Ürdün & İsrail

TarihlerBoşlukKişi BaşıTek Kişi Farkı3. Kişi
21 Mayıs 2010
Dolu1.925 € (10.877TL)245 € (1.384TL)N/A
Rotamızı Ortadoğunun kalbine, dinlerin buluştuğu noktaya çeviriyor ve sizleri de bu keşfe davet ediyoruz. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Ürdün ve İsrail tarihi, doğası ve sıcakkanlı insanları ile bizlere kapılarını açıyor. Ürdün de başlı başına bir cazibe merkezi olan Petra'nın yanısıra Ölüdeniz'in bol tuzlu suyunun üzerinde mantar gibi yüzme, engin ve görkemli Wadi Rum Çölü'nde önce 4X4 jeeplerle safari ve güneşin ilk ışıkları ile çöl üzerinde yapılacak balon turu ve Romalılar döneminden kalma pek çok kale ve yapılar gezimizi renklendirecek. Kara sınırından İsrail'e geçişten sonra, burada da Tiberias, Hayfa, Tel Aviv, Kudüs gibi hem dini hem de politik açıdan ismini sık sık duyduğumuz şehirleri ve görmeden gelmemeniz gereken Ağlama Duvarı, Mescid-i Aksa gibi İsrail'in olmazsa olmazları programımızda tabi ki var. 40 Renk Fotoğraf Projesi'nin ikinci rengi kiremit kırmızısı 40Haramiler ve kurucusu Muammer Yanmaz'ın katılımı ve fotoğraf danışmanlığı ile gerçekleşecektir. Fotoğraf Eğitmeni: Muammer YANMAZ

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Baharın en güzel aylarında keyifle gezilebilecek bu rotada Ürdün'den başlayıp Tel Aviv'e kadar oldukça yoğun bir program ile yerel rehberimizden bilgiler alırken bir yandan da tarihi, doğayı ve misafirperver insanları birarada fotoğraflama fırsatı elde edeceğiniz bir program sunuyoruz sizlere. Ulaşım klimalı otobüsler ile sağlanırken konaklamalarımız 4 yıldızlı otellerde olacak, sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri otellerde alınacak. Bir gece de eşsiz Wadi Rum Çölü'nün ortasında şehir gürültüsünden uzak, yıldızların ve gökyüzünün tüm berraklığı altında çadırlarda konaklanacak. Günün ilk ışıkları eşliğinde programımız dahilinde olan balon turu, bu eşsiz çöl deneyiminin önemli bir parçası olacaktır. Fotoğraf eğitmeni Muammer Yanmaz tarafından fotoğraf eğitimi ve değerlendirmesi tur boyunca verilecektir.

  16 Mayıs Pazar akşamı saat 20:00'de Muammer Yanmaz Stüdyosu'nda buluşuyoruz. Tur ve fotoğraf hakkında ilk bilgileri alacağız.
 • Fotoğraf Eğitmeni: Muammer YANMAZ

1. Günİstanbul - Amman

Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Terminali Türk Hava Yolları kontuarında buluşup check-in işlemlerini yaptıktan sonra 23:40 uçağı ile Amman'a uçuş. 01:50'de Amman'a varışın ardından otelimize transfer.

2. GünAmman - Jerash - Ölüdeniz - Amman

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Ürdün'ün modern başkenti, Amman'ı gezmeye başlıyoruz. Dünyanın en eski ve sürekli yerleşim olan şehri Amman, Ürdün'ün politik, kültürel ve ticari merkezi konumundadır. Uzun yıllar içerisinde çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan Amman, geçen bu süre zarfında birkaç isim de değiştirmiştir. Rabbath Ammon, Philadelphia bunlardan bazılarıdır. Roma, Bizans ve İslamiyet'e ait pek çok kalıntıyı barındıran Amman kalesini ve Arkeoloji Müzesini gezdikten sonra, 8000 kişilik izleyici kapasitesiyle Roma Tiyatrosu'na devam ediyoruz. Amman şehrinin hem eski hem de yeni yerleşim bölgelerini gördükten sonra Roma uygarlığı eserlerinden en iyi korunanları barındıran Jerash Antik Kenti'ni ziyaret ediyoruz. Deniz seviyesinin 400 mt. aşağısında bulunan Ölüdeniz'de fotoğraf çekme ve dinlenme ve yüzme için kısa bir mola verdikten sonra Amman'a dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Amman'da.

