Hattuşaş'tan Ankara'ya

M.Ö.2000'lerde Anadolu'ya göç eden ve kullandıkları dil Hint-Avrupa ailesinden olan Hititler, 1930'larda Atatürk'ün öncülüğünde ortaya atılan Türk Tarih Tezi'ne göre bir Türk medeniyetidir ve bu nedenle o dönemde Etiler olarak adlandırılmışlardır. Batılı araştırmacıların Hititler'i Avrupa kökenli olarak kabul etmeleri ise günümüzde önemli bir tartışma konusudur. Başkentleri Hattuşaş UNESCO' nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Yazılıkaya, Alacahöyük ve Şapinuva bu medeniyetin ulaştığı yüksek seviyenin birer şahididirler. Amasya ve Merzifon ise Anadolu tarihinin çeşitli aşamalarının izlerini barındırmaktalar. Bozkırın, dağların arasında, bereketini Yeşilırmak'tan alan bu bölgedeki Amasya Beylikler Dönemi'nde insanlarının nasıl yaşadıkları, günümüzde bu şehirlerin çarşılarında ve sokaklarındaki rahat tempoyla hâlâ kendini hissettirir. Amasya, Osmanlı İmparatorluğu'nun en güçlü zamanında, başkent dışında hanedan mensuplarının ve efradının yerleştiği yerdi. Nitekim şehzadelerin, devlet yönetme sanatını öğrenmeleri için vali olarak gönderildiği Amasya'da, Yeşilırmak Kıyıs'ının Yalıboyu evleriyle minyatür bir Boğaz'a dönüşmesi tesadüf değildir. Çorum ise dört bin yıl önce, bambaşka bir devrin insanlarının nasıl bir hayat yaşadığını, nelere inandığını, dünyaya nasıl baktığını anlatan Alacahöyük'ü, Hattuşaş'ı barındırır. Bu Hitit şehirleri ortak hafızaya sinmiş, hâlâ yaşayan nice inançların da kaynağıdır. Ankara Kalesi'nin çevresinde göreceğiniz tarihi şehrin ise, bu güne kadar zihninizde yer eden modern Ankara'dan çok farklı olduğunu ve sizi şehrin ilk yerleşim günlerine kadar sürüklediğini farkedeceksiniz. Tabiki son nokta, bu topraklarda kurulan son Cumhuriyet'in simgesi Anıtkabir olacak. Bu gezide, Orta Anadolu'da gelişen medeniyetlerin Ankara'ya kadar olan sürecini gözlemleme imkanı bulacaksınız.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Bu tura İstanbul, İzmir, Antalya'dan uçakla katılabilirsiniz.
 • Bozulmamış tarihi dokularıyla Amasya ve Merzifon'un keşfi.
 • Merzifon'un ilginç yapıları Abide Hatun Camii ve Maden Kilise Camii'nin gezilmesi.
 • Hititlerin izinde Hattuşaş, Yazılıkaya, Alacahöyük ve Şapinuva gezileri.
 • Çorum, Amasya ve Ankara'da konaklama.
 • Yöresel mutfakların zenginliklerini tadacağınız menü seçimi.
 • 23 Nisan'da Anıtkabir ziyareti.

