Bhutan & Sikkim & Darjeeling

“Bulutların içindeki krallık” olarak adlandırılan Bhutan, Himalayaların gölgesinde kurulmuş, dört bir yanı efsanelerle kaplı küçük bir Budist ülke. Mutlu insanlar ülkesi Bhutan'da her yıl düzenlenen Thimphu Tshechu Festivali’nde, insan yaşamı ile Budizm'in nasıl içiçe geçtiğini gözlemlemeniz mümkün. Karayolu ile Bhutan'ın güney vadilerinden dünyanın ilk tam organik tarım bölgesi olan eski krallık Sikkim’e ve yemyeşil doğası, dik yamaçlarını kaplayan çay bahçeleri, İngiliz sömürgesi döneminden kalma Viktorian tarzı binaları ve sıcakkanlı insanları ile Darjeeling'e geçerek Himalayalar da unutulmaz bir keşif sizleri bekliyor. Bu olağandışı seyahatte, Himalayalar’ın gelenekleri ve eşsiz doğasını keşfettikten sonra yolumuza devam ederek, eski adı Kalküta olan ve Nobel ile ödüllendirilmiş beş şahsiyeti bünyesindan çıkaran, Hindistan’ın entellektüel başkenti ve zıtlıklar şehri büyüleyici Kolkata’da yolculuğumuzu tamamlayacağız.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Himayalar’da bulunan Bhutan, Hindistan'ın Sikkim eyaleti, Darjeling Bölgesi ve yanı sıra Batı Bengal’in başkenti Kolkata’yı keşfetme imkanı.
 • Yılda bir kez düzenlenen ve Bhutan'ın en önemli dini kutlaması olan Thimphu Tshechu Festivali’nin izlenmesi.
 • UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan 'Darjeeling Himalayalar Demiryolu” olarakta bilinen buharlı “Toy Train” (Oyuncak Tren) ile kısa bir yolculuk.
 • UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Khangchendzonga Milli Parkı’nı Tiger Hill’den izleme.
 • Darjeeling’de çay plantasyonu gezisi.
 • “Tiger’s Nest” olarak bilinen Bhutan’ın simgesi Takshang Manastırı gezisi.
 • Büyülü Kolkata’da bir buçuk gün.
 • Seyahatimizin belli noktalarında yükseklik 3000 metrelere çıkmakta. Yüksek rakımla ilgili sağlık sorunu olan kişiler için bu seyahat zorlayıcı olabilir.
 • Bhutan’da, yer yer dar yollara rağmen konforlu bir otobüs ile fazla yorulmadan, nefes kesici manzaraları seyrederek yolculuk.
 • Darjeeling ve Sikkim’de otobüs kullanılmadığı için dörder yolcu kapasiteli küçük araçlarla seyahat.
 • Seyahatimizin en uzun mesafesi olan Bagdogra/Kolkata arası uçak yolculuğu.
 • Konaklamalar için Kolkata’da 5 yıldızlı, Phuentsholing hariç Bhutan’da, Sikkim’de ve Darjeeling’de 4 yıldızlı, özel konumlu oteller.

16 Eylül 2018 Pazar İstanbul – Doha

Qatar Hava Yolları ile saat 13:20 hareketle 17:35’te Doha'ya varış. Saat 18:40’ta Kolkata’ya hareket.