3. GünMt.Nebo - Madaba - Kerak - Wadi Rum Çölü

Sabahın erken saatlerinde Nebo Dağı ile günümüze başlıyoruz. Tanrı'nın Hz.Musa'ya 'Vadedilmiş Topraklar'ı göstermek için çıkmasını söylediği dağ olduğuna ve Hz. Musa'nın Vadedilmiş Toprakları gördükten sonra bu dağda öldüğüne inanılıyor. Seyir terasından geniş bir açı ile çevreyi görebileceğiz. Bu seyir tepesinden havanın açık olması durumunda Ürdün sınırındaki Jericho, Rameh kasabasını, Sodom ve Gomorra şehirlerini görebilirsiniz. Mozaikler şehri Madaba'ya devam ediyoruz. Şehrin farklı kesimlerinde halka açık ve özel yerlerde bulunan pek çok ünlü mozaik bulunması sebebiyle bu ismi almıştır. Kuşkusuz, bu mozaiklerin arasında en önemlisi St. George Katedrali'nin zemininde bulunan ve Kutsal Toprakları gösteren en eski haritadır. Haçlılar döneminden kalma Kerak kalesi bugün için son ziyaret noktamız. Ürdün'ün en geniş ve en etkileyici alanına sahip Wadi Rum'da 4X4 jeeplerle turumuzu tamamladıktan sonra yine vadide bulunan ve akşam yemeği alıp konaklama yapacağımız çadırlara devam ediyoruz

4. GünWadi Rum Çölü - Petra

Güne erken saatlerde Wadi Rum Çölü'nün üzerinde yapacağımız balon turu ile başlıyoruz. Bu eşsiz vadiyi sabahın ilk saatlerinde bir de yukarıdan görme fırsatı bulacaksınız, eğer hava şartları uygun olursa. Ardından günün geri kalanını geçireceğimiz Petra'ya devam ediyoruz. MÖ. VI. yyda Nabatilerin kurduğu krallığa başkentlik yapan Petra beyaz, kırmızı, koyu sarı ve siyah kumtaşlarının rüzgar, kum ve su tarafından oyularak oluşturduğu bir jeoloji mucizesidir. Devasa ve gizemli antik Petra şehrinde ilk olarak en önemli yapısı olan Hazine Binası'nı ziyaret ediyoruz. Tabi ki buraya ulaşabilmek için öncelikle Siq adı verilen 1200 m. uzunluğundaki çok dar bir boğazı geçmek gerekiyor. Petra antik kentinin bir kısmı kayalara oyulmuş, bir kısmı da inşa edilmiştir. Dünya Mirası listesinde bulunan bu antik kentte gezerken çok sayıda o dönemde oyulmuş ya da inşa edilmiş yapı, yanıbaşımızda yükselen tapınaklar, kraliyet ailesine ait özenle yontulmuş mezarlar, oyma Roma tiyatrosu, farklı boyutlarda evler ve daha pek çok yapı göreceksiniz. Petra gezimizde atlarla kısa bir gezinti de yapacağız. Turu bitirip otelimize yerleştikten sonra Petra'yı bir de akşam ışıkları altında fotoğraflamak isteyenler için tekrar Petra'ya gidiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Petra'da.

5. GünTabgha -Tiberias

Sabah saatlerinde Petra'dan ayrılıp Sh.Hussein sınır kapısı üzerinden İsrail'e geçiyoruz. İlk olarak İsrail'in en büyük tatlısu gölü olan Galilee denizi kıyılarındaki Tabgha'yı ziyaret ediyoruz. Ardından Hz. İsa'nın yaşadığına inanılan Capernaum'da eski sinagog ve yerleşim kalıntıları arasında geziyoruz. Yine Hristiyanlıkta önemli bir yer olan Beautitudes Dağı ve Nazareth'teki kiliseyi ziyaret ediyoruz. İnanışa göre Hz. Meryem'e Tanrı'nın çocuğunu doğuracağı haberi ilk bu kilisede verilmiştir. Akşam yemeği ve konaklama Tiberias'ta.

