Moskova ve St. Petersburg'un İhtişamı

Gözlere, kulaklara damaklara hitap eden gurme tadında bir gezi. Haziran ayı boyunca süren beyaz gecelerde bu iki görkemli şehrin geceleri de gündüzleri gibi canlı geçiyor. Birçok tarihi olaya tanıklık eden dünyanın en ünlü meydanlarından biri olan beyazlara bürünmüş UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi'nde yer alan Kızıl Meydanı ve Kremlin Sarayı; tarihi ve canlılığı ile görkemli Moskova. 1703'te Çar Petro tarafından kurulduğu günden bu yana ülkenin batıya açılan penceresi olan St. Petersburg, aynı zamanda Neva Nehri'nin hayat verdiği kanalları ve irili ufaklı köprüleriyle UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi'nde yer alıyor.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Moskova'da Kremlin ile Kızıl Meydan,
 • Ünlü Tretyakov Galerisi ve Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi ziyaretleriyle Monet'den Picasso'ya, Degas'dan Kandisky'ye uzanan muhteşem bir gün
 • Rusya Ulusal Dans Gösterisi
 • Altın Halka'nın en önemli kentlerinden Sergiyev Posad gezisi
 • Moskova'dan Petersburg'a uçak ile yolculuk.
 • Dünyanın en büyük ve en ünlü kültür hazinelerinden Ermitaj Müzesi
 • Petersburg'da Neva Nehri ve kanallarında tekne gezisi
 • Her iki kente özgü gala yemekleriyle birlikte Rus Mutfağı'nın en güzel tatlarıyla gurme lezzetinde bir yolculuk

23 Haziran 2019 Pazarİstanbul - Moskova

Türk Hava Yolları 16.15'de kalkan TK415 tarifeli seferi ile 19.05 'de Moskova'ya varış. Karşılama ve otele transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelde. Akşam yemeğinden sonra, arzu edenlerle, uzun ışıklı günlerden faydalanarak, Dünyanın en güzel metrosu olarak kabul edilen Stalin tarafından 1931'de başlatılan, günümüzde büyüklük bakımından New York, Paris veya Londra metroları ile karşılaştırılsa da her biri sanat harikası olarak kabul edilen istasyonlarıyla Moskova Metrosu'nun keşfi. Moskova'nın tam ortasından geçen araç trafiğine kapalı Arbat Sokağında serbest zaman. Burası, bu şehre yolu düşen herkesin en azından bir kere uğradığı, mağazaların rengârenk vitrinleri, Rus ve dünya mutfaklarının en güzel örneklerinin sunulduğu restoranları ve Paris'i aratmayan şık kafeleriyle Moskova'nın en keyifli alanı.

24 Haziran 2019 PazartesiMoskova - Sergiyev Posad - Moskova

Sabah kahvaltısının ardından Moskova'dan 70km uzaklıktaki Ortodoksların en önemli dini merkezlerinden Sergeiev Possad'a hareket. Burada Rusya'nın en önemli manastır merkezi olan 1337 yılında kurulmuş Aziz Sergius'un Teslis Manastırı'nı ziyaret; burası en önemli Rus manastırı ve Rus Ortodoks Kilisesinin manevi merkezidir ve 300'den fazla keşişe ev sahipliği yapmaktadır. 1993 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Öğle yemeğinden sonra Krasnogarskaya meydanı ve şehir merkezinde kısa bir gezi yaparak Moskova'ya dönüş. Oteldeki kısa bir dinlenme sonrası ve serbest yemek için zamanın ardından Rusya Ulusal Dans Gösterisini izlemek için hareket. 1. Perdesi Rusya Tarihi 2. Perdesi ise günümüz Rusya Federasyonu sınırları içinde kalan halkları anlatan bu muhteşem gösteri. Rusya'da "ulusal" ünvanını kullanabilen tek ve dünyanın en önemli gösterilerinden biridir. Gösteri sonrası otele dönüş.