17 Eylül 2018 PazartesiDoha - Kolkata – Paro (Bhutan)

Saat 02:10'da Kolkata’ya varış. Bir iki saatlik bir beklemeden sonra, Druk Air hava yolları ile Bhutan Krallığı’na varış. Batısında ve güneyinde Hindistan'ın, kuzeyinde Çin'in yer aldığı Bhutan'a uçuş esnasında, havanın bulutsuz olduğu günlerde Everest, Kanchenjunga, Makalu Chomolhari, Jichu Drake ve Tsering Ghang dağlarının eşsiz Himalaya manzaralarını izlemek mümkün. Ülkenin yerel adı Druk Yul” yani Barışçıl Ejderha’nın Ülkesi dir. XVII. yüzyılda Tibetli gruplar tarafından işgal edilen Bhutan, 1865'te İngilizlerin egemenliği altına girer. Bhutan uzun süre biri ruhani diğeri dünyevi iki lider tarafından idare edilmiş. XIX. Yüzyılın sonunda dünyevi güç Wangchuk ailesine mensup olan Tongsa valisine geçer. O da 1907 yılında kalıtsal kral olur. 1910'da yapılan antlaşmayla Bhutan iç işlerinde serbest kalıp, dış işlerinde İngiltere'ye bağlanır. 1949'da ise, ülkenin dış işleri Hindistan'a emanet edilir. Jigme Khesar Namgyal Wangchuck Bhutan’ın şu anki 5. Kralıdır. 2.250 metre yükseklikte bulunan havaalanında karşılamanın ardından, Paro’daki otele transfer. Öğle yemeğinin ardından, Paro’nun keşfi için hareket. Gezi sırasında, XVII. yüzyılda Paro Vadisi'ne hakim bir gözetleme kulesi olarak inşa edilen ve 1968'de ulusal müzeye dönüştürülen Ta Dzong ziyareti. Yedi katlı bu binanın her katında Bhutanlıların yaşamını yansıtan kutsal thangkalar (Buda’nın yaşamının tasvirleri), heykeller, kraliyet ailesi fotoğrafları, silahlar ve değerli mühürlerin yanısıra kutsal hazineler sergilenmekte. Son olarak, Paro sokaklarında ve pazar yerinde gezinti. Gezinin ardından, otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

18 Eylül 2018 SalıParo - Tiger’s Nest – Thimphu

Sabah, Bhutan'ın simgesi Takshang Manastırı’na gidiş ve manastır gezisi: bu manastırı gezebilmek için gidişte üç, dönüşte ise iki saat patika yollarda yürüyüş gerekmekte. Dileyen gezginler parkurun bir kısmında çıkışı kolaylaştırmak için küçük at kiralayabilir. Budizm'in en kutsal mekanlarından biri olan Takshang Manastırı, Paro Vadisi'nin 900 metre yukarısında bir uçurumun kenarında bulunan kaya çıkıntısı üzerine 1692 yılında inşa edilmiş. Budizm öğretilerini Bhutan'a taşıdığına inanılan bilge Padmasambhava (Guru Rinpoche) aynı inanca göre dişi bir kaplan sırtında bu tepeye gelerek oradaki bir mağarada meditasyona başlamış. Bu sebeple manastıra “Tiger’s Nest” yani Kaplan Yuvası da denilmekte. 1998 yılında çıkan bir yangınla ana yapı hasara uğramış, ancak tekrar orjinaline bağlı olarak restore edilmiş. Paro’ya dönerken Tibet kralı Songtsen Gampo’nun VII. yüzyılda Hymalaya’larda inşa ettiği 108 tapınaklardan biri olan Kyichu Lhakhang’ı ziyaret. Bu yapı Budizmin Bhutan’a girişi temsil etmekte. Öğle yemeğinden sonra, XV. yüzyılda, Ta Dzong'un bulunduğu yamacın aşağısına kurulmuş olan ve ahşap oymaları ile zengin bir dekorasyona sahip ''Hazineler Kalesi'' Rinpung Dzong Manastırı’nı ziyaret. Manastıra ulaşmak için geçilen, Nemi Zam adlı köprünün üzerinden çevredeki muhteşem mimariyi ve manzaraları seyredebilirsiniz. Zengin bir resim koleksiyonu içeren manastırda bölge yönetim merkezi yer aldığı gibi, Lamalar ile genç rahiplerin eğitildiği tapınak ve dua odalarıda bulunmakta. Gezinin ardından, Paro Vadisi’nden geçerek ismini nehirden alan Bhutan’ın modern başkenti Thimphu’ya hareket. İki saatlik bir yolculuğun ardından Thimphu’ya varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

