Kuzey Işıklarının İzinde Laponya

TarihlerBoşlukKişi BaşıTek Kişi Farkı3. Kişi
19 Mart 2015
Dolu2.520 € (14.240TL)395 € (2.232TL)N/A
Kuzey kutbunun rüzgarlarını hissettiğiniz bir bölgede, olağanüstü güzel bir tabiatın ve büyüleyici manzaraların ortasında, snowmobillerle, ren geyikleri ve huski?lerin çektiği kızaklarla dolaşıp, yıldızların veya lapa lapa yağan karların altında buz otelinde geceleyerek yapacağınız müthiş bir seyahat.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Tur tarihi olarak Mart ayının sonunu seçmemizin nedeni, Kutup bölgelerinde geceleri gözlemlenen ?Aurora Borealis?'in (Kuzey Işıkları), Eylül-Ekim ve Mart-Nisan aylarında en belirgin olarak izlenebilmesi;
 • Kışın soğuk aylarında Kuzey Kutbu'nun kıyılarında dolaşmanın getireceği iklimsel zorlukları düşünerek, kısa fakat çok dolu olarak hazırlanmış bir tur programı;
 • Rovaniemi'de, turistik Noel Baba köyü programda yok ancak bu köydeki mağazaların aynısını Saariselka'?da görebilirsiniz;
 • Tamamene camdan yapılmış, ısıtmalı 'igloo'?larda, muhteşem gökyüzü renklerini seyrederek uyuma;
 • Tercih edenlere igloo yerine buz otelde geceleme imkanı (ücrete dahil);
 • Tam gün Huski Safari ve Snowmobile turları;
 • Gece ren geyikleriyle Aurora Borealis turu;
 • Tüm bu aktiviteleri Saariselka'da yaşayabilmenin ayrıcalığı;
 • Soğuktaki bu aktiviteleri üşümeden yapmanızı sağlayacak termal elbiseler;
 • Fiziksel bir sorunu olmayan herkesin çok zorlanmadan yapabileceği bir gezi.
 • Fotoğraf Eğitmeni: Muammer YANMAZ

1. Günİstanbul - Helsinki - Ivalo - Saariselka

Türk Hava Yolları ile saat 08:40'?ta Helsinki?'ye hareket. Saat 12:10?'da Helsinki'?ye varışı takiben Finnair Hava Yolları ile 16:30?'da Ivalo'ya hareket. Saat 18:00'de Ivalo'ya varış ve Kuzey Kutup Dairesi?'nin 260 km. kuzeyinde bulunan Finlandiya'?nın en gözde kış spor merkezlerinden biri Saariselka'?daki otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama Spa otelde. Gününüzü otelin sauna ve havuzunda dinlenip rahatlayarak tamamlayabilirsiniz.

2. GünSaariselka

Güne, Urho Kekkonen Milli Parkı'nın sessiz doğasında, sadece yürüyen köpeklerin ve kayan kızakların karın üstünde çıkardığı yumuşak sesi dinleyerek 4 saatlik bir huski köpeği safariyle başlıyoruz. Sıcağı koruyan termal giysilerle donandıktan ve kızak sürüş öğrenimi aldıktan sonra, rehberler eşliğinde 5 ya da 7 köpeğin çektiği 2 kişilik kendi sürebileceğiniz kızaklar ile unutulmaz bir safari. Öğle yemeği bir Lapon kulübesinin çıtır çıtır yanan ateşi etrafında rehberlerimizin pişirdiği sıcak çorbadan ve sandviçten oluşmakta. Gününüzü otelin sauna ve havuzunda dinlenip rahatlayarak tamamlayabilirsiniz. Akşam yemeği Saariselka?'yı çevreleyen tepelerin üzerindeki bir restoranda. Yemeğin ardından, otobüsle otele dönüş.

3. GünSaariselkä - Kakslauttanen

Sabah, yine termal giysilerimizi giyip, snowmobile sürüş öğrenimi aldıktan sonra, 2 kişilik snowmobillerle Riekkovaara ren geyiği çiftliğine hareket. Toplam 5 saat süren bu gezi sırasında yaklaşık 40 km. katedeceksiniz. Laponya'?nın yerel halkı olan Samiler sizi karşılayacak ve Sami kültürü ile ren geyiklerinin yetiştirilmesi hakkında bilgi verecek. Ren geyiği tarafından çekilen kızakları sürme tekniğini öğrendikten sonra bu kızaklarla ufak bir gezinti. Geleneksel bir kulübede patatesli ren geyiği eti, kahve ve ev pastalarından oluşan tipik bir öğle yemeğinin ardından snowmobillerle dağları ve ormanları aşarak Saariselka?dan 10 km uzaklıkta bulunan Igloo Villagea varış. Kakslauttanen buz otelinde geceyi gökyüzünü ve şansımız varsa kuzey ışıklarını seyredebileceğimiz ısıtılmış cam ile kaplı igloo odalarda geçiriyoruz. Dileyenler geceyi buz odalarda da geçirebilirler. Otelde akşam yemeğinden sonra, geyiklerinin çektiği kızaklarla 2 saatlik bir Aurora Borealis (kuzey ışıkları) izleme turu. Eğer hava bulutsuzsa kuzey ışıklarını görme şansı yakalayabiliriz.

