Makedonya'dan Arnavutluk'a

Etnik bakımdan en renkli Balkan ülkesi hangisidir diye sorarsanız , tabii ki içlerinde en renklisi Makedonya. Tarih boyunca her zaman varolmuş, ve Balkanlar diye bildiğimiz coğrafyanın kalbi, Roma İmparatorluğu’dan Osmanlı İmparatorluğu’na kadar her dönem çekici olan bu yer adeta bir milliyetler deposu. Karışık dondurmaya Makedonya dendiği kadar var. Makedonlar’ın ‘’ Tanrı cenneti yaratırken bir damlasını yeryüzüne düşürmüş, o yerin de Ohrid olduğu ‘’ rivayetlerine inandıkları, Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış Eski Ohrid gezenleri kendisine hayran bırakmakla ünlü. Doğanın cömert davrandığı bu topraklar, Büyük İskender’den M.K.Atatürk’e, Yahya Kemal Beyatlı’dan Resneli Niyazi Bey’e ve daha birçok tarihi kişi ve kişilikleri içinde barındıran ve keşfedeceklerimizin yanında , eğlenceli bir gezi. Sonunda da Arnavutluk’u hızlı bir şekilde tanıma fırsatı…

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • İki gece Üsküp’te ve üç gece Ohrid'de konaklama.
 • Bölgenin ilginç yörelerine kolayca ulaşıp, yollarda az zaman kaybedeceğiniz bir program.
 • Merkezi konumlu konforlu oteller.
 • Türk Hava Yolları ile Üsküp’e gidiş ve Tiran’dan geri dönüş
 • Her zamanki gibi tüm yemek ve gezilerin programa dahil olduğu bir seyahat.
 • Bölgede son derece tecrübeli rehberimiz ile Makedonya’yı derinlemesine tanıyıp, keyfini çıkarabileceğiniz bir seyahat.

15 Haziran 2018 Cumaİstanbul - Üsküp

Türk Hava Yolları ile saat 08:00'de Atatürk Hava Limanı’ndan Üsküp’e uçuş. Yerel saatle 08:30’da varış.Gümrük ve pasaport işlemlerinden sonra Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu şehri keşfetmeye başlangıç. Vardar Ovası kıyısında kurulmuş olan Makedonya’nın başkenti iki kısımdan oluşmuştur. Müslüman (Osmanlı) bölgesi ve modern yeni yerleşim yeri. Bu iki kısmı birbirinden nehir ayırır. İlk önce eski taraf keşfedilecek. Müslüman bölgesi, taş sokakları, taş köprüsü, camiileri, türk çarşısı ve kahvehaneleri ile küçük bir Anadolu kenti gibidir.Burada : Kurşunlu Han, Sulu Han,Davutpaşa Hamamı, İshak Bey ve Mustafa Paşa Camii'leri ve Saat Kulesi görülecek yerler arasında. Osmanlı döneminde Üsküp’e ilk inşa edilen camilerden olan Sultan 2. Murat Camii’sinin bahçesinde bulunan Saat Kulesi, Üsküp’ün en önemli simgelerinden biri.Geziler esnasında eski çarşıda bir çay molası. Öğle yemeği yerel bir restoranda. Yemek sonrası yürüyerek Vardar Nehri üstündeki köprüden geçip, modern kısmı keşfedilmeye başlanılacak. Kahramanlar Anıtı,Büyük İskender Heykeli, Rahibe Teresa’nın heykeli ve evi görülecek yerler arasında. Rahibe Teresa, 1950 yılında Vatikan'ın izniyle Hayırsever Misyonerler Cemaati'ni kurdu. Rahibe Teresa'nın 12 kişiyle kurduğu bu cemaat dünyanın 450 noktasında 4.000 rahibenin görev aldığı bir topluluk haline geldi.. 1980 yılında Üsküp şehrine yaptığı bir ziyareti sırasında bir Arnavut, bir Makedon ya da bir Sırp olup olmadığı sorusu üzerine ben kendimi Üsküp'ün bir vatandaşı hissediyorum, doğduğum şehir burası. Ancak ben dünyaya aitim. şeklinde yanıt vermiştir. Üsküp'te rahibe Teresa adına 26 Ağustos 2010'da yüzüncü yaş gününde bir anma evi inşa edilmiştir. Bu anma evi rahibe Teresa'nın doğduğu evin modern bir biçimde yenilenmiş halidir. Son olarak şehrin eski kısmında bulunan Üsküp Kalesi gezilecek. Üsküp şehrinin en yüksek tepesinde, Vardar Nehri’nin kuzeyinde bulunan Üsküp Kalesi, bugüne kadar bazı deprem ve savaşlar sonucu çok defa zarar görmüş, çeşitli restorasyon çalışmalarıyla bugünkü haline gelmiştir. İlk olarak milattan sonra 5. yüzyılda Roma İmparatorluğu döneminde inşa edildiği düşünülen Üsküp Kalesi’nin, 518 yılındaki bir depremle yıkılmasının ardından Bizans İmparatoru I. Justinian (Birinci Jüstinyen), doğduğu yere bir eser kazandırmak amacıyla kaleyi yeniden yaptırmıştır. 1963 yılındaki depremin ardından herhangi bir restorasyon çalışması yapılmamıştır, günümüzdeki hali o depremden sonraki halidir. Geziler sonunda otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

16 Haziran 2018 CumartesiÜsküp - Matka Kanyonu - Makedonya Köyü

Sabah, otobüsle hareket ederek, Üsküp’e bir saatlik mesafede bulunan Matka Ulusal Parkı’na yolculuk. Araçtan indikten sonra önce kanyonda bir yürüyüş yapılıyor. Matka, orta çağ binaları, kiliseleri ve manastırlarının yeşil ve mavi içine, insan tarafından özenle yerleştirilmesi ile tam görsel cennete dönüşmüş bir yer. Burada rafting, kaya tırmanışları ve çeşitli zorluk derecelerinde yürüyüşler yapılabiliyor. Bitki örtüsü ve doğal yaşamı ile özel bir yer. Matka Gölü, Makedonya’nın en eski suni gölü. Matka Kanyonu yaklaşık 5000 hektarlık bir alanı kaplıyor. Yürüyüşten sonra St. Andreas Kilisesi önünden tekneye binerek gölde çok keyifli bir yolculuğa çıkılıyor. Tekne gezintisi sırasında Vrelo Mağarası ziyareti. Vrelo Mağarası, Doğanın Yedi Harikası Projesi'nde en iyi 77 doğa alanı arasında yer almıştır. Vrelo Mağarası'nda pek çok sarkıt bulunur. Ortada bulunan ve şeklinden ötürü Çam Kozalağı olarak bilinen büyük sarkıt, bunlardan biridir. Mağaranın sonunda biri diğerinden geniş iki göl bulunur. Küçük gölün en geniş yeri 8 metre, en derin noktası 15 metredir. Büyük gölün en geniş yeri 35 metre, en derin noktası 18 metredir. Mağaranın derinliği tam olarak bilinmese de, dünyanın en derin yeraltı mağarası olabileceği ifade edilmektedir. Tekne gezintisi sonrası, göl kenarında çok keyifli bir öğle yemeği. Yemek sonrası, St Andreas Kilisesi ziyareti. 14. Yüzyıldan kalma bu kilise de çok güzel freskler bulunuyor. Otobüse doğru kısa bir yürüyüş. Dönüşte Makedonya Köyü ziyareti. Makedonya Köyü (Makedonsko Selo), 19. ve 20. yüzyıllardan kalma Makedon mimarisinin geleneksel ruhuna sadık kalınarak yapılmış yeni bir köy. Sırtı ormanlarla kaplı bir dağın yamacında; bizim Safranbolu evleri mimarisine yakın 16 tane otantik ev inşa edilmiş. Bununla beraber konaklama ve restoran hizmetleri de veriliyor. Akşamüstü otele geri dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

17 Haziran 2018 PazarÜsküp - Tetova - Mavroro - Ohrid

Sabah, otelde alınacak kahvaltı sonrası Tetova’ya (Kalkandelen) hareket. Burada Alaca Camii ziyareti. Cami, 1438 yılında yapılmış, 1833 yılında Abdürrahman Paşa tarafından onartılmıştır. İnce işlemeli, görüntüsüyle de ihtişamı olan bir cami örneğidir. Adı da mimari yapısındaki alacalıktan, renklilikten kaynaklanır. İkinci durak Mavrovo Ulusal Parkı. Ülkenin üç milli parkından en büyük olanıdır. Mavrovo Bölgesi'nin batı bölümüne 1949 yılında kurulmuştur. Mavrova Gölü ve Arnavutluk sınırı arasındadır. Bu milli park, göl ve bölge ismini gölün kıyısındaki Mavrova Köyü’nden almıştır. Daha sonra Aziz Jovan Bigorski Manastırı ziyareti. Manastırın kutsal rölikler barındırdığı ileri sürülen geniş bir koleksiyonu bulunmaktadır. Buna göre manastırda Vaftizci Yahya, Ohrili Clement, Beytanyalı Lazarus, Aziz Stephen, Aziz Nikolas, Azize Barbara, Romalı Paraskevi gibi isimlerin röliklerinin yanı sıra, kutsal haçın bir parçası da bulunmaktadır. Tüm bunların dışında 1020 yılından kaldığı düşünülen, iyileştirici gücü olduğuna inanılan bir ikon da manastırın koleksiyonunda kendisine yer bulmaktadır. Mavrovo Gölü kenarında öğle yemeği. Yemek sonrası Ohrid’e doğru yola devam. ı Unesco Koruma Listesi'ne alınmış şehri tanıma turu. Sırtını, gölün kıyısındaki tepelere yaslamış binlerce yıllık geçmişe sahip Ohrid’te : Ayasofya Kilisesi, 15. Yüzyıldan kalma Kaneo Kilisesi (Oscar ödüllü “Before the Rain” filminin çekildiği kilise), Roma tiyatrosu, eski Türk Evleri, kiril alfabesini icat eden Kirillos ve Meodros’un heykelleri görülecek yerler arasında. Akşama doğru göl kenarında bulunan otele yerleşme. Akşam yemeği için Arnavutluk'a geçiliyor. Pogradec'te balık menüsü. Geceleme Ohrid'de otelde.

