Göller Bölgesinde İlkbahar

Antik Pisidia Bölgesi, Antalya'nın kuzeyindeki dağların eteklerinden bugünkü Burdur ve Isparta'nın il sınırlarını kapsayacak şekilde uzanarak Göller Bölgesi' nin bereketli topraklarına yayılmıştı. Eğirdir, Kovada, Burdur gibi göllerin iklimi etkileyerek bölgenin zengin bir bitki örtüsü ile kaplanmasını sağlaması, bu yörelerdeki şehirlerin yüksek bir refah seviyesine ulaşmasına neden olmuştu. Roma Devrinde başlayan genel barışla birlikte sosyal, kültürel, ticari hayat canlanmış ve kolonilerin kurulmasıyla birlikte ticari yollar yapılarak Sagalassos, Adada gibi kentlerde halk için çeşitli müsabakalar, eğlenceler, gladyatör dövüşleri, boğa güreşleri yapılmıştı. Roma yolları işte bu dönemde başlanıp yıllar boyunca geliştirilerek tüm Anadolu’ya yayılan bir ticaret ve lojistik ağına dönüşmüş ve Lykia, Pisidia, Pamphylia şehirleri başta olmak üzere Güney ve Güneydoğu şehirlerini birbirine bağlayan stratejik öneme sahip bir ağ haline gelmişti. Bu ticari zenginliğin izlerini, günümüze kadar iyi korunmuş Pisidia Kentleri’nde çok açık olarak görebilmek mümkün. Torosların sarp yamaçlarında ve 1600 mt irtifada bulunan Sagalassos Antik Kenti, şüphesiz Türkiye'nin en iyi korunmuş ve restorasyon görmüş harabelerinin başlarında gelir. Özellikle antik çağlardan beri suları durmadan aka gelen çeşmeleri, çok iyi restorasyon görmüş Antoninler çeşmesi, agorası, hamamı ve tüm vadiye tepeden bakan tiyatrosuyla bu Roma şehrine hayran olmamak mümkün değil. Ancak, bu antik kentin en büyük özelliği, eski çağların önemli gıda pazarlarından olan Marcellum'u dur: Bu pazarda satılan ürünleri, bugün bile yörenin köylü pazarlarında bulabilirsiniz. Yine bu ürün çeşitliliği ve kalitesi, asırlardan beri süregelen ve bu gezide de keşfedeceğiniz mutfak geleneğinin en önemli nedeni olmuş. Ağlasun'un bir başka özelliği ise Göller Bölgesi'nin ortasında olması. Tabiat harikası Yazılı Kanyon, Kovada Gölü ve romantik harabeleriyle Adada Harabeleri ise bambaşka güzellikler sergilemekte. Sagalassos Lodge & Spa'nın özgün mutfağını tadarak keyifli bir haftasonu geçirebilirsiniz...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • İstanbul'dan Türk Hava Yollarıyla Isparta'ya gidiş ve Denizli Havalimanından dönüş.
 • Göllerin ve vadilerin muhteşem manzaralarının ortasında keyifli bir haftasonu.
 • Çok az tanınan Kibyra ve Sagalassos Antik kentleri ile Göller Bölgesinin gizli köşelerinin keşfi.
 • Salda Gölü'nde lezzetli ve keyifli bir piknik.
 • Eğirdir Gölü'nde Göl kerevitleri ve meşhur sazan dolmasının tadımı.
 • Sagalassos Lodge&Spa'da üç keyifli gece.
 • Ağlasun yerel mutfağının zenginliklerini tadacağınız zengin bir menü seçimi.

1. Günİstanbul - Sagalassos

Atatürk Hava Limanı'ndan, saat 13.30'daki Türk Hava Yollarının TK2860 no.lu uçuşuyla Isparta'ya hareket. Varışta karşılama ve Sagalassos Antik Kenti gezisi için hareket. 1706 da Fransız gezgin Paul Lucas tarafından keşfedilen bu antik kentte ki kazı çalışmaları 1990 yılından beri Belçika Leuven Üniversitesi ekibi tarafından yürütülmekte. Antik kentin keşfi: Dünyanın en yüksek rakımlı antik tiyatrosu; Marcellum (gıda pazarı); Meclis binası; Antoninler çeşmesi; Agora; Odeon; Roma hamamı; Eski çağlardan beri suları akan hellenistik çeşme; Neon kütüphanesi; Çömlekçiler mahallesi ve diğer yapıtlar... Bu harika antik kenti keşfettikten sonra Sagalassos Lodge & Spa'ya varış. Lodge da, beş çayı ve ufak atıştırmalıklar sizleri bekliyor olacak. Akşam üstü serbest zamanınızı Lodge'un açık ve kapalı havuzlarında veya spa sında dinlenerek geçirebilirsiniz.
Akşam, Ağlasun'lu Hanımların Lodge un restoranında hazırladıkları, Romalılardan beri süren geleneğin ürünleri olan yerel lezzetlerin tadımı.