19 Eylül 2018 ÇarşambaThimphu - Tshechu Festivali

Sabah erken, festivalin yer aldığı, “Şanlı İnancın Kalesi” anlamına gelen Trashichhodzong’a transfer. Hükümet merkezinin yer aldığı etkileyici bir kale-manastır olan Trashichhodzong’u ziyaret. Buradada çeşitli devlet dairelerinin yanı sıra kralın taht ve çalışma odaları bulunmakta. Trashichhodzong aynı zamanda başkeşişlerin yazlığı olup, keşişlerin idare merkezini de barındırmakta. Daha sonra, yılda bir kez düzenlenen Thimphu'nun dini festivali Tshechu etkinliklerini izleme. Bhutan'ın farklı bölgelerinde, ay takviminin her 10. günü, VIII. yüzyılda Tibet, Nepal ve Bhutan'da Budizm Nyigma okullarını kuran Guru Rinpoche'nin anısına, Tshechu festivalleri düzenlenmekte. Thimphu'daki Tshechu festivali, bir Lotus çiçeğinden doğduğuna inanılan Guru Rinpoche'nin doğum günü anısına kutlanır. Festival boyunca rengarenk kıyafetler ve maskeler ile dans eden keşişleri görebilirsiniz. Davul ve ziller eşliğinde yapılan bu danslarda her figürünün sembolik bir anlamı vardır. Genel inanışa göre, bu festivallere katılanlar bir erdem kazanmaktalar. Bazı katılımcılar dini maskeler ile dans etmeseler bile, ruhlarının arındırdığına ve kötü ruhlardan uzaklaştıklarına inanırlar. Otelde öğle yemeğinden sonra, XII. yüzyılda Lama Phajo Drukgom Zhigpo tarafından inşa edilen ve Thimphu’nun en eski müstahkem manastırı olan Changangkha Lhakhang gezisi. Buradan muhteşem bir Thimphu manzarası seyredebilirsiniz. Akabinde, dünya barış ve refahına adanmış, Budist felsefesini sembolize eden çok sayıda resim ve heykeli barındıran Chorten ulusal anıtı ziyareti. Son olarak, ülkenin en büyük Buda heykelinin bulunduğu, Thimphu Vadisi’ne hakim “Buddha Point” olarakta bilinen Kuensel Phodrang gezisi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

20 Eylül 2018 PerşembeThimphu - Punakha – Thimphu

Thimphu Vadisi’ne hakim ve “Buddha Point” olarakta bilinen Kuensel Phodrang’dan geçerek Punakha’ya doğru yola çıkış. Üç saatlik bir yolculuktan sonra ve 3.080 metre yüksekliteki dua bayrakları ile ülkenin en güzel manzaralarından birine hakim, Dochu La Geçidi’nden geçerek Punakha’ya varış. 1.310 metre yükseklikte konumlanan Punakha ılıman kış iklimi sayesinde, 1955 yılında unvanını devretmesine dek, 350 seneden fazla Bhutan’ın başkenti oldu. Mo Chhu (dişi) ve Pho Chhu (erkek) nehirleri arasında harika bir konumda yer alan Bhutan’a özgü kale-manastır Punakha Dzong’u ziyaret. Bir zamanlar “büyük mutluluk sarayı” olarak adlandırılan ve eski hükümet merkezi olan Punakha Dzong, günümüzde keşişlerin kışlık idari merkezi olarak kullanılmakta. Öğle yemeğinden sonra, bir tepecikte yer alan, bereket ve doğurganlık tapınağı olarakta bilinen Chimi Lhakhang gezisi. Çeltikler arasında hoş bir yürüyüş yaparak ulaşacağınız tapınağa çıkarken Pana köyü’nü gezerek halkının yaşamı hakkında fikir sahibi olabililirsiniz. Tapınak, 1455-1529 yılları arasında yaşamış Tibet'in en önde gelen azizlerden biri olan Lama Drukpa Kunley’e andanmış. “İlahi Çılgın” olarak nitelendirilen din adamı, kötü iblisleri dize getirmek ve şok edici yöntemler kullanarak insanları aydınlatmakla ilgili hikayeleriyle ünlüdür. Çocuğu olmayan çiftler, bu tapınakta dua ederek çocuk sahibi olacaklarına inanırler. Akşamüstü Thimphu’ya dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