6. GünHayfa - Tel Aviv - Kudüs

Aracımızla Hayfa'ya doğru yola çıkıyoruz. Dünyanın pek çok yerinde Bahai inanışı için inşa edilen tapınaklar bulunmaktadır, ancak bunların içinde en önemlisi ve görkemlisi Hayfa'daki Altın Kubbeli Bahai Tapınağı'dır. Çevresindeki bahçeleri ile eşsiz bir manzara sunan bu tapınak günümüzün ilk durağı olacak. Ardından Carmel Dağı eteklerine devam edip burada bulunan Stella Maris Manastırı ve Eliah Kilisesi'ni görüyoruz. İsrail'in kozmopolit merkezi olan Tel Aviv'de şehir merkezini gezdikten sonra eşsiz karakteri ve tarihi ile karizmatik ve güzel şehir Yafa'ya gidiyoruz. Fotoğrafçılar için eşsiz kareler sunan bu güzel şehirde eski şehir bölümündeki sokakların arasında gezeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Kudüs'te.

7. GünKudüs

Sabah kahvaltımızın ardından Zeytin Dağı'na çıkıp eski şehrin panoramik görüntüsünü fotoğraflayabilirsiniz. Dağın eteklerinde İsa'nın çarmıha gerilmeden bir gün önceki gecesini geçirdiği Gethsemane'yi ziyaret ettikten sonra aracımızla Dung Kapısı'na ilerliyoruz. Burdan sonra şehri yürüyerek gezme vakti. Kudüs denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Ağlama Duvarı ile başlıyoruz yürüme turumuza. Müslüman mahallesi, İsa'nın haçı ile yürüdüğü yol olduğuna inanılan Via Dolorosa, Ermeni ve Yahudi Mahallelerini yürüyerek geziyoruz. Müslümanlar için kutsal sayılan Mescid-i Aksa ve Kubbet-us Sahra(Dome of the Rock)'yı gezdikten sonra Hristiyanlık için önem taşıyan Kutsal Mabet Kilisesi'ne devam ediyoruz.İnanışa göre Hz. İsa'nın kabri burada bulunuyor. Ardından Zion Dağı'na devam edip Hz. İsa'nın 12 havarisi ile son akşam yemeğini yediği odayı ziyaret ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Kudüs'te.

8. GünBethlehem - Ein Kerem - Kudüs

Hristiyanlar için kutsal sayılan, Hz. İsa'nın doğum yeri olarak bilinen Bethlehem'e gidiyoruz bugün. Nativity Kilisesi, Manger Meydanı'nı gördükten sonra Ein Kerem'e devam edip St.John'un doğum yerini ziyaret ediyoruz. Bu bölgede yapacağımız kısa bir yürüyüş turunun ardından Kudüs'e dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Kudüs'te.

9. GünKudüs - İstanbul

Sabah saatlerinde serbest zaman. Öğleden sonra Ben Gurion havaalanına gidip check-in işlemlerimizi yapıyoruz. THY'nın 19:55 uçuşu ile Tel Aviv'den ayrılıyoruz. 22:10'da İstanbul'a varıyoruz.
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • Türk Hava Yolları tarifeli seferleri ile İstanbul ? Amman, Tel Aviv - İstanbul uçuşları
 • Havaalanı vergisi (89 Euro)
 • Tur boyunca klimalı otobüslerle ulaşım
 • 4* otellerde yarım pansiyon (kahvaltı+akşam yemeği) konaklama
 • 1 gece Wadi Rum'da çadırlarda yarım pansiyon konaklama
 • Wadi Rum'da 4X4 jeep safari
 • Wadi Rum'da balon turu
 • Programda belirtilen tüm turlar, transferler
 • Giriş ücretleri
 • Yerel rehberlik hizmetleri
 • Yerel bahşişler
 • Vize ücretleri
 • Seyahat sigortası
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen, tur, transfer ve yemekler
 • Tüm kişisel harcamalar
 • Yurtdışı çıkış harcı

** Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için günde, kişi başına 5$ düşünmek gerekir.

Vize

Ürdün, Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir. İsrail vizesi için grup vizesi başvurusu yapılacaktır. İsrail vizesi işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir.