Fas: Atlas Vadileri ve Çöller

TarihlerBoşlukKişi BaşıTek Kişi Farkı3. Kişi
10 Ekim 2015
Dolu1.945 € (10.990TL)235 € (1.328TL)N/A
Atlas Dağları'nın güneyinden itibaren uzanan Sahra Çölü, muhteşem renkleri ve kendine özel coğrafi şekillerinin yanı sıra üzerinde yaşayan Bedevilerin yarattıkları kerpiç yapılarıyla, Fas'ın geri kalanından çok farklı ve ilginç bir görünüm sergilemekte. Bu manzaraların çekiciliği günümüz sinema yapımcılarını öylesine heyecanlandırdı ki, bu sınırsız çöl birçok filme stüdyo görevi gördü. Siz de, bu dekorun ortasında yapacağınız seyahat boyunca kendinizi bir film setinde hissedebilirsiniz. Ama her şeyin ötesinde, göreceğiniz sürrealist manzaraların belleğinizde çok ayrıcalıklı bir yer tutacaklarından emin olabilirsiniz...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Alışılagelmişin dışında bir Fas programı. Fas'ın güneyindeki çöllerin muhteşem güzelliklerini keşfedebileceğiniz bir seyahat.
 • Tüm seyahat 4x4 arazi araçlarıyla ve her araçta 3 kişi olacak şekilde planlandı.
 • Bir öğle yemeği dışında tüm yemekler programa dahil. Rahat fotoğraf çekebilmeniz içim Marakeş'teki öğle yemeğini serbest bıraktık.
 • Otellerin tümü çok özel olarak seçildi ve çölde bir geceyi son derece konforlu çadır kampta, kumulların ortasında geçireceğiz.
 • Merzouga'daki akşam yemeğinde size özel kuzu çevirme.
 • Marakeş'te çok özel bir ambiyansta eğlenceli son akşam yemeği.
 • Fotoğraf Eğitmeni: Muammer YANMAZ

1. Günİstanbul - Ouarzazate

Royal Air Maroc ile saat 16.50 hareketle, üzerinden Ouarzazate'a uçuş. 00.35'de, Atlas Dağları'nın doğusunda ve Sahra çölünün kapısındaki Berberi şehri Ouarzazate'a varış. Havaalanında karşılama, otele transfer ve odalara yerleşme. Geceleme otelde.

2. GünOuarzazate - Agdz - Zagora

Kahvaltıdan sonra 4x4'lerle Drâa Vadisine doğru yola çıkış. Çok farklı bir estetiğin sessizlikle yoğrulduğu harika manzaraların içinden süzülerek Zagora'ya doğru ilerleyen bu çöl yolu Fas'ın en özel görüntülerine ev sahipliği yapmakta. Başlarda, dağlık bölgelerin kurak ve çorak manzaraları içinden ve süzülerek Agdz'a varan yol, daha ilerde, Drâa Vadisi boyunca palmiyelerin ve tarlaların arasından zaman zaman sıyrılarak, bir film dekorunu andıran toprak kazbaların içinden geçip Zagora'ya varmakta. Öğlen yemeği Zagora'da. Yemekten sonra orta çağ kasabası Tamegroute'a doğru yola devam. Bu ortaçağ kasabasının ve kütüphanesinin gezilmesinin ardından, çölün ilk habercileri olan Tinfou kum tepeciklerine doğru hareket. Akşam üstü Zagora'ya dönüş ve otele yerleşme. Zagora kasabasındaki her evin altında bir çömlekçi atölyesi bulunmakta. Boş vaktinizde bu atölyeleri gezerek çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

3. GünZagora - Tazzarine - Alnif - Rissani - Merzouga

Kahvaltının ardından 4x4'lerle hareket ve Tizi'n Tafilalet geçidine doğru çöl yollarını geçerek, önce Tazzarine, sonrada Alnif'e varış.Yol boyunca değişik çöl manzaraları çekebileceğiniz bu yolculuktan sonra öğle yemeği. Öğleden sonra Rissani'ye doğru yoldan ilerleyip, daha sonra çölü aşarak, bedevi çadırlarında geceleyeceğimiz Merzouga'ya varış. Akşam üstü Merzouga'da deve sırtında bir çöl gezisi. Akşam yemeği, kamp alanında bir bedevi şenliği ambiansında kuzu çevirme. Geceleme çevrenin en konforlu kamp çadırlarında.