21 Eylül 2018 CumaThimphu – Phuntsholing

Kahvaltının ardından, 2.350 metre yükseklikte konumlanan Thimphu’dan ayrılarak güzel manzaralar eşliğinde Bhutan’ın güneybatısına doğru yola çıkış. Yol üzerinde, krallığın en eski kalesi ve günümüzde Dzongkha dili öğreniminin ve diğer Budizim çalışmalarının sürdürüldüğü Simtokha Dzong'un gezisi. Öğle yemeği yolda yerel bir restoranda. Phuntsholing’e varmadan önce, şehre ve Bengal ovalarına hakim bir konumda, tropik bitkiler ve çiçeklerle dolu bir bahçede yer alan kharbandi Gompa Manastırı’nı ziyaret. Manastır 1967 yılında kralın büyük annesi Ashi Phuntsho Choedron tarafından kuruldu. Akşamüstü, 300 metre yükseklikte bulunan Bhutan'ın ikinci büyük şehri ve ticaret merkezi Phuentsholing’e varış ve otele yerleşme. Phuentsholing bir sınır kenti olup Hint kasabası Jaigaon'un karşısında yer almakta. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

22 Eylül 2018 CumartesiPhuntsholing – Kalimpong (Hindistan / Batı Bengal)

Kahvaltının ardından, sınır kapısına doğru hareket. Hindistan’ın giriş kapısı Jaigon’da sınır işlemlerinin ardından, Batı Bengal eyaletinin kuzeyinde yolculuk. Jaigon’dan itibaren yaşam tarzının tamamen farklı olduğu başka bir dünyaya girildiğini gözlemleyebilirsiniz. Öğleden sonra, yer yer durarak 1.250 metre yükseklikte bulunan Kalimpong’a varış ve otele yerleşme. Teesta nehrin kenarında eski bir ticaret merkezi olan Kalimpong İngiliz sömürge döneminde Aşağı Himalayalar da bir sayfiye yeri olmuş. Şehir, Nepal, Bhutan, Bengal ve Tibet nüfuslarıyla bir füzyon kültürü ve mirasına sahip. Kalimpong, XVIII. yüzyıla kadar, Sikkim’e bağlıydı fakat 1706 yılında Bhutan kralları yönetimi ele geçirdiler. Britanya Hindistanı ile Bhutan Savaşı'nın ardından 1865 yılında İngilizler Kalimpong’u ele geçirerek Batı Bengal ile birleştirdiler. Daha önce Darjeeling bölgesinin bir alt bölümü olan Kalimpong artık Batı Bengal’ın ayrı bir ilçesidir. Kalimpong’da, Sikkim eyaletine geçiş için resmi işlemler bir iki saat sürebilmekte. Akşam yemeği ve geceleme otelde

