Portekiz Sao Antuan Şenlikleri

TarihlerBoşlukKişi BaşıTek Kişi Farkı3. Kişi
05 Haziran 2016
Dolu1.985 € (11.216TL)335 € (1.893TL)N/A
Atlas Okyanusu’na açılmasından dolayı büyük kaşiflerin öncü roller üstlendiği Portekiz bir zamanlar dünya imparatorluğu olarak nitelendiriliyordu. Portekiz güneş, yaşam sanatı ve tarihi zenginlikleri bir arada buluşturan çok güzel ve keyifli bir ülke. Bu seyahatte, sanatsal mirası ile hareketli başkent Lizbon’dan, şarabı ile tüm dünyanın tanıdığı Porto kentine ve Sintra, Fatima, Tomar, Batalha, Nazare, Obidos, Alentejo bölgesinin mücevheri Evora ve hayranlık uyandıran Douro Nehri Vadisi’ne kadar, Portekiz’in ihtişamlı mimarisini ve kendine özgü sanatını, olağanüstü doğal güzelliklerini, yaşam tarzını ve ruhunu keşfedip harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Bu turun programı UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Belem Kulesi, Jeronimos Manastırı, Convento do Cristo Manastırı, Sintra, Alto Douro Vadisi, Porto, Batalha Manastırı ve Evora’yı içermekte;
 • Geniş tur programı sayesinde Portekiz’in en görkemli yerlerini keşfedip ilginç fotoğraflar çekebilme imkanı;
 • Ttekne gezisi ile Douro Nehri'nin güzel fotoğraflarını çekebilme imkanı;
 • Geleneksel Portekiz fado müziğini dinleyeceğiniz akşam yemeği;
 • Uzun senelerden beri Portekiz'de yaşayan yerel rehberimiz Nail Özkaplan'la Portekiz'i derinlemesine tanıyabilirsiniz;
 • Son akşam hariç tüm yemek ve gezilerin programa dahil olduğu bir seyahat.
 • Fotoğraf Eğitmeni: Muammer YANMAZ

1. Günİstanbul - Lizbon

Türk Hava Yolları ile saat 07:30'da hareketle 10:25'te Lizbon'a varış. Varışımızı takiben, büyük kaşiflerinin sayesinde muazzam bir liman olan ve büyük bir imparatoluğun merkezi olarak XVI. yüzyılda altın çağını yaşayan Lizbon'un keşfi. Tur esnasında: Şehrin ana arteri olan Avenida da Liberdade (özgürlük) caddesi; yaya kaldırımları siyah beyaz mozaiklerle süslü Rossio mahallesi; Praça da Figueira meydanı; lüks mağazalarla dolu tarihî Baixa mahallesi ve ucundaki Tajo nehrine açılan büyük Praça do comercio meydanı; denizcilerin denize açıldıkları eski Belem limanındaki Padrão dos Descobrimentos (keşifler) anıtı; bir Dünya Mirası olan Tajo'nun kıyısındaki Vasco de Gama'nın seferlerini anmak için inşa edilen zarif Torre de Belem kulesinde fotoğraf molaları. Cervejaria Portugalia restoranda alınacak öğle yemeğinden sonra bir Dünya Mirası olan Jeronimos Manastırı kilisesi: XVI. yüzyılın başında, eski limanın girişinde yapılan Jeronimos Manastırı, büyük deniz maceralarını simgeleyen bezeme harikaları ile Manuel'in dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden birini oluşturmakta. Son olarak Marques de Pombal meydanı üzerinde yer alan VII. Eduardo parkının tepesindeki terasta verilecek fotoğraf molasından sonra otele yerleşme. Akşam yemeği, Ticaret Meydanında yer alan Populi restoranda.

