Kuzey Vietnam & Yunnan

TarihlerBoşlukKişi BaşıTek Kişi Farkı3. Kişi
12 Nisan 2012
Dolu4.195 $ (20.379TL)485 $ (2.356TL)N/A
Bu seyahat, binlerce yıllık kültürüyle Güney Çin sınırından bir yelpaze gibi açılan Kuzey Vietnam'ın başkenti Hanoi'den başlayarak, Himalaya sıradağlarının en doğu ucunda ki yamaçlar da yaşayan farklı etnik gruplara ev sahipliği yapan Sapa bölgesine doğru devam edip, yine aynı coğrafyanın uzantısı olan Çin?in Yunnan eyaletini boydan boya katederek, nefes kesen güzellikteki yemyeşil çeltik teraslarından ve dünya?nın en etkileyici karstik manzaralarından birine sahip Shilin ile Dali-Lijianj arasındaki yüksek platolardan geçerek Tibet?in eşiğindeki efsanevi Shangri La?ya varmakta. Çok renkli ve az tanınan etnik gruplara ev sahipliği yapan Yunnan'ın Bulutların Güneyinde anlamına gelen ismi buralarda göreceğiniz manzaraları en iyi şekilde betimlemekte. Tarihin, doğanın ve günümüze kadar korunabilmiş etnik kültürlerin buluştuğu keyifli sıra dışı bir gezi sizleri bekliyor.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Özellikle fotoğraf meraklıları düşünülerek hazırlanan seyahatler. Bu turlara fotoğraf çekmeyi seven ve gezilere güzel fotoğrafları doğru yer ve doğru ışıkta çekmeyi amaçlayarak çıkan tüm gezginler katılabilir. Fotoğraf turları, 40 Haramiler fotoğraf grubu ile birlikte ve Muammer Yanmaz eğitmenliğinde yapılmakta.
 • Fotoğraf Eğitmeni: Muammer YANMAZ

1. Günİstanbul - Bangkok

Atatürk Havalimanında buluşma.

2. GünBangkok - Hanoi

Türk Hava Yolları ile saat 00:40'da hareketle saat 14:10'da Bangkok'a varış. Thai Havayolları ile saat 17:50'de Bangkok'tan hareketle saat 19:40'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'ye varış. Karşılama ve otele transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

3. GünHanoi - Lao Cai

Bugün, efsanevi Hoan Kiem Gölü etrafında gelişen ve Vietnam kültürü'nün önemli bir parçası olan Hanoi şehri turu için hareket. İlk olarak halkın Ho Amca dediği Vietnam devriminin mimarı ve Sosyalist Vietnam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ho Chi Minh'in mumyasının sergilendiği Ho Chi Minh mozolesi, 1958'den 1969'da ölümüne dek son ikametgahı olan kazıklar üzerine inşa edilmiş evi ve Lotüs çiçekli bir havuzun ortasından yükselen zarif Tek Sütunlu Pagoda'nın keşfi. Ardından, başkentin en büyük gölü olan Ho Tay' ın kıyısındaki şehrin en eski pagodası Tran Quoc' ı ve Quan Thanh tapınağını ziyaret. Öğle yemeğinden sonra, Vietnam'ın ilk üniversitesi olan ve Konfüçyüs Tapınağını da barındıran XI. yüzyıldan kalma Van Mieu adlı Edebiyat Tapınağı ve aralarında Viet'lerin de olduğu, Vietnam'ı oluşturan 50'yi aşkın etnik grup hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz Vietnam Etnografi Müzesi ziyaretleri. Hoan Kiem Gölü ve romantik bir kırmızı köprü ile ulaşılan Ngoc Son Tapınağının gezilmesinin ardında Fransız sömürge mahalle ve loncaların bulunduğu, şehrin kalbindeki son derece renkli ve hareketli sokaklar arasında bisikletli çekçek arabalarıyla gezinti. Akşam üstü otele dönüş. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Ardından tren istasyonuna transfer ve 21:00'de iki kişilik yataklı kompartmanlı, konforlu trenle Lao Cai'ye hareket. Geceleme trende.

4. GünLao Cai - Bac Ha - Sapa

Vietnam'ın kuzeyinde ve Çin sınırı yakınında bulunan Sapa bölgesi, 30'dan fazla etnik grubun yaşadığı bir bölge. Sabaha karşı Lao Cai'ye varışı takiben kahvaltı ve ardından 2 saat mesafede bulunan Bac Ha'ya özel tur otobüsüyle hareket. Bölgenin en büyük yerel pazarı olan Bac Ha'nın keşfi. Buraya akın eden ?Çiçek? H'mong, Phu La, Black Dao, Tay ve Nung gibi çevredeki dağlardan inen en renkli etnik grupları görebilirsiniz. Daha sonra, Sapa'ya doğru yola devam ve otele yerleşme. Vietnam'ın en yüksek dağı olan Fan Si Pan'ın (3143 m) eteklerınde ve 1650 m yükseklikte bulunan, sömürge döneminin sayfiye şehri Sapa güzel iklimiyle ün yapmış. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Sapa'da gezinti : Şirin kasabanın ana meydanı, dar sokakları ve kırmızı başlıkları ile Red Dao kadınlarının ağırlıklı bulunduğu yerel pazarını görebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

5. GünSapa Bölgesi

Gün boyunca Sapa bölgesi gezisi. Sabah, Sapa'nın güneyinde uzanan vadide yer alan ve Black H'Mong etnik grubunun yaşadığı Lao Chai köyü ziyareti için otobüsle hareket. Çeltiklerin ve köy evlerinin arasından geçerek, köyün okulunu ziyaret edeceğimiz bir saatlik yürüyüşten sonra Ta Van köyüne varış. Bu farklı köyün insanları Giay etnik grubuna ait. Bir saatlik daha yürüyerek Köyü ziyaret ettikten sonra öğle yemeği için Sapa'ya dönüş. Öğleden sonra, Sapa'nın kuzeyindeki Ta Phin köyü gezisi için hareket. Otuz dakikalık pitoresk bir yolculuktan sonra, Kinh, Red Dao ve Black Hmong etnik grublarının yaşadığı Ta Phin'e varış. Temel geçim kaynağı tarımcılık olan etnik gruplarını kendilerine özgü kıyafetleri ile güzel bir mozaik oluşturan çeltik, mısır ve sebze tarlalarında çalışırken görebilirsiniz. Gezinin ardından otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

6. GünSapa - Hekou - Yuanyang

Sabah kahvaltısının ardından Çin'e doğru hareket. İki saat sürecek yolculuk ile Çin sınırına varış. İki hudut kapısını ayıran Kızıl Nehir köprüsünü geçerek ve gerekli işlemleri yaptıktan sonra Çin'de en fazla etnik gruba ev sahipliği yapan Yunnan'ı keşfetmek üzere Yuanyang'a doğru yolculuğa devam. Yol üzerindeki yerel bir lokantada öğle yemeğinden sonra Yi etnik grubu ile birlikte Güney Yunnan'da ağırlıklı bulunan Hani etnik grubunun geleneksel bir köyünü ziyaret. Akşam üstü ulaşım zorlukları nedeniyle henüz turistik yollardan uzak bulunan Yuanyang kasabasına varış. Yuanyang kasabası, Ailao Dağının eteklerinde, 1570 mt. de ki yamaçlarından başlayarak, göz alabildiğince uzağa yayılan harika güzellikteki çeltik terasları ile tanınmakta. Gösterişli nakış işleri ve renkli kıyafetleri ile tanınan Hani halkının inşa ettiği ve yaklaşık 1300 senedir özenle koruduğu teraslar, adeta bir mimari harikası. Teraslarda gün batımını seyrettikten sonra otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

7. GünYuanyang - Jiangshui

Sabah, gün doğuşunda ışıl ışıl parlayan Çin'in en güzel çeltik teraslarının muhteşem manzaralarını seyretmek üzere hareket. Daha sonra, Jingkou köyü ve renkli pazarında mola. Jiangshui'ye doğru hareket. Yol üzerinde, güney-batı Yunnan'ın en büyük etnik grubu olan Yi'lerin geleneksel bir köyünü ziyaret. Yaklaşık üç buçuk saatlik bir yolculuktan sonra öğle yemeği için Jiangshui'ye varış. Öğleden sonra, tarihi şehrin keşfi sırasında Konfüçyüs Tapınağını ziyaret. Bu tapınak Çinli filozof'un M.Ö. 551 ve 479 tarihleri arasında doğduğu ve öldüğü sanılan Qufu şehrindeki tapınaktan sonra Çin'in ikinci büyük Konfüçyüs Tapınağıdır. Konfüçyüs öğretisi olan konfüçyüsçülük ile Çin kültürünün temelini oluşturmuş. Otele dönüştürülen ve bir kaç köşkten oluşan Zhu ailesinin Qing hanedanından kalma tarih mirası evine yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