20 Nisan 2019 CumartesiAnkara - Hattuşaş - Alacahöyük - Çorum

İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan, saat 05.45'te, İzmir'den saat 05.50'de ve Antalya'dan saat 06.00'da Anadolu Jet Havayolları ile Ankara'ya hareket. Saat 06.50 ile 07.30 arası Ankara'ya varış, karşılama ve , Hattuşaş 'a hareket. Üç saatlik bir yolculuktan sonra, Hattuşaş'da, doğal kayalar arasına yapılmış Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı'nın keşfi. Kayaların arasındaki iki geçidin duvarlarına Hitit Tanrıları'nı resmeden röliefler işlenmiş olup bu tapınak, Hitit döneminden kalan en önemli anıtsal eserlerden biri olarak kabul edilir. Yazılıkaya M.Ö 16. yüzyıldan beri mabet olarak kullanılmış olmakla birlikte, M.Ö 13. yy ortalarında tanrı ve kral rölieflerinin işlenmesiyle son şeklini almış ve daha büyük bir önem kazanmış. Daha sonra Hattuşaş'ın keşfine devam. Hattuşaş şehri ilk kez 1834 yılında Charles Texier tarafından bulundu. Burada M.Ö. III. binden itibaren yerleşimlerin olduğu görülmekte. Bu dönemdeki küçük ve müstahkem yerleşimin Büyükkale ve çevresinde olduğu ve M.Ö. 19. ve 18. yüzyıllarda ise, aşağı şehirde Asur Ticaret Kolonileri'nin yerleştikleri görülebilir ve şehrin adına da ilk kez bu çağa ait yazılı belgelerde rastlanır. Kent, tarih sahnesinde, Hitit İmparatorluğu'nun M.Ö 17. ile 13. yüzyıllar arasında başkenti olarak yer alır. Hattuşaş, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edildi. Aşağı ve Yukarı Şehir Harabeleri'ni gezerek keşfettikten sonra, yerel bir restoranda öğle yemeği ve Alacahöyük istikametinde kısa bir yolculuk ve ardından Alacahöyük sit alanı gezisi. Hitit öncesi dönemin önemli şehirlerinden olan Alacahöyük'de günümüze kadar ayakta kalan esrler Hitit dönemindendir. Hitit dönemine ait iki büyük sfenks tarafından korunan güneydeki anıtsal giriş ve diğer eserler M.Ö.14.yy'a aittir ve orijinalleri Ankara, Anadolu Medeniyetleri üzesi'nde bulunmaktadır. Buradaki Alacahöyük Su Bendi, Gölpınar Barajı olarak da bilinip hala köylüler tarafından tarım için kullanılmaktadır. Gezinin ardından Çorum'a varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelde.

21 Nisan 2019 PazarÇorum - Şapinuva - Amasya

Sabah, kahvaltıdan sonra, bölge kazılarında ele geçirilen bir çok buluntunun sergilendiği Çorum Arkeoloji Müzesi gezisi. Ardından, Hitit Devleti'nin askeri ve dini açıdan önemli kentlerinden biri olan ve Göynücek Ovası ile Alaca Ovası arasındaki geçit üzerinde yer alan Ortaköy civarlarında bulunan Şapinuva'yı gezmek üzere yola çıkış. Bulunan tabletlerden, III.Tuthaliya-Taduhepa kraliyet ailesinin burada hüküm sürdüğü anlaşılmakta. Kazı çalışmalarının devam ettiği şehrin hakim olduğu manzara çok etkileyicidir. Daha sonra, Amasya Şehri'ni ve tarihi dokusunu keşfetmek üzere yola devam. Strabon'a göre Amasya ismi, burada yaşamış olan bir Amazon Kraliçesi olan Amasis'den gelmektedir. Bu nedenle şehir Amazonlar Şehri olarak tanınmaktadır. Şehrin adı Amaseia, Amassia ve Amasia olarak değişmiş ve sonunda Türkler Amasya olarak adlandırmış. Amasya'da bugüne kadar 19 farklı devletin yaşadığı söylenmektedir. Şehre varışta öğle yemeği ve yemek sonrası ilk olarak, Kaya Mezarları'nın keşfi: Helenistik dönemde, Amasya'yı M.Ö.333'ten M.Ö.26'ya kadar başkent olarak kullanan Pontus Kralları'na ait olan Kral Kaya Mezarları, Harşena Dağı'nın güney eteklerine, kalker kayalara oyularak yapılmış. Ardından, erken Roma döneminde kayalara oyularak su kanalı olarak yapılmış, 6 km. uzunluğundaki çok ilginç bir yapı olan Ferhat Kanalı'nın yola paralel olan bölümünün gezisi. Daha sonra, Gökmedrese, Amasya Müzesi, II. Beyazid Külliyesi, Minyatür Amasya Müzesi, Darüşşifa ve Yalıboyu evlerini gezerek keşfetme. Gezilerden sonra otele yerleşme. Akşam yemeği, şehirde bir lokantada, geceleme otelde.