2. GünLizbon – Sintra – Cabo da Roca - Cascais – Estoril - Lizbon

Sabah kahvaltısından sonra, taşla kaplı dar sokakları, merdivenleri ve küçük meydanları ile Mağrip havası taşıyan ve şehrin en eski mahallesi olan Alfama semtinin yürüyerek keşfi. Daha sonra romantik bir atmosfere sahip pitoresk Sintra kasabasına doğru yola devam. Ardından UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan kasabanın tarihî merkezine yakın mesafedeki Regaleira Köşkü ziyareti: Geniş bahçesine serpiştirilmiş heykelleri, labirent mağaraları, çeşmeleri, göletleri, minik kaleleri ve şapeli, spiral merdiveninden yeraltına inilen inisiyasyon kuyusu ve üç farklı çıkışlı tüneli, son olarak da köşkün ana binası sizi başka bir boyuta götürecektir.Kentin merkezindeki araba girmeyen dar sokaklarını keşif için serbest vaktiniz olacak. Aralarında Portekiz tarzı Azulejo fayansların satıldığı güzel hediyelik dükkanlarının da bulunduğu şehrin dar sokaklarını gezebilmek için serbest zaman. Rüstik Curral dos Caprinos restoranda öğle yemeği. Öğlede sonra Avrupa'nın en batı noktası olan Cabo de Roca burnunun 140 metre yükseklikteki falezine varıştan sonra kıyı yolunu takip ederek şirin bir balıkçı limanı olan Cascais'den geçtikten sonra Lizbonluların tatil beldesi olan Estoril üzerinden otele dönüş. Yol üzerinde 1837’den beri tarifesini sır gibi saklayan Belem Pastahanesi’nde meşhur tatlı börekler eşliğinde kahve molası. Akşam yemeği: Şehrin en tipik ve gastronomik mekanlarından biri olan Ramiro restoranda deniz mahsulleri tadımı

3. GünLizbon - Fatima - Tomar - Belmonte

Sabah erken Lizbon'dan ayrılış. Lizbon’dan 125 kilometre sonra, Hristiyanlarca kutsal yer olarak kabul edilen Fatima kasabası gezisi: 13 Mayıs 1917 tarihinde üç köylü çocuk burada Meryem Ana'yı gördüklerini ve Meryem Ana'nın kendilerine altı ay boyunca, her ayın on üçünde görünerek üç sır verdiğini iddia ederler. Ardından Tomar şehrine yönelip UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Convento do Cristo gezisi. Tapınak Şövalyeleri’nin Portekiz’deki üstadı Gualdim Pais tarafından 1160 yılında inşa edilmeye başlamış kale-manastır olup 1312’de tarikat fes edilmesine rağmen Portekiz Kralı Dinis kısa bir süre sonra aynı şövalyelerle İsa Tarikatı’nı [The Military Order of Christ] kurmuş ve tekrar Tomar’da kalmalarını sağlamıştır. (Portekiz’de tüm tarikatlar 1834 tarihinde feshedilmiştir). Öğle yemeği Tomar’da Taverna Antiqua restoranında. Öğleden sonra Tomar merkezde keşif turu sırasında Portekiz’in en eski Sinagog’u görünecek yerler arasındadır. Tomar’dan ayrılış ve yine Tapınak Sövalyeleri’nin Tejo nehrindeki bir adacık üzerinde inşa ettikleri Almourol kalesinde fotoğraf molasından sonra Belmonte’ye yolculuk. Varışta otele yerleşme. Akşam yemeği otelde.