23 Eylül 2018 PazarKalimpong – Gangtok

Sabah, XIV. yüzyılda Dalai Lama tarafından kurulan Tibet Gelugpa tarikatına ait Tharpa Choling Manastırı’nı ziyaret. Mevcut Dalai Lama bu mezhebten gelmekte. Daha sonra, Durpin Tepesi’nde konuşlanmış Zong Dog Palri Fo Brang gezisi. 1959 yılında, Çin Tibet’i istila edince kaçan Tibetli rahipler 1970 yılında Kalimpong’da bir Budist Manastırı kurmuşlar. 1976 yılında ziyarete gelen ruhani dini lideri Dalai Lama tarafından takdis edilen manastır Tibet Budizmi’nin takipçileri için büyük öneme sahip. Dalai Lama’nın sürgün sırasında beraberinde getirdiği 108 ciltlik kutsal “Kunguyar” adlı Tibet dini kitabı manastırda korunmakta. Kalimpong bölgesi orkide, glayöl ve kaktüs gibi egzotik bahçe bitkileri yetiştiriciliği ile tanınmakta. Çiçekler Kuzey Hindistan'ın birçok yerine Kalimpong’dan ihraç edilir. Son olarak, “flower nursery” dedikleri bir çiçek yetiştirme merkezini ziyaret. Öğle yemeğinin ardından, Himalaya'ların eteklerindeki yüksek tepeleri aşarak Gangtok’a hareket. Hindistan 1947 yılında Britanya’dan bağımsızlığını kazandığında, Sikkim hariç tüm bölgeler Hindistan’ın veya Pakistan’ın bir eyaleti olmaya kabul ettiler. 1642 yılında kral Phuntsog Namgyal tarafından kurulan Sikkim ise bağımsız bir krallık olarak kalır. Monarşi yönetimine son verildikten sonra Mayıs 1975’te yapılan referandum sonucunda Hindistan ile birleşir ve Hindistan’ın 22. eyaleti olur. Sikkim bölgesi, dünyanın ilk tam organik bölgesi olarak kabul edilir. Gangtok’a varışın ardından otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

24 Eylül 2018 PazartesiGangtok

Gün boyunca gezeceğimiz Gangtok ve çevresi için hareket. 1.600 metre yükseklikte konumlanan ve şaşırtıcı bir şehir olan Gangtok şüphesiz Sikkim’in en değerli ve en pitoresk şehridir. Doğal güzelliği ve 8.598 metre ile dünyanın üçüncü en yüksek dağı olan Kanchenjunga Dağı'nın çarpıcı manzaraları ile ünlüdür. Daha önce küçük bir yerleşim olan Gangtok, 1840 yılında Enchey Manastırı kurulunca önemli bir Budist hac merkezine dönüşmüş. Hindistan ile birleşince, Sikkim eyaletinin başkenti seçilir. Gangtok, içinde bulunduğu çok sayıda manastır nedeniyle “manastırlar ülkesi” olarakta bilinmekte. İlk olarak Gangtok’a bir saat mesafedeki, yemyeşil bir doğa içinde bulunan Rumtek Dharma Chakra Merkezi’ndeki Rumtek Manastırı’nı ziyaret. Sikkim'in en büyük manastırı Rumtek, 1959’da Tibet’ten kaçan Tibet Budizmin’in üçüncü ruhani lideri 16. Karmapa Rangjung Rigpe Dorjeb(1924-1981) tarafından yaptırılmış. Karmapa, Tibet Budizmin dört ana okullarından biri olan “Kagyu” mezhebinin liderinin unvanıdır. Daha sonra, Sikkim’in en büyük tapınağı Do Drul Chorten Stupası gezisi. Burayı ziyaret eden budistler stupa etrafında dönerek onu çevreleyen 108 dua tekerleğini döndürüp dua ederler. Akabinde, dünyada türünün tek örneği olan Namgyal Tibetoloji Enstitüsü’nü ziyaret. Enstitü nadir bulunan Tibetce, Sanskritçe ve Lepcha el yazmaları, ikonlar, heykeller, maskeler ve “Thanka”lardan oluşan geniş bir koleksiyon barındırmakta. Günün diğer önemli gezisi ise yukarı şehrin yamacında konumlanmış Enchey Manastırı olacak. 1840 yılında uçma yeteneğiyle tanınan Lama Drupthup Karpa tarafından kurulan ıssız manastırın şekli 1909 yılında Tulku Sikyong tarafından değiştirilerek bir Çin pagodasına benzetilir. Manastır Tantrik Nyingma mezhebine aittir. Son olarak Sikkim el sanatları atölyeleri gezisi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