8. GünJiangshui - Stone Forest - Kunming

Kahvaltının ardından Zhu ailesinin bahçelerini gezdikten sonra, otobüsle hareket. Jiangshui'nin batısında, Lujiang ile Tachong nehirlerinin kavuştuğu noktada bulunan ve Çift Ejderha olarak bilinip Çin'in en güzel tarihi köprülerinden biri olan, 17 kemerli Shuanglong koprüsünü gördükten sonra taş ormanları olarak tanınan Shilin'e doğru yola devam. Öğle yemeğinin ardından Shilin gezisi. Güney Çin'in nemli tropikal ve subtropikal bölgeleri arasında bulunan ve Libo ve Wulong ile birlikte Dünya Doğa Mirası listesine alınmış olan Shilin, değişen renkleri ve şekil çeşitliliği ile dünyanın en çarpıcı karstisk manzara örneklerinden biridir. Shilin taş ormanı, yaklaşık 400 kilometrekarelik alana dağılan, su ve erozyonunun yarattığı sayısız büyüklü küçüklü kayalar topluluğudur. Akşam üstü Shilin'den 120 kilometre uzaklıktaki Yunnan eyaletinin başkenti Kunming'e varış. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde

9. GünKunming - Dali

Cangshan Dağı ve Erhai Gölü arasındaki verimli platoda kurulan, 25 farklı etnik grubun yaşadığı ve eşsiz bir kültür mirasına sahip Dali'ye sabah uçuşu ile hareket. Bereketli bir yaylada yer alan Dali, Cangshan Dağı'nın ve Erhai Gölü'nün arasında uzanmakta. Dali'ye varışı takiben Yunnan'ın en güçlü etnik gruplarından biri olan ve kendilerine özgü mimarileri ile inşa edilmiş on yıllardır ayakta kalan evlerinde hala geleneksel yaşam tarzlarını sürdüren Bai'lerin çoğunlukta bulunduğu XiZhou kasabasını ziyaret. Ardından Yunnan eyaletinin ikinci büyük tatlı su gölü olan Erhai Gölünün güzel manzaraları ortasında, Çin'de 2 bin yıllık bir geleneği olan evcilleştirilmiş karabataklarla balık avına tanık olacağınız keyifli bir tekne turu. Yerel bir lokantada öğle yemeğinden sonra 1400'lü yıllarda Ming Hanedanlığı tarafından kurulan surlarla çevrili Dali'nin tarihi merkezinin keşfi. Akşam üstü, 9.cu yüzyılda inşa edilen ve Güney Çin'in en eski mimari yapılarından olup, Dali'nin sembolü haline gelen Üç Pagoda Tapınağı'nı ziyaret. Ardından, Dali'nin tarihi şehrindeki otelimize yerleşme. Akşam yemeği yerel restoranda. Geceleme otelde.

10. GünDali - Lijiang

Sabah, İpek yolunun önemli bir bağlantısı olan, Tibet ve Güney Çin arasında ki eski ticaret yolunun üzerinde bulunan Shaxi Kasabası'na hareket. Burada, Tibetliler kuzeyden gelen düşman istilasına karşı korunma yardımı amacıyla, Güney ve Doğu Çin'de hükmeden Song hanedanının mensuplarına Yunnan çayı karşılığında, meşhur atlarını takas ederlerdi. Himalaya'ların eteklerinde kurulan ve Dali'den sonra en kalabalık Bai etnik grubuna ev sahipliği yapan Shaxi kasabasına varış. Geleneksel bir evde özel hazırlanan öğle yemeğinin ardından eskiden çay ve at pazarının yer aldığı güzel Sideng meydanı ile tarihi şehrin yürüyerek keşfi. Daha sonra, yeşilin en koyu tonlarının görülebileceği ve tepesinde bulunan zil şeklindeki kaya sebebiyle Zil Kaya Dağı olarak da bilinen Shizhongshan Dağındaki mağara ve kaya oymalarıyla tanınan Zil Kaya Tapınağı'na kadar yürüyüş. Akşam üstü, Çin'in en iyi korunmuş tarihi kasabası Lijiang'a hareket. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