4. GünBelmonte - Douro Nehri Vadisi - Porto

Sabah kahvaltısından sonra, Belmonte keşfi. Brezilya’nın kaşifi olan Pedro Alvares Cabral’ın memleketi olan Belmonte’nin 12. yüzyıldan kalma kalesinden başlayıp, Ortaçağ’dan kalma dar sokaklara yayılmış mahalleleri olan tarihi merkezininde Yahudi Müzesi ziyaretiyle son bulacaktır. Kral 1. Manuel, 1496’da Portekiz’deki Yahudi ve Müslümanların ya Hristiyan olmaları ya da ülkeyi terk etmeleri için yaklaşık 11 aylık bir süre tanıyan fermanından sonra imkanı olanlar gitmiş, kalanlar ise vaftiz edilip asimile olmuşlardı. Yalnız Belmonte’deki Cripto Judeu [= Saklı Yahudi] denilen Yahudi topluluk, gizli bir şekilde dinlerini günümüze kadar muhafaza etmişlerdir. Belmonte’den ayrılıp Kuzey istikametine yaklaşık 100km yolculuk. UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan Alto Douro Şarap Bölgesi’ne varış ve Douro nehri kıyısında yer alan Pinhão’dan saat 14:45 sularında tekneye biniş. Bu bölgenin tekneyle gezilen en güzel parkurunu (2 saat) yapıp Pinhão’da 16:45 civarında otobüsümüz ile buluştuktan sonra nehir kıyısına paralel yoldan fotoğraf molaları vererek şeridinden Regua’ya varış. Son olarak Porto’ya yolculuk ve varışta otele yerleşme. Akşam yemeği: Otele yürüme mesafesinde bir restoran olan Abadia’da.

5. GünPorto

Sabah kahvaltısından sonra şehrin önemli yapılarının gezisi: 1842’de inşa edilen Neo-klasik mimarî stilindeki görkemli Palacio de Bolsa borsa Sarayı; içi altın yaldızlı ahşap oymalarıyla kaplı Gotik Igreja de Sao Francisco Kilisesi; inşaatı XII.yüzyılda başlayan ve Roman, Gotik ve Barok özelliklerini taşıyan Sé katedrali... Gaia tarafında nehir kıyısında yer alan Mineirão restoranında öğle yemeği. Douro nehri vadisinin dik yamaçlarında dünyanın en meşhur şaraplarından biri olan Porto şarabı üretilmekte ve Vila Nova de Gaia'nın sayısız mahzeninde kentinin adını taşıyan bu şarabın en iyi örnekleri yıllandırılıp muhafaza edilmektedir. Öğle yemeğinin ardından, Vila de Gaia gezisi ve mahzen ziyareti. Daha sonra, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Porto'da şehir turuna devam: Meşhur Ponte Dom Luis I köprüsü, Porto'nun modern ticaret ve iş merkezi olarak bilinen Boavista semti, Douro'nun Atlantik Okyanusuna döküldüğü yerde eski bir balıkçı köyü olan güzel ve hareketli Foz mahallesi… Akşam yemeği Leça da Palmeira’da yer alan Mauritania Grill restoranda.

6. GünPorto - Guimarães - Braga - Ponte de Lima - Viana do Castelo – Porto

Otelde alınacak kahvaltıdan sonra Minho Bölgesi’nin incileri olan iki tarihi şehrin gezisi için yolculuğa çıkıyoruz. İlk durağımız Portekiz´in kurulduğu yer olan Guimarães´i ziyaret edeceğiz. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde yer alan tarihi merkezinde Dom Afonso Henriques Kalesi, Bragança Dükleri Sarayı (Paço dos Duques) ve eski şehir meydanı görülecek yerler arasındadır. Akabinde Portekiz´in en güzel şehirlerinden biri kabul edilen ve Piskoposlar şehri olarak bilinen Braga’nın Katedrali gezildikten sonra tarihi sokaklarında yürüyüş yapılacaktır. Öğle yemeğinden sonra daha kuzeyde Lima nehri kıyısında kurulmuş Ponte de Lima’nın merkezinde ve romanik köprüsünde fotoğraf molası. Son olarak Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Viana do Castelo’ya Santa Luzia kilisesinin bulunduğu falezin üzerinden bakış ve merkezinde yöresel el sanatları alışverişi için serbest zaman. Akşam üstü Porto’ya dönüş. Akşam yemeği: Douro nehrinin Gaia kıyısında olan Bacalhoeiro’da.