2. GünKibyra Antik Kenti

Sabah kahvaltının ardından, Batı Toroslar'ın bir cevheri olan Kibyra'ya hareket. Gölhisar'ın kuzeybatısındaki tepelere konumlanan antik şehirde göreceğimiz en önemli mimari yapıtların başında Stad, Agora, Tiyatro, Meclis Binası gelmekte. Kibyra; Kabalis ve daha sonraki adlandırılmasıyla Kibyratis bölgesinin merkezidir. Kuzeyde Frigya, batıda Karya ve Likya, doğuda Pisidya ile çevrelenen bu bölge, antik dönemden günümüze güneydeki limanları iç bölgelere bağlayan bir kavşak konumundadır. Asia Eyaletinin önemli bir parçası olan kent, M.S. 23’de geçirdiği büyük depremle önemli ölçüde tahrip olmuşsa da, İmparator Tiberius’un yardımlarıyla tekrar imar edilmiş ve kent imparatora şükranlarını belirtmek için ismini “Caiseria Cibyra” olarak değiştirmiştir. MÖ 43‘de Likya bir Roma eyaleti olduğunda, daha önce Asia Eyaleti sınırlarında olan kentin, Likya Eyaletin bir parçası haline gelmiş. Strabon; Kibyra’lıların Pisidya, Solym, Hellen ve Lidya dilleri olmak üzere dört dil kullandıklarını, demir işçiliği ve kakmacılıkta usta olduklarını aktarır. Ayrıca epigrafik ve arkeolojik araştırmalar, dericilik ve seramik üretiminde önemli bir merkez olduğunu ortaya çıkarmış. Kibyra Antik Kenti gezisinden sonra Gölhisar'da öğle yemeği. Ardından Sagalassos Lodge’a geri dönüş. Lodge da, beş çayı ve ufak atıştırmalıklar sizleri bekliyor olacak. Akşam üstü serbest zamanınızı Lodge'un açık ve kapalı havuzlarında veya spa sında dinlenerek geçirebilirsiniz.
Akşam mutfak şefimizin size özel hazırlayacağı meze ve zeytinyağlı çeşitleriyle ızgaralardan oluşan, keyifli bir akşam yemeği.

3. GünYazılı Kanyon - Adada - Kovada Gölü - Eğirdir Gölü - Isparta

Sabah, Yazılı Kanyon'a hareket: Az bilinen bir doğa harikası bir milli park; Yazılı Kanyon adını ise, ünlü şair Epiktetos'un buradaki kayaları oyarak yazdığı ünlü Hür İnsan Üzerine Şiirinden almakta. Kanyonun harika manzaralarını izlemek için bir yürüyüşün ardından Adada Antik Kentine hareket. Çevresi çam ve ardıç ağaçlarıyla kaplı tepeler tarafından sarılmış olan antik kent sadece bölgenin değil Anadolu'nun en sağlam kalabilmiş antik kentlerinden biri olup helenistik devirden itibaren kendi sikkelerini basmıştır. Harabelerin günümüzde toprak üzerinde kalan bölümleri muhteşem bir görüntü sergilemekte. Geziden sonra Kovada Gölü’ne doğru hareket. Kovada Milli Parkı içinde bulunan gölün kıyıları ve bahar aylarındaki göçmen kuşların hareketliliği tam anlamıyla bir doğa şaheseri. Kovada Gölü'nün etrafı, sık ormanlık alanlar, ormanlık dağlar ve kısmen meyva bahçeleriyle kaplı. Bu nedenle göl görüntüsü ve manzarası büyüleyici. Ardından, Eğirdir Gölü'ne doğru yola devam. Eğirdir, Göller Bölgesi'nin merkezi sayılır ve gelirken de göreceğiniz devasa elma bahçeleriyle tanınır. Göl üzerinde bulunan Yeşil Ada'da gezerek bu çok güzel göl ve dağ manzaralarını seyredebilirsiniz. Göl kıyısındaki yerel bir lokantada , gölün meşhur kerevit ve sazan dolmasının tadımı. Daha sonra Sagalassos'a dönüş yolunda Isparta'da bir mola..
Akşam, Lodge'un barında güle güle kokteyli ve ardından restoranında akşam yemeği.

4. GünSagalassos - Burdur - Salda Gölü - İstanbul

Sabah, kahvaltının ardından, Salda Gölü'ne doğru yola çıkış. Yolda Burdur gezisi için bir mola. Tarihi şehir merkezinde kısa bir gezintinin ardından, Sagalassos ve Kibyra kazılarında bulunan heykel ve diğer kalıntıların sergilendiği, bir müzecilik harikası, Burdur Arkeoloji Müzesi gezisi. Gezinin ardından, önce Burdur Gölü kıyısını takip ederek Salda Gölü'ne varış. Salda Gölü, Göller Bölgesi içinde, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göldür. 184 metreye varan derinliği ile Türkiye'nin üçüncü en derin gölü olup Dünyadaki Mars özelliği gösteren iki yerden biridir. Göldeki magnezyum yüklü beyaz kayaların aynısı Mars’ta da olduğu için buraya Mars yüzeyli göl denmekte. Gölün toprak yapısının sahip olduğu mineraller sayesinde, göl suyunun bazı cilt hastalıklarına karşı tedavi edici etkisi vardır. Suyunun temiz ve berrak oluşu ve turkuaz rengi, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsalların Okyanus adalarını andırmalarına neden olmakta. Çeşitli molalar vererek gölün çevresini keşfetme turu. Göl kıyısında ki dinlenme alanında, lodge un sizler için özel olarak hazırladığı piknik yemeklerini, bu olağan üstü manzarayı seyrederek yiyebilirsiniz. Ardından Denizli, Çardak havalimanından, saat 17.30 da kalkan Türk Hava Yolları uçuşu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına hareket. Saat 18.40 da İstanbul'a varış.
Burdur:Sagalassos Lodge & SPA 4 *Web Adresine Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul / Isparta ve Denizli / İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1., 2. ve 3. gün akşam yemekleri;
 • 2.,3. ve 4. gün öğle yemekleri;
 • Yemeklerde su, meşrubat ve kahve ikramı;
 • Sagalassos Lodge & Spa da geceleme ve kahvaltı;
 • Otelde hamam ve saunanın ücretsiz kullanımı;
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç* ) ;
 • Seyahat sigorta paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Her türlü kişisel harcama.* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Rehberi bahşişi için , bu turda kişi başına 60 TL düşünmek gerekir.

Vize