25 Eylül 2018 SalıGangtok – Darjeeling

Sabah, karla kaplı Himalaya zirvelerini izleyerek Batı Bengal’a tekrar geçip, yemyeşil doğası ve dik yamaçlarını kaplayan çay bahçeleri ile Darjeeling’e doğru yola çıkış. 2.150 metre yüseklikte bulunan Batı Bengal eyaletinin en ünlü tatil beldesi Darjeeling, XIX. yüzyılda İngilizler için büyüleyici bir sayfiye yeri olmuş. Delhi’de yaşayan zengin İngilizler, yazı geçirmek için geldikleri ılıman bir iklime sahip Darjeeling tepelerinde, dünyanın en ünlü çay bahçelerini geliştirdiler. 1850 yıllarından itibaren İngilizler çay üretimi için yeni fırsatlar aradıkları sırada, ilk bahçeler İskoçyalı maceraperest botanikçi Robert Fortune sayesinde oluşturulmuş. Günümüzde, çoğunlukla organik olarak yetiştirilen, 17.500 hektarda yayılmış yaklaşık 87 plantasyon bulunmakta. Bölgenin kendine has iklim özelliklerini taşıyan, dünyanın en değerli ve en pahalı çaylarından Darjeeling, açık bir dem rengi veren siyah çayın “şampanyası” olarak kabul edilir. Güçlü dağ güneşi ve düşük gece sıcaklıkları çay yapraklarının yavaş bir şekilde büyümesine neden olur ve bu da çayın kendine özgü yumuşak bir aromaya sahip olmasıyla sonuçlanır. Darjeeling bölgesi genellikle siyah çay çeşitleri ile öne çıkmakla birlikte, bu bölgede aynı zamanda çok kaliteli yeşil çay, Oolong çayı ve beyaz çay çeşitleri de yetişmektedir. Sömürgecilik geçmişinin izlerini taşıyan bulutların arasındaki Darjeeling şehrine varışı takiben vadi manzaralı otele yerleşme. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, ünlü Darjeeling çay plantasyonlarından birinin ve üretim fabrikasının gezisi, ardından da çay tadımı. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

26 Eylül 2018 ÇarşambaDarjeeling

Sabah erken, 2.590 metre yükseklikteki “Kaplan Tepesi” anlamına gelen ve nefes kesici bir manzaraya sahip Tiger Hill’e hareket. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Khangchendzonga Milli Parkı’ndaki Himalayalar’ın en etkileyici zirvelerinden biri olan Khangchendzonga Dağı’nın olağanüstü görünümünü güneşin doğuşunda izleyebilirsiniz. Yeni doğan güneşin ışınlarının Khangchendzonga ve hatta dünyanın en yüksek zirvesi Everest dağlarına yansımasını keyifle izledikten sonra 1850 yılında astrolog Lama Sherab Gyatso tarafından inşa edilen bölgedeki en eski manastır Ghoom’u ziyaret. Sarı şapkalıların mezhebi olarakta bilinen Gelugpa mezhebine ait manastır, 4,5 metre yüksekliğinde oturan “Geleceğin Budası” heykelini barındırmakta. Kahvaltı için otele dönüş. Daha sonra, 1881 yılında açılan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Darjeeling Himalayalar Demiryolu” olarakta bilinen buharlı “Toy Train” (Oyuncak Tren) ile Darjeeling tepelerinde dolana dolana keyifli bir tren yolculuğu. Öğle yemeğinden sonra, Himalaya Dağcılık Enstitüsü'nü ziyaret. Sherpa Tenzing Norgay ve Yeni Zelandalı Edmund Hillary tarafından 1953 yılında gerçekleştirilen Everest Dağı'nın başarılı ve tarihi tırmanışından sonra bu enstitü 1954 yılında Tenzing Norgay önderliğinde kuruldu. Everest hakkında bilgi edilebileceğiniz enstitüde dağcılık ve dağla ilgili macera sporları hakkında eğitimler verilip, müze bölümünde de Tenzing Norgay'ın Everest'e çıkarken kullandığı ekipmanlar sergilenmekte. Daha sonra kar leoparı, Tibet kurdu, Tibet öküzü (yak), Himalaya siyah ayısı ve farklı kuş çeşitlerini de görebileceğiniz rehabilitasyon merkezi olarakta hizmet veren hayvanat bahçesinin gezilmesi. Son olarak, 1959 yılında Çin’in baskısı üzerine Dalai Lama’nın peşinden kaçan ve yaptıkları el sanatları ürünlerini satarak geçimlerini sağlayan Tibetliler için kurulan Mülteci kampı gezisi. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