11. GünLijiang

Doğası ve tarihi ile pek çok turistin ilgi odağı olan Lijiang'da doğanın eşsiz manzaralar sunduğu yeşim ejderha anlamına gelen Jade Dragon Dağı'na teleferik ile çıkıp Yak Meadow Tepesi'nde Naxi kadınları tarafından sıcak bir karşılama ile güne başlama. 5000 m yüksekliği olan bu dağın tepesinde yılın her günü kar görülebilmekte ve bu sebeple Jade Dragon Karlı Dağı olarak da anılmaktadır. Gezi sırasında, Himalaya toplumlarının yaşamında önemli bir yer tutan uzun tüylü yak öküzlerini görebilirsiniz. Ardından Jade Dragon dağının eteklerinde bulunan ve Naxi halkının yaşadığı Yuhu kasabası ve bitki bilimci Dr Rock'ın bölgede yürüttüğü araştırma süresince çektiği, bölgeye ait fotoğrafların sergilendiği galerilerin gezilmesi. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra Lijiang'ın tarihi mahallelerinin keşfi. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan tarihi şehir, dağlar ve verimli vadiler ile çevrilmiş. Şehir içinden geçen Yuhe Nehri üzerinde 14.-19.yy arasında inşa edilen 350 köprü bulunmakta. Şehrin en yüksek noktasında gün batımını seyri. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

12. GünLijiang - Shangri La

Kahvaltının ardından Lijiang'dan ayrılıp doğal güzellikler eşliğinde keyifli bir yolculuk ile Tibetlilerin yaşadığı Shangri La'ya hareket. Yol üzerinde dünyanın en derin nehir kanyonu olan Tiger Leaping Boğazı gezisi. 6300 km ile Asya'nın en uzun, dünyanın Nil ve Amazon'dan sonra üçüncü en uzun nehri olan Yangtze üzerindeki en dar (30m) geçiş yeri olan ve suyun içindeki kayalardan birinin kaplan sıçraması şekline benzediği Tiger Leaping kaplan sıçraması anlamına gelmekte. Tiger Leaping'de yerel bir lokantada ögle yemeğinin ardından Tibet dilinde 'kalpteki güneş ve ay' anlamı taşıyan ve deniz seviyesinden 3200 m yükseklikte bulunan Deqen Tibet Özerk Bölgesi'nin başkenti Shangri La'ya doğru yola devam. Shangri La'da Tibetlilerin yanısıra Bai, Naxi, Lisu ve Hui etnik gruplarına da rastlamak mümkün. Yakın bir tarihte turizme açılan Shangri La hem maceraseverler hem de kültür tanımak isteyen seyyahlar için keyifle gezilecek bir bölge. Shangri La'nın tarihi mahalleleri ve yerel pazarını keşfetmek üzere şehir merkezi gezisi. Şehrin dışında, eski bir geleneksel lama manastırı olan otelimize yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

13. GünShangri La

Eski adı Zhongdian olan Shangri La, Yangtze (Jinsha), Mekong (Lacang) ve Salween (Nujiang) nehirlerinin paralel bir şekilde aktığı bölgede yer almakta.

14. GünShangri La - Kunming - Bangkok

Sabah, bir saatlik bir uçuş ile Kunming'e hareket. Varışı takiben uluslararası Havalimana transfer ve Thai Hava Yolları ile saat 15:20'de hareketle saat 16:35'te Bangkok'a varış. Türk Hava Yolları ile saat 23:35'te İstanbul'a hareket.Ertesi gun Saat 05:40'da İstanbul'a varış.
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Bangkok/Hanoi; Kunming/Bangkok/İstanbul ve Kunming/Dali; Shangri La/Kunming uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1 gece Hanoi ? Lao Cai treninde 2 kişilik kompartmanda konaklama;
 • 2.günden 13.güne kadar 12 akşam yemeği;
 • 3.günden 13.güne kadar 11 öğle yemeği;
 • Programda belirtilen tüm turlar, transferler;
 • Giriş ücretleri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Yerel rehber ve şoför bahşişleri;
 • TÜRSAB seyahat güvence paketi;
 • Havalimanı vergileri.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vizeler.

** Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için günde, kişi başına 5$ düşünmek gerekir.

Vize

Vietnam ön vizesi acentamız tarafından alınacak. Sınırda 25 Dolar ödeyerek vizenizi alabilirsiniz. Çin, Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Vize işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için katılımcıların pasaport fotokopilerini en geç 27 Şubat 2012 tarihine kadar acentamıza ulaştırmaları gerekmektedir.