4. GünMerzouga - Erfoud

Sabah, gündoğumundan itibaren, 4x4'lerle veya develerle, zaman zaman ise yürüyerek olağanüstü çöl manzaralarının güzelliğini keşfedeceğiniz ve fotoğraflayacağınız bir gün. Kum tepeciklerinin ortasında konaklamak sizlere fotoğraf açısından çok önemli bir ayrıcalık sunacak. Öğle yemeği, çölde piknik şeklinde. Öğleden sonra, hurmalarıyla meşhur, eski bir lejyon şehri olan Erfoud'a hareket. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

5. GünErfoud - Tinerhir - Tamtattouche - Dades

Kahvaltıdan sonra Tinerhir'e hareket. Çöldeki tabii oluşumların sergilediği muhteşem manzaraların ortasından 300 metre derinlikteki Todra geçidine varış. Burada bir gezi ve öğle yemeği molasının ardından, kanyonun dibini takip ederek, kerpiç evlerle kırmızı toprağın oluşturduğu, film dekorlarını andıran manzaraları içinden Tamtattouche'a varış. Akşam yemeği ve geceleme Boulmane de Dades'de ki sıra dışı otelimizde.

6. GünDades - Ouarzazate - Ait Benhaddou

Kahvaltının ardından Dades Geçidi'ni keşfetmek üzere otelden hareket. Bu geçidin güzelliğini anlatabilmek çok zor, hatta imkansız. Zira bu muhteşem güzelliği insan gözü bile zor algılamakta. Yol, geçidin iç kısmına doğru çeşitli minarellerin oluşturduğu bir renk cümbüşünden geçerek ilerlemekte: Safran rengi, pembe ,kahverengi, toprak sarısının oluşturduğu katmanlar ve bunların yanında yeşillik öbekleri... Öğle yemeği Ouarzazate'da. Yemekten sonra bir çok filme dekor oluşturan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne yerini alan, olağanüstü güzellikteki Aït Benhaddou'ya hareket. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

7. GünMarrakech

Sabah, 4x4 lerle Telouet Kazbası istikametinde ve Assif Ounnila Geçidi'nden geçerek Marrakeş'e hareket. Atlas Dağları'nda, küçük bir berber kasabası olan Telouet bir zamanlar Glaoui Sarayı olarak anılmaktaydı. Kervanların geçiş yolunda ve zengin tuz rezervlerinin yakınında bulunması bu kazbanın gelişmesine neden olmuşdu. Bu tipik şehri gezip keşfettikten sonra öğle yemeği ve ardından Marakeş için yola çıkış. Varışta kırmızı şehirde bir tanıtım turu ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

8. GünMarrakech

Kahvaltıdan sonra, bu eski kraliyet şehrini keşfetmek üzere otelden hareket: Dünyaca ünlü Majorel Bahçesi, XII. yüzyılda yapılan ve ispano moresk mimarisinin tipik bir örneği olan Kutubiya veya Kitapcılar Camii ile minaresi, Saadiyen Mezarları ve XIX. yüzyılda şehri idare eden paşa tarafından yaptırılan Bahiya Sarayı'nı gezdikten sonra öğle yemeği ve Djamaa el fna Meydanı ile çarşıyı gezip fotoğraf çekebilmek için tüm öğleden sonra serbest zaman. Medina'da ki eski bir sarayda, müzik ve danslar eşliğindeki son akşam yemeği.

9. GünMarrakech - İstanbul

Kahvaltıdan sonra havaalanına transfer. Saat 10.15'deki Royal Air Maroc uçuşu ile Casablanca üzerinden İstanbul'a hareket. 18.15'de İstanbul'a varış.
Rezervasyon Şartları:
Rezervasyon Şartları: Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Özel ödeme şartları
Kayıt anında 600 Euro ön ödeme tahsil edilerek, kati tur kaydı gerçekleştirilir. Bakiye, seyahatin başlamasından 60 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır ve iptal koşulları uygulanır.
Özel iptal şartları
Gezi tarihinden 60 gün öncesine kadar iptallerde yapılan ön ödemenin 300 Euro'ı iade edilir. Tur hareket tarihinden 60 gün öncesi ise tur bedelinin tamamı ödenmiş olmalıdır. Bu tarihten sonra seyahatin iptali durumunda, maalesef iade yapılamaz ve seyahat sigorta paketi devreye girer.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Ouarzazate/Marrakech İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 2.ci günden 8.ci güne kadar 7 akşam yemeği;
 • 2.ci günden 7.ci güne kadar 6 öğlen yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Yerel rehber ve şöför bahşişleri;
 • Seyahat sigorta paketi;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Havalimanı vergileri.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi*;
 • Her türlü kişisel harcama;

** Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için günde, kişi başına 5$ düşünmek gerekir.

Vize

Fas için vize uygulanmıyor ancak pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gerekli.