25 Haziran 2019 SalıMoskova

Sabah kahvaltısının ardından Tretyakov Devlet Galerisi ziyareti için otelden hareket. Tretyakov Devlet Galerisi Rus sanatının dünyadaki en önemli müzesidir. Moskova'da bulunan ve iki bölümden oluşan Tretyakov Galerisi, ünlü Rus ikonlarından ve Repin, Vrubel, Kandinsky, Maleviç gibi Rusya'nın dahi sanatkârlarının başyapıtlarından oluşan bir koleksiyona sahip olmasıyla meşhurdur. Özgün galeri, 19. yüzyıl sonuna kadar uzanan bir Rus sanatı koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Yeni galeride ise 20. yüzyıl Rus sanatçılarının eserleri bulunmaktadır. Öğle yemeğinin ardından Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi ziyareti için hareket. Moskova'da Kurtarıcı İsa Kilisesi karşısında iki farklı binada faaliyet gösteren bu müzede ilk binada dünyanın sayılı antik medeniyetler koleksiyonlarından biri var amatör arkeolog Heinrich Schliemann'ın Truva'dan çıkarıp Berlin'e götürdüğü Priamos Hazinesi olarak bilinen parçalar buradadır. İkinci bina ise empresyonist ve post empresyonist ressamların resmigeçidini sunuyor. Claude Monet, Pierre Auguste Renoir, Edgar Degas, Paul Cezanne, Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Henri Matisse, Pablo Picasso, Vassily Kandinsky. Otele dönüş ve kısa bir molanın ardından Moskova nehrinde eşsiz Moskova şehri manzarası eşliğinde gala yemeği ve tekne gezisi için hareket. Yemek sonrası otele dönüş.

26 Haziran 2019 ÇarşambaMoskova - St. Petersburg

Sabah kahvaltısının ardından Kremlin gezisi için otelden hareket. 1147'de Yuri Dolgoruky tarafından ilk defa temellerinin atıldığına inanılan, Rusya'nın kutsal mekânını keşif. Günümüze kadar Lenin ve Stalin'in de içerisinde bulunduğu birçok Rus hükümdar ve devlet adamının ülkeyi yönettiği efsanevi kale, bugün de Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in çalışma ofisidir. Ancak yönetim merkezi burada bulunduğu için binaların bir kısmı geziye kapalı. 200 ton ağırlığındaki dünyanın en büyük çanın bulunduğu Kremlin; çevresindeki surları, bahçeleri, çeşitli binaları ve katedralleriyle görülmesi gereken, gerçek bir müze. Çarlık Dönemi'nde vaftiz, taç giyme ve cenaze törenleri bu katedrallerde yapılmıştır. Meryem Ana'nın Göğe Çıkışı Katedrali 14. yüzyıldan beri Moskova'nın en önemli kilisesi olarak kabul edilmektedir. Kilise gezisi ile birlikte hazine dairesini ziyaret. Öğle yemeğinde sonra aralarında Nazım Hikmet'in de bulunduğu insanlığa faydalı olmuş kişilerinin mezarlarının bulunduğu Novodevichi Mezarlığı'na hareket. Çarlık Rusyası, SSCB ve günümüz Rusya Federasyonu döneminin edebiyat, bilim, sanat, spor, politika ve askeri anlamda tüm insanlığa faydası olan kişilerin mezarlarını onurlandırmak ve haklarında bilgilenmek için mezarlıkta gezinti. Daha sonra havaalanına transfer ve Aerolfot'un 16.50 deki uçuşu ile St. Petersburg'a hareket. Varışta karşılama ve şehrin merkezindeki otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

