Hindistan & Kumbh Mela Festivali

TarihlerBoşlukKişi BaşıTek Kişi Farkı3. Kişi
09 Mart 2010
Dolu1.690 € (9.550TL)470 € (2.656TL)N/A
Dünyanın yedinci en büyük, ikinci en kalabalık ülkesi olan Hindistan, aynı zamanda en büyük demokrasisi. Bir çok eski medeniyetin doğduğu bu topraklar kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına o kadar dolu dolu ki bir geziye sığdırmak mümkün değildir. Bu turumuzda Hindistan'ın olmazsa olmaz altın üçgenini yani Delhi-Jaipur-Agra’yı programa aldık ama bir de Kumbh Mela festivalini ekledik. Haridwar’da 2 ay kadar süren bu festivale bizler Ganj Nehri’ne girmekte Sadulara öncelik verilen 2. ve son uğurlu günde katılacağız. Hint kültürünü ve fotoğraf çekmeyi sevenler Haridwar’da 12 yılda bir olan bu festivali kesinlikle kaçırılmamalı. Bu tur 40Haramiler ve kurucusu Muammer Yanmazın katılımı ve fotoğraf danışmanlığı ile gerçekleşecektir.

Fotoğraf Eğitmeni: Muammer YANMAZ

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Seyahatin kapsamlı hazırlanan programı, Hindistan’nın başkenti Yeni Delhi, pembe şehir diye anılan Jaipur ve Taj Mahal ile bütün dünyada tanınan Agra şehirlerinin gezilmesinin yanı sıra Kumbh Mela festivali ile bir doruk nokrası yaşatacak. Klimalı otobüsümüz ve yerli rehberimizin eşliğinde rengarenk hintlileri, köylerini görerek ilerleyeceğimiz yollar bizi şehirlere ve akşam kalacağımız ve yemek yiyeceğimiz 4 yıldız otellerimize getirecek. Fotoğraf eğitmeni Muammer Yanmaz tarafından fotograf eğitimi ve değerlendirmesi tur boyunca verilecektir.

 • 4 Mart Perşembe akşamı saat 20.00 de Muammer Yanmaz Stüdyosu'nda buluşuyoruz. Tur ve fotograf hakinda ilk bilgileri alacagiz, 25 Mart Perşembe akşam yine aynıi yer ve saatte tur sonrası değerlendirme toplantısı yapılacaktır.
 • Fotoğraf Eğitmeni: Muammer YANMAZ

1. Günİstanbul – Yeni Delhi

Türk Hava Yolları TK1070 ile Atatürk Hava Limanından saat 18:40 Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye uçuş.

2. GünYeni Delhi - Jaipur

Sabah 04:00 Yeni Delhi’ye varış. Pasaport ve gümrük işlemlerinden sonra Jaipur’a otobüs ile hareket. ( 235 km, yaklaşık 5 saat) Otele yerleşme ve öğleden sonra Jaipur şehir turu. Pembe şehir olarak da bilinen Jaipur Hint vedik mimari kurallara göre kurulmuş. Pembe hoşgeldiniz anlamı taşır Hindistana 1853 yılında şehirlerine gelen Prens Albert’i karşılamak için seçilmiş bu renk ile binaların çoğu boyanmış. Hala eski şehirde bir çok binayı bu renk ile görebilirsiniz. Turumuz esnasında Jaipur’un Maharajası’nın bir bölümünde hala yaşadığı ve kısmen müze olarak halka açık olan tekstil, kostüm ve silah sergileri ile bilinen Şehir Sarayını, sarayın hemen yakınında Raja Singh tarafından 18yy da yaptırılan rasathane Jantar Mantar’ı gezdikten sonra ana cadde de ön yüzü çok güzel fotograf veren Hava Mahal’i göreceğiz. Hava Mahal yakınındaki yerel Pazar yerlerinde bindi, ( Hintli kadınların kaşlarının arasına koydukları süs) alan kadınları görebilir renk cümbüşüne katılabilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

3. GünJaipur

Sabah Amber ( Kehribar) Kalesi gezisi. Jaipur a 11 km uzaklıktaki bu kale ve civarı 1728 yılına kadar bölgesel başkentlik yapmış bir yerleşim. Fillere binerek ( eğer bir sebeble Fillere binmek mümkün olmazsa jiplerle) kaleye çıkış ve kaledeki sarayda Sheesh Mahal,Jai Mahal’in gezilmesi. Öğleden sonra Jaipur’un kapalı çarşılarında serbest vakit. Ayni zamanda Dünyanın önemli taş işleme merkezlerinden biri olan Jaipurda bu sektörde çalışanları da gözlemleme fırsatı... Akşam yemeği ve geceleme otelde.