18 Haziran 2018 PazartesiOhrid - Resne - Manastır - Heraklia Antik Kenti

Kahvaltının ardından, 1908 yılında Enver Bey ile dağa çıkan Jön Türk Devrimi öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne’ye doğru yola çıkış. Burada Resneli Niyazi Bey Sarayı’nı ziyaret. Resneli Niyazi Bey Sarayı veya Niyazi Bey Sarayı, bugün Makedonya’nın güneybatısında, Resne Kasabası'nda bulunan 20. yüzyılda yapılmış Osmanlı sarayıdır.Yapıldığı dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun Manastır Vilayeti sınırları içinde, Manastır Sancağı’na bağlı bir yer olan Resne’de, bölge beylerinden Niyazi Bey tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde saray, “kültür evi” olarak kullanımdadır. Çeşitli kültürel, sanatsal etkinliklerin yapıldığı bu binada Makedonya’da faaliyet gösteren Türk derneği Ufuk Derneği’nin yeri de bulunmaktadır. Ardından Balkanlar'ın en eski şehirlerinden birisi olan Bitola’ya (Manastır) doğru hareket.Önce Heraklia Antik Kenti gezisi.Batı medeniyetinin temellerinin atıldığı Heraklia antik kenti, Manastır yani Bitola kentinin hemen yanı başında. Kentin harabeleri şimdi şimdi gün yüzüne çıkarılıyor. Heraklia; Kral Philippe tarafından kurulmuş, Büyük İskender de bu kentte doğmuş. Dünyanın yekpare en büyük yer mozaiği de Heraklia kentinde bulunmakta. Şehre varışta, Manastır’ın en önemli caddesi olan Şirok Sokağı ve Osmanlı Bedesteni görülecek yerler arasında. Takiben Mustafa Kemal Atatürk’in mezun olduğu askeri lise ve buradaki Atatürk Müzesi ziyareti. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli rol oynayan çok sayıda önemli şahsiyeti yetiştirmiş Manastır Askerî İdadisi, şimdilerde Manastır Kültür Müzesi olarak hizmet veriyor. Müzede bu bölgeye ait arkeolojik eserler sergileniyor. Makedon kültürüne dair pek çok kalıntı, fotoğraf, kıyafet gibi şeyleri görmek mümkün. Bunun yanında, binanın ikinci katında Atatürk’ün bir anı odası var. Anı odasında Atatürk’ün balmumu heykeli büstü ve bazı kişisel eşyaları; hayatı, katıldığı savaşlar devrimleri veciz sözlerini içeren bilgiler, fotoğraflar ve Atatürk ile ilgili Türkçe ve diğer dillerde yayımlanmış kitap, broşür ve dergiler sergileniyor. Manastır’da yerel bir restoranda öğle yemeği. Dönüşte Ohrid’e 30 km. mesafede bulunan Su Müzesi ziyareti. Bu müzede,toplamda 3.346 tane kazık ve göl üstüne inşaa edilmiş 24 tane tarih öncesi ev vardır. Akşamüstü otele dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelde.

