TUR LİDERLERİMİZ

Ahmet AYBAR

1967 yılında İstanbul´da doğdum. Orta ve lise eğitimimi 1986 yılında İstanbul (Erkek) Lisesinde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesinden mezun oldum. 1988 yılından bu yana aktif rehberlik hayatıma devam ediyorum. Almanya´da yaşadığım süre zarfında bölgeyi detaylı tanıma şansım oldu. Şimdilerde eşimin memleketi olan İtalya'da yaşıyor İtalya, Orta ve Kuzey Avrupa destinasyonlarında turizm organizasyonları ve almanca, ingilizce, italyanca rehberliklerini yapmaktayım.
En büyük tutkum yurt dışında bulunan ve bu kadim topraklara ait objeleri, eserleri bulmak, onlar hakkında araştırmalar yapmak ve geçmişimizi daha iyi analiz etmek. Doğal olarak iyi bilinen bir geçmiş sayesinde, geleceğimizin de daha iyi, güzele doğru şekillenmesine de katkı sağlamak. Bilinmeyen ve dünyaya dağılmış tarihimiz hakkındaki birikimlerimi bir kitap haline getirmek için çalışmalarım ayrıca devam etmekte.
Hayat mottomu kısaca ifade etmek gerekirse...
Konfüçyüs der ki;
'Bende bir elma var, sende bir elma var. Ben sana bir elma verdim, sen bana bir elma verdin; sende bir elma oldu bende de bir elma oldu. Bir şey değişmedi.
Sende bir bilgi var bende bir bilgi var. Sen bana bir bilgi verdin, ben sana bir bilgi verdim; sende iki bilgi oldu, bende iki bilgi oldu. Yani çok şey değişti.'
Telefon: +39 333 3775988
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

ahmet@aybar.com.tr

Atilla GÜRKAN

1961 İstanbul doğumluyum . Kuzguncuk ilk okulunda başlayan eğitim hayatım, İstanbul Üniversitesi Almanca bölümü ile devam etti. Devam etti diyorum çünkü 1985 yılında bakanlığın açtığı rehberlik sınavını kazandım . Rehberlik bir ömür boyu araştırma ve keşfetme mesleği olduğundan , öğrenmeye devam ediyorum.
2002 yılında Hiking (yürüyüş) turlarına başladım . Araştırma ve gezme sadece yurtiçi olmadığından , bir süredir yurtdışı turlarına da ağırlık vermeye başladım.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

atlgurkan@hotmail.com

Ayşe AKTUNALI


1979'da Notre Dame de Sion'dan mezun oldu ve o yaz görev aldığı uluslararası bir kongrede turizm virüsüyle tanıştı. Virüs onu 1980'de Fransızca profesyonel rehber olmaya itti. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğrenimine devam ederken sadece yaz tatillerinde çalışacağını sanıyordu. Giderek tatiller uzamaya, hatta bütün yılı kaplamaya başladı ve turizm onun hayatı oldu. Yaz aylarında turistlere köşe bucak Türkiye gezdirirken, diğer zamanlarda da profesyonel turist olarak dünyayı gezdi, farklı kültürleri tanıdı, mesleğini boyutlandırdı.

Yıllar içinde mesleki deneyimine Fransız tatil köyleri ve turizm acentalarında çalışmayı da katan Aktunalı, yıllar içinde Anadolu'nun birçok noktasında esnafın 'Ayşe Abla'sı oldu ve bir gün geriye baktığında, meslekteki otuzuncu yılını tamamlamış olduğunu fark etti. Turizm virüsü hâlâ kanında dolaştığından, bir yandan karış karış bildiği Anadolu'yu yabancılara tanıtmayı, bir yandan da gezegenimizin yeni diyarlarında keşfettiklerini yerli gezginlerle paylaşmayı sürdürüyor.


Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

aaktunali@gmail.com

Ayşenur SARIGÜL

1963 yılında İzmir’de doğdum. 1986 yılında 9 Eylül Üniversitesi Fransızca bölümünü bitirdim. Ardından Paris'te dil tarihi konusunda mastırımı yaparken Turizm Bakanlığının açtığı profesyonel rehberlik kursunu bitirdim ve 1987 yılından beri rehberlik yapmaktayım. 1999 Yılından beri de Türk misafirlere dünyanın çeşitli ülkelerinde tur liderliği yapıyorum.

Çin, Fransa, İtalya, Sicilya, İspanya, Avusturya, Macaristan, Çekoslovakya, Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Malta, İngiltere, Portekiz, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Kanada, Amerika, Küba, Arjantin, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Nepal, Tayland, Singapur, Kenya, Güney Afrika, Meksika, Singapur bildiğim ülkeler arasında.
Fransızca, İtalyanca ve İngilizce konuşuyorum.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

saysenur@yahoo.com

Cenk BULUT

1967 Belçika doğumluyum. Eğitimimi İstanbul’da Galatasaray Lisesi, İstanbul Üniversitesi Fransız Edebiyatı bölümü ve Paris’te “Ecole du Louvre”da (Louvre Müzesi’nin sanat tarihi ve arkeoloji yüksek okulu) tamamladım.

1987’den beri kokartlı profesyonel turist rehberi olarak Fransızca dilinde ülkemi yabancılara gezdirmekteyim.

Yıllar geçtikçe hem yurt içinde hem de yurt dışında tur liderliği yaptım ve halen devam etmekteyim. Mısır, İtalya, İspanya, Belçika, Hollanda, Fas, Tunus'a özel bir ilgim olduğunu söyliyebilirim. Uzun yıllar Paris'te oturmam sonucunda Fransa’nın bütün bölgelerini gezebilme fırsatım oldu, Fransa'yı da en az Türkiye kadar bilirim. Sinemayı çok severim, hatta birkaç kısa ve orta metrajlı filmde oyunculuk denemelerim olduğunu da söylemeliyim. Ayrıca tarih, sanat tarihi ve dinler tarihi en büyük tutkularımdandır. Kültür turları yapmaktan, bildiklerimi paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

cenk.bulut@hotmail.com

Cüneyt UYGUR


Galatasaray Lisesi ve ODTÜ işletme bölümü mezunuyum. 1983 yılında yelken öğretmek üzere çalışmaya başladığım Fransız Tatil Köyü Turizm ile tanışmama ve bir daha kopmamak üzere bu sektörde çalışmama vesile oldu diyebilirim. 1989 dan itibaren rehberlik yapmaya başladım ve hem Türkiye’ye gelen yabancı misaferlere hem de yurtdışına çıkan Türk gruplara eşlik etme fırsatım oldu. İlk yurtdışı tecrübem Mısır ve özellikle Nil beni çok etkiledi ve Dünyanın Renklerini keşfetme kararımı pekiştirdi.

2000 li yılların başlarında yaptığım Bordeaux seyahati, şarap ve gastronomi hayatımın milad taşı oldu ve daha sonra yaptığım Toskana, Alsace, Burgonya, Rioja seyahatlerinden sonra iş hayatımı tamamen şarap sektörüne yönlendirdim. Wine and Spirit Education Trust ( WSET ) ileri seviye sertifikasını aldıktan sonra şarap eğitimleri ve seminerleri verdiğim Kayra Şarap Akademisinin yönetiminde çalıştım. Şarap konusunda danışmanlık yapıyorum ve özel dersler veriyorum. Aynı zamanda profesyonel hayatımın en keyifli parçası olan rehberliğe halen devam etmekteyim.


Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

cuneytuygur@ymail.com

Emre GEZER

İstanbul‘ da doğdum. Etiler Hasan Ali Yücel İlkokulu sonrası Saint Benoit Fransız Lisesi‘ nde okurken yaz tatillerinde turizm acentalarında çalışmaya başladım. Turistlere otelden havalimanına, havalimanından otele eşlik ederken amatörce başladığım bu iş zamanla profesyonel mesleğime dönüştü. İstanbul Üniversitesi‘nde Halkla İlişkiler okurken aynı zamanda kokartlı rehberdim. Bir çok meslektaşımın da başına geldiği gibi erken düştüm bu sevdaya ve bırakmadı bu sevda beni.