4. GünJaipur - Agra

Sabah Agra’ya otobus ile hareket. ( 260 km.yaklaşık 6 saat) Agra’ya gelmeden 40km önce Fatehpur Sikri’nin gezilmesi. Ekber Şah tarafından inşa edilen ve taş işçiliğinin çok güzel olduğu bu şehir içecek suyun yetersizliği nedeniyle terk edilir. Burada şehrin kuruluşunda etkisi olan Salim Çisti’nin türbesi, Jama Mescit, Panch Mahal ve diğer saray binalarıi gezilecek. Jaipur-Agra arası yol boyunca irili ufaklı tuğla fabrikalarını, hardal bitkisinin sarı çiçekli tarlalarında çalışan renkli hint kadınlarını görecek ve arkalarında “ please horn-lütfen korna çal” yazan kamyonlar eşliğinde renkli ve sesli unutulmaz bir yolculuk yapacağız. Akşam otele varmadan önce UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Agra Kalesi’ni gezeceğiz. Bu Kale 1565 yılında Ekber Şah tarafından inşa ettirilir ve Taj Mahal’i yaptıran Şah Cihan da ömrünün son yıllarını burada geçirir. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

5. GünAgra-Yeni Delhi

Sabah Taj Mahal gezisi. Şah Cihan tarafından eşi Mümtaz Mahal için 1630 yılında inşa edilen bu muhteşem eser dünyada aşk için yapılan belki de en güzel yapı. Taj Mahal gezisinden sonra öğlen Delhi’ye otobüs ile hareket. ( 204 km yaklaşık 4 saat) Akşam yemeği ve geceleme otelde.

6. GünYeni Delhi - Haridwar

Sabah erken Delhi tren garına transfer. Shatabadi Express treni(yerlerimiz numarali klimali bölümde) ile Delhiden saat 06:55 de hareket. Haridwar’a saat 11:55 öğlen varış. Öğleden sonra Haridwar’da ilk foto-yürüşü. Tanrılara açılan kapı anlamına gelen Haridwar Kumbh Mela festivali ile daha da muhteşem günler yaşatacak bizlere. Hindular için en kutsal 7 yerden biridir bu şehir. Ganj nehri yatağından doğduktan 253 km sonra vadiye inmeden önce Haridwar’dan geçer. Ve yine kutsal ölümsüzlük suyu amrit’in yeryüzüne 4 damlasının düştüğü kutsal yerlerden birisidir Haridwar...Çadırlarımız yaklaşık 3 km mesafede. Haridwar’da kaldığımız günler çok ama keyifli yürüyüşler yapacağız. Öğlen ve akşam yemekleri ve geceleme özel çadırda.

7. GünKumbh Mela Günü

Bugün Hinduları Vedik takvimlerindeki en özel günlerinden birinde kutsal şehirlerinden biri olan Haridwar’da göreceğiz. İyi ve kötü tanrıların kutsal suyu (amrit) beraber üreteyim derken amrit’i içeren kase’yi alıp kaçan kötülerin ardından gelişen 12 gün 12 gecelik kovalama ve yer yüzünün değişik yerlerine kaseden düsen 4 damla... İşte bu damlaradan biri de Haridwar’a düşmüş ve burayı Hindular için bir hac merkezine dönüştürmüş. Diger 3 şehir ile birlikte Kumbh Mela festivali değişimli olarak 3yıl ara ile kutlanıyor. Haridwar’a tekrar gelmesi 12 yil sonra. 2001 yılındaki Allahbat’taki Kumbh Mela’ya 2 ay kadar bir süre içinde 60 milyondan fazla Hintli katılmış ve bu Kumbh Mela’yı dünyanın en büyük buluşması yapmaya yetiyor da artıyor. Bizim bulunacağımız Kumbh Mela günü ( çok özel) Sadu denen Hindu keşişlere öncelik verilerek Ganj Nehrine girip arındıkları son gün. Onlardan sonra yerel Halk girebilecek. Öglen ve akşam yemekleri ve geceleme özel çadırda.

8. GünHaridwar - Yeni Delhi

Sabah Kumbh Mela’ya katılmaya devam edeceğiz. Ögleden sonra 1745 Shatabadi Express ile Delhi’ye geri dönüş yolculuğu. Akşam yemek trende ( hint mutfağı ) Delhi’ye saat 22:40 varış ve otele yerleşme.

9. GünYeni Delhi

Sabah eski Delhi de şehir turu. Şah Cihan tarafından Yamuna Nehrinin kenarına 17yy da inşa edilen şehir Mughal İmparatorluğunun başkenti oldu. Kızıl kalesi ve Cuma Mescit ve civarındaki Changdi Chowk pazarı hem çok kalabalık hemde çok renklidir. Mahatma Gandi’nin ve Nehru’nun kremasyon anıtlarını ziyaret ettikten sonra Yeni Delhi’ye devam edeceğiz. İngiliz İmparatorluğu dönemindeki binaların hakim olduğu bu bölgeye yakın 1199 yılında inşa edilen Kutub Minar külliyesini gezeceğiz. Akşam yemeğinden sonra gece Delhi hava Limanına transfer.

10. GünYeni Delhi - İstanbul

Sabah THY TK1071 ile saat 05:10 da ayrılacağız. İstanbula varış 09:10.
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • * İstanbul/Yeni Delhi/İstanbul THY uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1. günden 8. güne kadar 7 gece konaklama ve 8 akşam yemeği;
 • 2 öğlen yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Yeni Delhi-Haridwar-Yeni Delhi numarali tren biletleri;
 • Hint astrolojisine göre hazırlanmış yıldız falınız; (en geç 10 gün öncesi bilgileriniz bize, biz de Hindistan'a iletmeliyiz.)
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler ( *Tur Lideri Bahşişi hariç) ;
 • Havaalanı vergisi (124 €);
 • Rehberlik hizmetleri;
 • TÜRSAB seyahat güvence paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Programda belirtilmeyen öğlen yemekleri;
 • Vize ücreti;
 • Yurt dişı çıkış harcı.

** Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için günde, kişi başına 5$ düşünmek gerekir.

Vize

Hindistan için vize işlemleri acentamız tarafından yürütülecektir.