19 Haziran 2018 SalıOhrid - Sveti Naum - Struga - Ohrid

Sabah otelde alınacak kahvaltı sonrası Sveti Naum’a doğru yola çıkış. Ohrid’nin 29 kilometre güneyinde yer alan manastır Galicica Doğal Parkı içinde. Kiril alfabesi Ohrid’de doğmuştur. Yaratıcıları Azizi Kliment ve Metodius kardeşlerdir. Tabii ki Aziz Kliment’in öğrencisi Aziz Naum’da bu alfabenin yayılmasında çok önemli bir rol üstlenmiştir. Ohrid, bu azizlerin yaşadığı dönemde Hristiyanlık açısından önemli bir merkez konumunda bulunuyormuş. St. Naum bu manastırı 16 y.y. sonunda inşa etmiş. Burada özellikle zihinsel problemi olan hastalara şifa dağıtıyormuş. Manastırın içinde bir de kilise var. St. Naum'un mezarı da bu kilisenin içinde. Manastır ve kiliseyi gezdikten sonra parkın içinde bulunan ve Ohrid Gölü’ne akan ırmaklardan biri olan, ırmak üzerindeki kısa bir sandal turunda (sadece kürekle idare edilen) kesinlikle doğa harikası olan sualtı faunasını ve sualtı kaynaklarını görmek mümkün.Gezi bitiminde Ohrid merkeze dönüş. Göle yakın bir restoranda öğle yemeği. Yemek sonrası Ohrid Gölü’nde tekne turuna çıkılıyor. Ohrid Gölü, Avrupa’nın en derin ve en eski gölü. Tekne turu yaparken karşıdaki dağların Arnavutluk sınırına bağlı olduğunu görebiliyorsunuz. Yani bulunduğunuz yer Makedonya, gölün karşı tarafı Arnavutluk ve ülkeler arası sınır bu gölün ortasından geçiyor. Keyifli tekne turu sonrası meşhur Ohrid İncisi'ni görebilmek için çarşıda serbest zaman. Ohrid İncisi, adını aldığı gölden çıkartılan midye kabuğunda bulunan, beyaz ve sert maddenin işlenerek sedef haline getirilmesiyle elde ediliyor. Yine gölde bulunan ve Paşita adıyla bilinen balığın pullarının işlemden geçirilmesiyle elde edilen sıvının, sedefin üzerine uygulanmasıyla parlak bir hal alıyor. Ardından Struga Kenti'nde kısa bir mola. Göl kenarındaki bu turistik şehirde kısa bir gezinti. Daha sonra otele dönüş. Akşam yemeği yerel halk müziği ve halk dansları eşliğinde bir restoranda. Konaklama otelde

20 Haziran 2018 ÇarşambaOhrid - Elbasan - Tiran - Istanbul

Kahvaltının ardından, valizlerle otelden ayrılış. Daha sonra sınr kapısındaki formaliteleri hallederek Arnavutluk’a giriliyor. Önce Elbasan Kenti. Panoramik olarak yapılacak turdan sonra, kalede kahve molası. Tiran’a doğru yola devam. Varışta yerel bir restoranda öğle yemeği. Daha sonra yapılacak Tiran turunda : Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri görülecek yerler arasındadır. Balkanların en eski milletlerinden olan Arnavutlar, 1517’den 1912’ye kadar Osmanlı İmparatorluğu himayesi altında yaşamış ve Türkiye ile arasında derin tarihi bağların bulunduğu bir toplum. İskender Bey Meydanı’na nazır Hacı Ethem Bey Camii, duvar resimleriyle ünlü. 1793’te yapılan Ethem Bey Cami ile Saat Kulesi, İslamiyet’in simgesi olarak kabul ediliyor. Ethem Bey Camii, Arnavutluk'ta Enver Hoca'nın başlattığı Çin benzeri komünist uygulama sonucu 1966'da ibadete kapatıldı ve müze haline getirildi. Cami 1990'larda Arnavutluk'taki komünist rejim ortadan kalktıktan ve demokrasiye geçildikten sonra yeniden ibadete açıldı.En son olarak Dünya Bektaşileri Merkezi ziyareti. Şehir turu sonrası sonrası son alışverşler için serbest zaman. Daha sonra Tiran Hava Alanı’na transfer. Türk Hava Yolları’nın 20:55’te kalkan uçağı ile İstanbul’a hareket.
Üsküp:Marriott Hotel Üsküp 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Ohrid:İnex Gorica Ohrid 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Üsküp - Tiran/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1.günden 5. güne kadar 5 akşam yemeği (biri yerel danslar eşliğinde);
 • 1.günden 6. güne kadar 6 öğle yemeği;
 • Belirtilen yemeklerde su ve kahve ikramı;
 • Yukarıda belirtilen otellerde oda+kahvaltı geceleme;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler ( Tur Lideri Bahşişi hariç* ) ;
 • Havalimanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi*.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri;
 • Yurtdışı çıkış harcı.


* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi yaş limiti olmaksızın tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %90'ını teminat altına almaktadır.

* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için , bu turda kişi başına 30 $ düşünmek gerekir.


Vize

Bu tur için vize istenmemektedir. En az 6 ay geçerli pasaport olması gereklidir.