27 Eylül 2018 PerşembeDarjeeling – Bagdogra – Kolkata

Kahvaltının ardından, Darjeeling’in 93 kilometre güneyinde bulunan Bagdogra havalimanına transfer. Yaklaşık 1 saat 10 dakikalık bir uçuşla Ganj Nehri’nin bir kolu olan Hooghly kıyılarında kurulu Hindistan’ın dört büyük metropolünden biri olan kolkata’ya varış. Karşılamadan sonra otele transfer ve yerleşme. Öğle yemeğinin ardından “City of Joy” yani “Neşe Şehri” olarakta bilinen ve eski ile yeninin ilginç bir karışımı olarak kendisini gösteren Kolkata’nın keşfi. Şehir Avrupalılar tarafından hayati önem taşıyan ticaret için kurulmuş. İngiliz Doğu Hindistan Şirketi 1690 yılında o bölgeye varıp Sutanuti, Govindapur ve Kalikata köyleri kuşatır. 1698 yılında İngilizler üç şehri birleştirip Fort William Kalesi’ni inşa ederek Hindistan’daki üsleri Kalküta’yı kurarlar. İngiliz ve Hint kültürlerinin birleşimi, kentli Hintlilerden oluşan yeni bir sınıfın doğmasına yol açar. XIX. yüzyılın başlarında Bengal edebiyatı büyük bir yenilik (Rönesans) hareketinin merkezi oldur. XIX. yüzyıl boyunca süren, Bengal Rönesansı’na gönderme yapılan sosyokültürel reform, toplumun sınıf atlaması ile sonuçlanır. Kalküta, aşama aşama Hindistan bağımsızlık hareketinin merkezi haline gelir. 1911 yılında İngilizler başkenti Delhi’ye taşıyınca, Kalküta Batı Bengal eyaletinin başkenti olur. 2001 yılında, kentin resmi adı Kalküta’dan Kolkata’ya çevrilir. Şehir turu esnasında,1814 yılında kurulup ülkenin en eski ve en büyük müzesi olan ve eşsiz koleksyonlar barındıran Hindistan Müzesi’ni ziyaret. 1767 yılında açılan, Britanya Hindistanı’nın dönemindeki önemli kişilerin mezarlarını barındıran Güney Park Caddesi Mezarlığı gezisinden sonra, 1979’da Nobel Barış Ödülü‘ne layık görülen, 1997’de 87 yaşında hayatını kaybeden ve 2016'da azize ilan edilen Rahibe Teresa'nın “Mother House” olarak tanınan evini ziyaret. Hayatını yoksul insanlara yardıma adayan Rahibe, 1950 yılında Hayırsever Misyonerler Cemaati’ni kurdu. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