7. GünPorto – Alcobaça – Nazaré – Óbidos - Lizbon

Sabah erken Porto'dan ayrılış. Yaklaşık iki buçuk saatlik bir yolculuktan sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 12. yüzyıla ait Alcobaça Manastırını ziyareti. Tarihi kilise kısmında 1. Pedro ve edebi aşkı Ines’in lahitleri, Krallar salonu, muazzam büyüklükteki mutfağı ve yemekhanesini görülecektir. Daha sonra Atlas okyanusu kıyısında yer alan, kumsalıyla ünlü balıkçı köyü Nazare'de São Miguel restoranda öğle yemeği. Ünlü kaşif Vasco da Gama’nın büyük keşifler için denize açılmadan önce dua etmek için geldiği Nazare falezinin üst kısmına çıkıldığında kumsalın manzarasından etkilenmemek mümkün değildir. Daha da güneyde, Ortaçağ kraliçelerinin korumasıyla günümüze bakımlı olarak ulaşan Obidos kasabası gezisi. 12. yüzyıldan beri surlarla çevrili olan bu kasaba araç trafiğine kapalı olup ziyaretçileri büyüleyerek kendine aşık etmektedir. Son olarak Lizbon'a yolculuk ve varışta otele yerleşme. Akşam yemeği, kader anlamına gelen ve saudade yani nostalji dolu, hüzünlü melodileriyle geleneksel Portekiz fado müziğinin en güzel örneklerini dinleyebileceğiniz en seçkin restoranlarıdan biri olan Clube de Fado'da.

8. GünLizbon – Évora – Azeitão – Lizbon ve São Antuan Şenlikleri

Otelde alınacak kahvaltıdan sonra, Avrupa´nın en uzun köprüsü olan Ponte Vasco da Gama’dan Tejo nehrinin güney kıyısına geçip Alentejo bölgesine yöneliyoruz. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir seyahatin sonunda hala surları ayakta olan, Roma, Ortaçağ ve Rönesans dönemlerinin örneklerinin yürüyerek gezileceği Evora şehrine varıyoruz. Tarihi merkezdeki araç trafiğine kapalı yollar üzerinde, 1559’da Cizvit Tarikatı’nın kurduğu Evora Üniversitesi, şehrin en yüksek kısmındaki meydanda Roma Tapınağı ve hemen arkasında Evora Katedrali ziyaretlerinden sonra Fialho restoranda öğle yemeği. Giraldo meydanında serbest zaman ve son olarak St. Franscis kilisesi bitişiğinde yer alan Capela dos Ossos - Kemikler Şapeli ziyareti. Akabinde bir meşe mantarı işleme atölyesini gezip dönüş yolunda meşhur şarap üreticisi Quinta da Bacalhoa’da yöresel Azeitão peyniri tadımı için mola vereceğiz. Tejo nehrinin kuzey kıyısında kalan Lizbon’a geçmek için 25 Nisan köprüsünü kullanacağız. Akşam yemeği, Lizbon sokaklarında São Antuan şenliklerinin çok özel atmosferini yaşayabilmeniz için serbest. Bu şenliklerde, şehrin sokaklarında kurulan ızgaralarda insanlar sardalya pişirip yemekte ve eğlenmekte. Akşamın belli bir saatinde de şehir merkezinde çok renkli giysilerle yürüyüşler düzenlenmekte. Rehberimiz Nail, bu yürüyüşleri mümkün olan en uygun yerden, birlikte seyretme imkanını bizlere hazırlayacak.

9. GünLizbon - İstanbul

Sabah kahvaltısından sonra öğlene kadar serbest zaman. Öğleden sonra havaalanına transfer. Türk Hava Yolları ile saat 15:45'te hareketle 22:20'de İstanbul'a varış.
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Lizbon/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1. günden 7. güne 7 akşam yemeği;
 • 1. günden 8. güne 8 öğlen yemeği;
 • 2. gün Belem pastahanesi ikram;
 • Douro - Pinhão´da tekne turu;
 • Quinta da Bacalhoa’da yöresel Azeitão peyniri ve şarap tadımı;
 • São Antuan şenlikleri girişleri;
 • Yukarıda belirtilen otellerde geceleme ve kahvaltı;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Havaalanı vergisi.
 • Seyahat sigorta paketi*.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri.

** Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için günde, kişi başına 5$ düşünmek gerekir.

Vize

Portekiz için Schengen vizesi gereklidir.