İlk senelerimden beri tanıdığım insanlarla hala beraber çalışabilmenin keyifli ve gurur verici olduğunu düşünüyorum.

Bence mesleğimin en keyif verici yanlarından biri de kimi zaman yirminci geçişinizde antik kentte, kimi zaman yeni bir kitap veya yeni bir film köşesinde, en güzeli de turdaki misafirlerinizle sohbetinizde öğrenmeye devam etmek. Ne diyeyim, keşfe devam...
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

Fethi ÖCEL

Orta ve lise öğrenimimi Galatasaray Lisesi, yüksek öğrenimimi İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladım.
Üniversite öğrencisiyken yaz aylarında Fransızca konuşan yabancılara Türkiye’de rehberlik yapmaya başladım. 1995 – 2000 yılları arasında rehberliği bırakıp Belçika’ya yerleştim ve bir turizm şirketinde çalıştım. Türkiye’ye döndüğümde Antalya’ya yerleştim. Acenta yöneticiliği yanında Türk gruplarına yurt dışı turlarında eşlik etmekteyim.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

fethi@drtur.com

Gül BAŞLANGIÇ

1960 senesi Istanbul doğumluyum. Şişli 19 Mayıs İlk okulundan sonra o zamanki ismiyle İtalyan Kız Orta Okulu'nu ardından da İtalyan Lisesi'ni bitirdim. 1984 senesinde Kültür Turizm Bakanlığı'nın Istanbul'da açtığı kursu bitirerek İtalyanca dilinde Profesyonel Turist Rehberi oldum. Aynı zamanda çevirmenliği keyifle devam ettirdim. 90’lı yılların başında İtalya’da Türk gruplara tur liderliği yapmaya başladım. Tur Lideri olarak özellikle her bölgesini çok sevdiğim dolayısıyla da iyi bildiğim, farklı yıllarda farklı sürelerde kaldığım İtalya (Sicilya,Sardunya ve diğer adalar dahil) ve İsrail'de çok çeşitli ilgi alanlarına göre tematik tur programları hazırlıyor ve gerçekleştiriyorum. Amerika ve tüm Orta Asya Devletlerini gezdim. Tur liderliği yapmaktan keyif aldığım diğer ülkeler ise Norveç, Ürdün, Lübnan, Malta ve Madeira Adası'dır.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

gulbas12@yahoo.it

Mehmet YARANGÜMELİ

20 Nisan 1962 İstanbul doğumlu olan Mehmet Yarangümeli, orta eğitimini Galatasaray Lisesi'nde yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesinde 1 yıl klasik arkeoloji okumuş ardından İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur.

Turizm ile 1981 yılında tanışan Yarangümeli, 1987 yılından bu yana rehberliğini profesyonel olarak sürdürmekte ve genellikle kültürel ağırlıklı programları seçmektedir. Gerek Türkiye gerekse dünyanın dört bir ucunda, severek seçtiği mesleğinin gereklerini zevkle yerine getirmek kendisi için bir hayat tarzı olmuştur.
Halen evli olup bir oğlu vardır.

Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

mocimehmet@hotmail.com

Mehmet Şah GÖK

Diyarbakır'da doğdum ve uzun yıllardır istanbul'da yaşıyorum.

Turizme 15 yaşında yabancı lisanımı geliştirmek amacıyla girdim ama sonunda meslek edinerek, rehberlik brövemi aldım ve bu mesleğe başladığım Koptur'da yabancı misafirlere Türkiye'yi gezdirip, tanıtmaya devam ediyorum. Özellikle Doğu Anadolu turları en çok ilgilendiğim alan.

Küçük yaşlarda başladığım bu meslekte, her geçen gün daha farklı yerler ve kültürler keşfettikçe, bu iş için yaratıldığıma daha fazla inanmaya başladım. Sizlerle birlikte Anadolu'muzu keşfetmek için hep burada olacağım...
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

msahgok@hotmail.com

Nail ÖZKAPLAN

Altunizade Özel Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı'nda okurken 1996 yılında Profesyonel Turist Rehberi brövesini aldım. 1998 yılında da rehberlik dillerime Portekizceyi ekledim. 1999´da sezonunu Fas'ta geçirdikten sonra Lizbon´a yerleştim.
2010 yıllında Lizbon´da INP yüksekokulunun Turizm bölümünü ve Tourguiding yüksek lisansını bitirip Türkçe, İngilizce ve İspanyolca dillerinden lisanslı profesyonel tercüman rehber oldum. Vatandaşı olduğum ve benim için ayrı bir yeri olan Portekiz´e sizleri de beklerim.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

nailozkaplan@gmail.com

Nazar BASMACIGİL

İstanbul, 1956 doğumluyum. Rehberliğe Galatasaray Lisesinde öğrenciliğim esnasında başladım. 1974 yılından beri turizm camiasındayım. Meslek hayatımın başından beri çok ağırlıklı olarak Koptur'la çalışmanın konforunu yaşadım. Uzun süredir bu meslekte olmamın bir nedeni, insan ilişkilerine değer vermem ise; bir diğer nedeni de öncelikle yurdumu, sonra da yeni coğrafyaları keşfetmek ve tanıtmak isteğidir.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

nazarbasmacigil@yahoo.fr

Osman DÜLEK

Küçük yaşta ailemle yaptığım gezilerden başlayarak, seyahat etmeye uzun zamandır bir tutku ve alışkanlık halinde devam ediyorum. Yine lise ve üniversitede öğrenci imkanlarıyla yapılabilecek hiçbir gezi imkanını kaçırmadım ve daha öğrencilikte bütün Avrupa'yı dolaştım. Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra 2008'de başladığım profesyonel rehberlik kariyerimde en çok yaptığım ve beğenildiğim destinasyonlarım Güney Kore & Japonya ile Küba oldu. Bunun yanında Balkan ülkelerinde Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Sırbistan, Uzakdoğu'da Çin & Hong Kong, Tayland, Singapur, Kuala Lumpur; Ortadoğu'da Suriye, Lübnan, Ürdün, BAE, Mısır, Tunus, Fas, Gürcistan, Ermenistan ve İran tanıma fırsatını bulduğum ülkeler arasında. Yeni Dünya'da ise Batı Kanada (Vancouver, Victoria & Calgary), ABD (California, Las Vegas, Chicago, Niagara, New York), Küba ve Rio de Janeiro'a yaptığım geziler haricinde Meksika, Haiti, Jamaika, Kosta Rika, Kolombiya ve Arjantin üzerinde çok çalıştığım ülkelerdir. Okumak, öğrenmek ve değişik ülkeleri tanımak benim için bir hobi olduğundan, en büyük meşgalem oturup bir ülkenin tarihini, kültürünü ve sanatını araştırmaktır. Çok iyi seviyede İngilizce, Almanca, Fransızca ve biraz da İspanyolca konuşuyorum. Sizlere değişik ülkeleri tanıtmaktan mutlu olacağım.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