28 Eylül 2018 CumaKolkata

Gün boyunca sürecek olan şehrin keşfine devam. İlk olarak Mullik Ghat Çiçek Pazarı gezisi. Tam bir renk cümbüşü sunan pazar muhtemelen Hindistan'ın en büyük çiçek pazarıdır. Akabinde, Hooghly Nehri’nde yer alan, ilginç silüeti ile şehrin önemli simgelerinden “Howrah Bridge” köprüsü gezisi. Howrah şehrini Kolkata’ya bağlayan 655.75 metre uzunluğundaki konsol köprü 1943 yılında hizmete açıldı. Geziye Britanya Hindistanı’nın eski yönetim merkezinin bulunduğu ve Kolkata’nın etkileyici sömürge dönemi mimarisini görebileceğiniz Dalhousie Meydanı ile devam: 1803’te hükümet sarayı olarak inşa edilen, 1858’de Hindistan kral naibi'nin resmi konutu olan, 1911’de başkent Delhi'ye transfer edilince Vali Yardımcısı’nın ve Bağımsızlık sonrası ise Batı Bengal Valisi’nin sarayına dönüştürülen “Raj Bhavan”; Katolik Aziz Paul Katedrali yapılana kadar 1784-1847 yılları arasında Anglikan Katedrali olarak hizmet eden Aziz John Kilisesi; Yüksek Mahkeme binası; Belediye binası; başlangıçta, İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’nin katiplerinin ofisi olarak hizmet veren ve günümüzde Batı Bengal Eyaleti’nin hükümetinin Sekreterya Binası olarak hizmet veren şehrin ilk üç katlı binası “Writer’s Building” gibi önemli yapıların görülmesi. Daha sonra, kentin en büyük parkı Maidan ve güney ucunda yer alan, Kolkata’nın bir diğer önemli simgesi olan, aynı zamanda Hint İmparatoriçesi unvanına sahip Kraliçe Victoria’ya adanmış görkemli mermer “Victoria Memorial” anıt yapıtı’nın keşfi. Son olarak, Kalküta’nın en önemli Tapınağı ve bir hac yeri olan Kalighat Kali ziyareti. Kalighat, Tanrı Shiva'nın eşi Sati (Shakti/Kali) nin vücudunun çeşitli bölümlerinin düştüğü söylenen Hindistan'ın 52 “Shakti Peetha”sından biri olarak görülür. Kalighat, Sati'nin sağ ayağının parmaklarının düştüğü yeri temsil eder. Hindu tanrıçası Kali'ye ithaf edilmiş olan Kalighat Kalküta'nın adını aldığı yer olduğuna inanılır. Otelde akşam yemeği ve dinlenmenin ardından geç vakitte havalimanına transfer.

29 Eylül 2018 CumartesiKolkata – Doha – İstanbul

Qatar Hava Yolları ile saat 03:25’te hareketle 06:25’te Doha'ya varış ve oradan saat 09:05’te hareketle 13:30’da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na varış.
Paro:Raven Nest 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Thimphu:Ramada Valley 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Phuentsholing:Druk 3 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kalimpong:The Elgin Silver Oaks 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Gangtok:The Elgin Nor-Khill 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Darjeeling:Mayfair Heritage 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kalküta:The Oberoi Grand 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
ÖZEL ÖDEME KOŞULLARI:
Kayıt anında tur ücretinin %25'i ön ödeme olarak tahsil edilerek, kati tur kaydı gerçekleştirilir. Bakiye, seyahatin başlamasından 60 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır ve iptal koşulları uygulanır.
ÖZEL İPTAL KOŞULLARI:
30 Hazirandan sonra yapılacak iptallerde ön ödemenin 1000 USD'ı iade edilmez. Tur hareket tarihinden 60 gün öncesi ise tur bedelinin tamamı ödenmiş olmalıdır. Bu tarihten sonra seyahatin iptali durumunda, maalesef iade yapılamaz ve seyahat sigorta paketi devreye girer.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul / Kolkata / Paro; Bagdogra / Kolkata / İstanbul ekonomik sınıf uçak biletleri;
 • Belirtilen veya benzeri otellerde oda+kahvaltı konaklama;
 • 2. günden 13. güne kadar 12 akşam yemeği;
 • 2. günden 13. güne kadar 12 öğle yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler ( Tur Lideri Bahşişi hariç* ) ;
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi.
 • Bhutan vizesi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Hindistan vizesi.


* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına almaktadır.
75 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücretin %70'i teminat altına alınmaktadır.* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için , bu turda kişi başına 70 $ düşünmek gerekir.

BAGAJ HAKKI
İç hat uçuşlarında ücretsiz bagaj hakkınız maksimum 15 kg, el bagaj hakkınız ise 7 kg'dır.


Vize

Hindistan ve Bhutan vizesi işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için katılımcıların pasaport fotokopilerini en geç 01 Ağustos 2018 tarihine kadar acentamıza ulaştırmaları gerekmektedir. Pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gerekli. Sikkim eyaletine geçiş izni için 4 adet vesikalık fotoğrafı, seyahate çıkarken yanınızda bulundurmanız gerekmekte.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.