22 Nisan 2019 PazartesiAmasya - Merzifon - Ankara

Sabah, kahvaltıdan sonra, Amasya'da son bir tur yaptıktan sonra, Karadeniz ile Orta Anadolu'ya giden kervan yollarının kesiştiği nokta olan ve Strabon tarafından "Bin Köy" diye adlandılılan bölgede, M.Ö.700'lere kadar ulaşan bir yerleşim yeri olan Merzifon'a hareket. Varışta şehir turu: Çelebi Mehmet Medresesi, Saat Kulesi, Bedeste, Kara Mustafa Paşa Camii ve Taşhan gezileri. Ardından öğle yemeğinde meşhur Merzifon Keşkeği tadımı. Daha sonra Ankara'ya doğru yola çıkış. Yol üzerinde, Karamustafa Paşa Köyü'nde bulunan ve bezemeleri bakımından en güzel Osmanlı eserleri arasında kabul edilen Abide Hatun Camii gezisi. Caminin en ilginç yanı iç mekanında bulunan, türünün en güzel örneklerinden olan ahşap nakış işlemeleridir. Kündekari tekniğiyle yapılmış ahşap cümle kapısı da görülmeye değer. Geziden sonra Gümüşhacı Köyü'ne doğru yola devam. Bu köyde bulunan Maden Kilise Camii kubbesindeki havari freskleriyle ilgi çeker. 1800'lü yıllarda, Surp Gabaret Kilisesi olarak inşa edildiği düşünülen binada ki ahşap süslemelerin tümü, caminin orijinal süslemeleridir. 2005 yılında yapılan restorasyonda ortaya çıkan freskler, açılır-kapanır bir sistemle günümüzde sergilenebilmektedirler. Bu geziden sonraki durak Ankara olacak. Varışte otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

23 Nisan 2019 SalıAnkara - İstanbul

Sabah, Ankara Kalesi'ne giderek, kale etrafında konumlanan eski şehrin keşfi. Ankara Kalesi'nde ve Saman Pazarı'nda, eski evleri ve ticarethaneleri göreceğiniz keyifli bir yürüyüş yaptıktan sonra, Türkiye'nin en güzel müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bulunan eşsiz eserlerin keşfi. İlk olarak, 1921 yılında Atatürk'ün bir Eti Müzesi kurma fikrinden hereketle, Akkale Burcu'nda oluşturulan müze, daha sonra bugünkü mekenlarına taşınmış ve 1997 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi seçilmiştir. Atpazarı Semti'nde, Ankara Kalesi surlarına bitişik Mahmut Paşa Bedesteni ile Kurşunlu Han'da eserlerinin sergilendiği müzede, Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar, Anadolu arkeolojik eserlerini kronolojik bir sırayla görmek mümkün. Kalede öğle yemeği. Yemekten sonra, Agustus Tapınağı'nda ve Hacıbayram Camii'nde bir mola vererek Cumhuriyet'imizin en büyük simgesi olup Atatürk'ün yaşadığı döneme tanıklık edecek ve bizlere o günlerin hatıralarını yeniden yaşatacak olan bir çok eşya ve belgenin sergilendiği muhteşem yapıt Anıtkabir'e gidiş. Bu geziyi 23 Nisan'da yapmak, seyahatimize ayrı bir anlam katacaktır. Gezinin ardından havaalanına transfer. Anadolu Jet Havayolları'nın İstanbul'a saat 19.50'de, İzmir'e 20.10'da ve Antalya'ya 20.00'de kalkan uçuşlarıyla hareket ve seyahatin sonu.
Çorum:Anitta Hotel 5 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Amasya:Beyoğlu Otel Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Ankara:Radisson Blu Ankara 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • Anadolu Jet ile İstanbul, İzmir, Antalya > Ankara > İstanbul, İzmir, Antalya ekonomi sınıfı uçuş;
 • Konforlu özel tur otobüsüyle seyahat;
 • 1., 2., ve 3. gün akşam yemekleri;
 • 1., 2., 3.ve 4. gün öğle yemekleri;
 • Yemeklerde su, meşrubat ve kahve ikramı;
 • Belirtilen otellerde oda+kahvaltı konaklama;
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç* ) ;
 • Seyahat sigorta paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Rehberi bahşişi için , bu turda kişi başına 60 TL düşünmek gerekir.

Vize