27 Haziran 2019 PerşembeSt. Petersburg

Sabah kahvaltısının ardından Ermitaj ziyareti için otelden hareket. Dünyanın en büyük sanat müzesi olan yapı, Katerina'nın kış sarayı olarak inşa ettirdiği binalardan oluşuyor. Günümüzde dünyanın en göz alıcı koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müze binası, Barok mimarisinin başyapıtları arasındadır. 1057 adet oda ve salonda Da Vinci, Van Gogh, Michaelangelo, Rembrandt ve daha nice büyük sanatçının büyüleyici eserleri sergilenmekte. Öğle yemeğinden sonra Peter ve Paul Kalesini ziyaret. 1703 yılında Petro tarafından St. Petersburg'da inşa ettirilen ilk yapı görülmeye değer bir görkeme sahip. Neva Nehri üzerinde kurulan kaledeki katedral ve içerisinde bulunan Romanov Hanedanları'nın mezarları birçok turisti buraya çekiyor. Şehir merkezinin en yüksek binası olan katedralin üstündeki melek, şehrin bir anlamda simgesi haline gelmiş durumda. Dostoyevski, Troçki ve Lenin'in kardeşi Aleksandre'ın da kaldığı ünlü kale zindanlarında yıllar içinde birçok ünlü kişi kalmış Kale ziyareti sonrası Petersburg'un eşsiz manzaralarını izlemek için Neva Nehri ve kanalları tekne gezisi. Akşam yemeği dışarıda. Geceleme otelde.

28 Haziran 2019 CumaSt. Petersburg

Sabah kahvaltısının ardından yazlık saray gezisi için hareket. Finlandiya Körfezi'nde bulunan ve Petro'nun planlarını çizdikten sonra İtalyan mimar Rastrelli'ye inşa ettirdiği yazlık saray muhteşem bir mimariye sahip yapı; Paris'teki Versailles'a rakip binası, 150 anıtsal çeşme ve 4 şelalenin süslediği bahçeleri ile muhteşem bir saray kompleksi. II. Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmesine rağmen tüm ihtişamıyla ilk mimarisine sadık kalınarak restore edilmiş. Saray ve bahçeleri gezisin ardından öğle yemeği. Öğleden sonra 18. Yüzyıl'da Katerina tarafından inşa ettirilen ve Çar Kasabası olarak anılan park, saray ve binalar kompleksi olan bölgede gezerek 600 hektarlık bir alanı kaplayan kasabanın ana binası Katerina Sarayı'nı ziyaret. Buradaki Amber Odası son derece ilgi çekicidir. Çarlık Dönemi aristokrasinin çar ailesi ile buluştuğu bu ünlü kasabada aynı zamanda ünlü şair Puşkin'in eğitim gördüğü ve günümüzde de eğitim vermeye devam eden okul ziyaretinin ardından Petersburg şehir merkezine dönüş. Merkezde yer alan ünlü yazar Dostoyevski'nin yaşamış olduğu ve günümüzde müze olarak hizmet veren binayı ziyaret. Akşam Gala yemeğimiz Daça denilen rus yazlık evinde. Yemek sonrası otele dönüş ve konaklama.

29 Haziran 2019 CumartesiSt. Petersburg - İstanbul

Sabah kahvaltısının ardından havalimanına transfer ve Türk Hava Yollarının 15.15'de kalkan TK402 seferi ile 18.45'te İstanbul Atatürk Havalimanı'na varış.
Moskova:Radisson Blu Slavyanskaya 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
St. Petersbourg:Crowne Plaza St. Petersburg 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Moskova - Petersburg/Istanbul uçuşları
 • Moskova'dan Petersburg'a uçak ile yolculuk.
 • Programda belirtilen turlar,
 • Rusya Ulusal Dans Gösterisi
 • 5 akşam yemeği
 • 5 öğle yemeği
 • Belirtilen otellerde oda+kahvaltı geceleme;
 • Programdaki gezilerin ören yerleri girişleri;
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
 • Seyahat sigorta paketi*
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri;

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %80'ini teminat altına almaktadır.
80 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.

* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için, bu turda kişi başına 40 $ düşünmek gerekir.

Vize

Rusya için vize gerekmektedir. Vize işlemleri yaklaşık bir hafta sürmektedir.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.