duelek@gmail.com

Saadet ÖZEN

İstanbul’da doğdum. Ortaokul ve liseyi Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde okudum. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1997-2006 yılları arasında Can Yayınları’nda editörlük yaptım. Aynı dönemde Fransızca, İngilizce ve İspanyolcadan Türkçeye kitap çevirmeye başladım. Bir taraftan da 1996’da Profesyonel Turist Rehberi belgemi edindim (Fransızca, İngilizce, İspanyolca). 2006’dan itibaren bir süre Komedya’da belgesel film alanında çalıştım. Halen çevirilere, belgesel sinema alanında çalışmaya, özel programlarda rehberlik yapmaya devam ediyorum.
Bu işleri yaparken 2011’de Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden yüksek lisansımı aldım, halen aynı bölümde doktoramı tamamlamaya çalışıyorum. Akademik olarak ilgimi çeken başlıca alanları, geç Osmanlı devrinde görsel malzemenin politik kullanımı (fotoğraf, reklam, kartpostal vb.), turizm tarihi ve yine Osmanlı döneminde endüstriyel gıdaların tüketimi ve algılanışı olarak sıralayabilirim.
Yayınlanmış iki kitabım var: Notre Dame de Sion, 150 Yılın Tanığı (Yapı Kredi Kültür Sanat, 2014) ve Çukulata, Çikolatanın Yerli Tarihi (Yapı Kredi Kültür Sanat, 2014 – Dünya Kitap Dergisi Yılın Gastronomi Kitabı Ödülü). Huzursuzluğun Kitabı (Fernando Pessoa), Efendinin Güzeli (Albert Cohen), Doğunun Limanları (Amin Maalouf), Işık Bahçeleri (Amin Maalouf), On Bir Dakika (Paolo Coelho), Elif (Paolo Coelho), İstanbul, Fotoğrafçılar, Sultanlar (Catherine Pinguet) Türkçe’ye çevirdiğim kitaplardan bazıları. Katkı sağladığım belgeseller arasında “Mustafa” (Can Dündar, 2006 – arşiv araştırması), “Ankara” (2011), “Son Halife” (2013, eş yazar ve yönetmen olarak) yer alıyor.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

osaadet@gmail.com

Serdar ARNAS

İlk öğretimini Erenköy Zihni Paşa İlkokulu'nda tamamladı.

Orta öğretimine Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi'nde devam ettikten sonra, yükseköğretimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi'nde tamamladı.

Şarap'a ve değişik lezzetlere duyduğu yoğun ilgiyle Tuğrul Şavkay ile birlikte Şarap Dostları Derneği'nin kurucu üyelerinden biri oldu.

1992 yılından beri üyesi olduğu Mutfak Dostları Derneği üyesidir.

Yeme içme kültürü ve mutfak tarihi konularında araştırmalar yapmakta, uzmanlık dersleri vermektedir.

1973 yılında başladığı Profesyonel Turizm Rehberliğine halen devam etmekle beraber, beş yıldır ağırlıklı olarak yurtdışı gurme turlarına rehberlik yapmaktadır.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

serdararnas@hotmail.com

Teoman CİMİT

1989 Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği mezunu Teoman Cimit 1990 yılından itibaren profesyonel rehber olarak çalışmaktadır. 1994 yılı itibari ile yurt dışı turlarına başlayan Cimit İngilizce, Almanca, Japonca bilmektedir.

Avrupa Ülkeleri, Meksika & Guatemala, Japonya, Peru & Bolivya, Hindistan, Namibya & Boswana & Zimbabwe, Kamboçya & Laos & Vietnam, Çin, Moğolistan ve daha bir çok ülkeye seyahat eden Cimit, 40Renk Projesi kapsamında fotoğraf sanatçısı/rehber olarak Renk turları da yapmaktadır.
Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

teocimit@gmail.com

Teoman ERTEKİN


1953 yılında Ağrı Dağı eteklerinde doğduğumdan beri, önce babamın subay olmasından, 1977 senesinden sonra ise rehberlik mesleğini seçmiş olmamdan dolayı devamlı seyahat ettim.

Seyahat etmeyi ve dünyayı keşfetmeyi her zaman çok sevdiğimden, gerek rehberlikten gerekse bunu yanında yaptığım ikinci mesleğim gemi kaptanlığından mutluluk duyuyorum.

Hayatımın bir bölümününde de yüksek eğitimimi tamamlamak için Belçika’da oturdum. Sizlere Dünyanın güzelliklerini tanıtmak, benim için zevk olacaktır.


Çıkacağı turları görmek için tıklayın.

teoman.ertekin@gmail.com