4. GünKakslauttanen - Ivalo - Helsinki

Sabah buzdan bir tatil köyünü andıran otelinizde orijinal fin saunası olan ?Savusauna?yı (smoke sauna) ve ardından buzun içinde açılmış bir havuzdaki sulara girmeyi deneyebilirsiniz. Bu denemeye sıcak bakmayanlar, çevrede dilediği gibi keyif yapabilirler. Daha sonra Lapon sanatçılar tarafından yapılan buz heykellerinin bulunduğu Buz Galerisi'ni ve ilginç Buz Kilisesi'ni gezebilir veya buz barında bir içecek yudumlayarak vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Öğle yemeği otelde. Öğleden sonra Inari?'ye hareket ve burada bulunan Laponya?'nın yerel halkı Samilerin yaşamlarını sergileyen müzeyi ziyaret. Akşamüstü Ivalo hava limanına transfer ve Finnair Hava Yolları ile 18:25? hareketle 20:50'?de Finlandya?'nın başkenti Helsinki?'ye gelerek otele yerleşme. Akşam yemeği otelde.

5. GünHelsinki - İstanbul

Sabah, başkentin keyifini çıkarabilmeniz için serbest zaman. Öğleden sonra ?Baltık Denizi'nin Kızı? olarak adlandırılan ve kendine özgü bir mimari sunan Helsinki şehir turu için hareket. Görkemli binaları olan Senato Meydanı, Parlamento Binası, Başkanlık Sarayı, Finlandia Hall, Opera Binası, John Sibellius Anıtı gibi ve İskandavya'nın en büyük Ortodoks katedrali, deniz kıyısındaki Pazar Meydanı, Olimpiyat stadı ve türünün en güzel örneklerinden biri olan Oyma Kaya Kilisesi görülecek ilginç yerler arasında. Gezi saat havalimanında bitecek. Türk Hava Yolları ile saat 18:30? hareketle 21:55'?te İstanbul'a varış.
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Özel ödeme şartları
Kayıt anında 750 Euro ön ödeme tahsil edilerek, kati tur kaydı gerçekleştirilir. Bakiye, seyahatin başlamasından 60 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır ve iptal koşulları uygulanır.
Özel iptal şartları
Gezi tarihinden 60 gün öncesine kadar iptallerde yapılan ön ödemenin 375 Euro'ı iade edilir. Tur hareket tarihinden 60 gün öncesi ise tur bedelinin tamamı ödenmiş olmalıdır. Bu tarihten sonra seyahatin iptali durumunda, maalesef iade yapılamaz ve seyahat sigorta paketi devreye girer.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Helsinki/İstanbul ve Helsinki/İvalo/Helsinki uçuşları;
 • Programda belirtilen turlar, termal elbiseler ve Huski Safari; Ren Geyiği Kızağı turları; snowmobile turu;
 • 1-2-3 ve 4. gün akşam yemekleri;
 • 2-3 ve 4. gün öğle yemekleri;
 • 1 gece lavabolu ve tuvaletli ısıtılmış cam iglooda veya isteğe göre buz otelde;
 • 4. gün Smoke Sauna girişi;
 • Yukarıda belirtilen otellerde oda+kahvaltı geceleme;
 • Programdaki gezilerin ören yerleri girişleri;
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri;
 • Yurtdışı çıkış harcı.

** Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için günde, kişi başına 5$ düşünmek gerekir.


Snowmobile gezisi:
Snowmobileler ikişer kişiliktir. Tek kişi kullanmak isteyenlerin 92 Euro ek ücret ödemeleri gerekmekte. 15 yaş altındaki çocukların Snowmobile'i kendilerinin kullanması yasaktır.
Huski kızakları gezisi:
Kızaklar ikişer kişiliktir. Tek kişi kullanmak isteyenlerin 85 Euro ek ücret ödemeleri gerekmekte.


Gerek Snowmobile gerekse Huski kızaklarının tek kişi kullanım farkları seyahat ücreti ile birlikte ödenerek rezervasyonlarının yapılmaması halinde, seyahat esnasında rehberiniz maalesef bu arzunuzu yerine getiremeyebilir.

Vize

Finlandiya için Schengen vizesi gerekmektedir.