Erzincan - Kemaliye - Sivas

Divriği, Fırat Nehri'nin bir kolu olan Çaltı Çayı Vadisi kenarında, çıplak ve vahşi görünümlü dağların ortasında, zengin demir madenleri barındıran toprakların üzerinde kurulmuş ve yüzyıllar boyunca İran'dan gelen ticaret yolu üzerinde, kervanlara uğrak yeri olmuş ve Mezopotamya'ya demir ihraç ederek zenginliğini arttırmış bir Orta Anadolu şehri. En önemli özelliği ise hiç kuşkusuz Ortaçağ'da inşa edilmiş olan ve 1985 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'dır. Taş ve ahşap işciliği çağdaşlarının çok üzerinde olan bu yapı, mimari planı ve süslemeleriyle benzeri olmayan bir eserdir. Kemaliye ise, adeta Ortaçağdan fışkırmış yapıları, çevresindeki tipik köyleri ve lezzetli mutfağı, tabiatın muhteşem bir yapıtı olan Karanlık Kanyon ile çok çekici bir Anadolu şehri. Kemah ve Erzincan’ı tanıma imkanı.. Bir haftasonu tatilinde bu başyapıtları keşfedebilme ayrıcalığı...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Kanyonların, Göllerin muhteşem manzaralarının ortasında keyifli bir haftasonu.
 • Sivas'taki Selçuklu eserlerinin keşfi.
 • Çok az tanınan, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın keşfi.
 • Adeta ortaçağdan fışkırmış Kemaliye'nin mimari dokusunu tanıma.
 • Yerel mutfağın zenginliklerini tadacağınız zengin bir menü seçimi.

09 Mayıs 2019 Perşembeİstanbul – Erzincan – Kemaliye

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Pegasus Havayolları ile 09.40'da Erzincan’a uçuş ve saat 11.30'da varış. Karşılama ve Kemah'a hareket Acemoğlu Köprüsü gezisi sonrasında. Kemah’ta öğle yemeğinin ardından ve Kanyonu, gizli geçitleri ile bilinen ve etrafındaki su kaynaklarının oluşturduğu derinlik ile korunaklı hale gelmiş Kemah kalesi ve Tanasur Vadisi gezileri. İlçe merkezinin güneydoğusunda, ilçeye hâkim beşgen biçimli, doğal kayalık yükseltiye kurulmuş olan Kemah Kalesi’nin kesin inşa tarihi konusunda net bir belge ve bilgi mevcut değildir. Ancak, araştırmalar esnasında tespit edilen seramik parçaları, su tüneli v.b maddi kültür kalıntıları, Kemah Kalesi’nin kuruluşunun M.Ö. 4.000'e kadar uzandığına işaret etmektedir. Tanasur Vadisi'nde, ilkbaharda güzel manzaralar ortaya çıkar. Renk cümbüşünün yaşandığı vadideki manzara, yoldan geçenlerin dikkatini çeker. Vadi girişindeki çiçekler ile etraftaki kelebekler, fotoğraf tutkunlarının ilgi odağıdır. Kemaliye’ye gitmeden önce son durağımız Sultan Melik Türbesi. 1071’den1228’e dek yöreye egemen olan Mengücük Beyliği dönemine aittir. Kemah’ın kuzey batısındaki, kayalık platform üzerinde yapılmıştır. Kemah sonrasında Kemaliyeye 30 km kala Bağıştaş'ta köy kahvesi molası ve Boğaz Köprüsü'nün minyatürü olan Bağıştaş Köprüsü'nü karasu manzarasıyla geçiyoruz. Otele yerleşme ve akşam yemeği otelde.

10 Mayıs 2019 CumaKemaliye - Apcaağa Köyü

Kahvaltı sonrası, Sırakonak Köyü'nde mola ve buradan Apcaağa Köyü'ne 45 dakikalık bir doğa yürüyüşü. Apcaağa Köyü, şair Ahmet Kutsi Tecer'in köyü olup şairin Orada bir köy var şiirine konu olmuş. Kayabaşı kır kahvesinde muhteşem Kemaliye manzarası eşliğinde çay-kahve molası. Ardından, Apcağa köyü ve Ahmet Kutsi Tecer kültür evi gezisi. Yalçıner Çiftliği'nde yöresel öğle yemeği (Organik yaşam çiftliklerinden olan Yalçıner Çiftliği, Buğday Derneği Tatuta Projesi'nin uygulandığı, çiftlik hayatında iş gücü desteği vererek tatil yapılan bir kurumdur). Yemek sonrası Kemaliye’ye dönüş ve kent Etnografya Müze'si gezisi. Akşam yemeğinde Kemaliye folklor ve müziğinin örneklerinin sunulduğu fasıl heyeti . Konaklama otelde.

11 Mayıs 2019 CumartesiKemaliye – Karanlık Kanyon – Esertepe- Divriği

Kahvaltı sonrası Kemaliye mimari dokusunun günümüze korunmuş olarak geldiği Taşdibi Mahallesi, değirmen, mani yolu, Zincirli Kaya, hamam ve kent merkezi gezisi. Öğle yemeği. Öğleden sonra Doğa Tarihi Müzesi gezisi. TÜBİTAK tarafından desteklenen “Doğa Müzesinde Bilimsel Bir Gezinti” isimli proje kapsamında kurulan ve yürütücülüğünü Prof. Dr. Ali Demirsoy’un yaptığı bu Doğa Tarihi Müzesi'nin hedefi ülkemizde doğa bilincini geliştirmek; kendi öz değerlerimize sahip çıkılmasını sağlamak; bölgenin ve ülkemizin biyoçeşitliliğinin ortaya çıkmasını sağlamak olarak saptanmış. Türkiye'nin ilk doğa tarih müzesi olma özelliği taşıyan müzede, başta Kemaliye olmak üzere Erzincan ve yurt genelinden canlı ve minarel türlerine ait yaklaşık 5 bin çeşit materyali sergilenmekte. Taşyolu yürüyüşünden sonra, dünyanın Grand Kanyon'dan sonra ikinci büyük kanyonu olarak bilinen Karanlık Kanyon'da tekne turu. Tekne turu esnasında kanyonun muhteşemliği ve taş yolununun hikayesi bize eşlik ediyor. Bugün son durak, Esertepe köyü kale ve kilise kalıntıları gezisi. Esertepe Ala Mağarası ve doğal manzarasıyla olduğu kadar, 1881 yılında Karasu Irmağı üzerine inşa edilmiş tarihİ köprüsüyle de ilgi çekmektedir. Sonrasında Divriği'ye devam. Otele yerleşme ve akşam yemeği otelde.

12 Mayıs 2019 PazarDivriği – Sivas - İstanbul

Sabah kahvaltının ardından. 13. y.y. Selçuklu mimarlığının şaheserlerinden olan, Mengücekoğlu Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından yaptırılan Ulucami ve Şifahane'yi restorasyon çalışmalarının imkan verdiği ölçüde gezme. Divriği’nin yöresel mimari örneği olan konakları da dıştan görme. Daha sonra Sivas’a hareket. Yolda, Kangal Kasabası'nda bir mola verip, ünlü kangal köpeklerinin üretildiği bir çiftlikte bu muhteşem hayvanları yakından tanıma. Sivas’a doğru devam. Yerel bir restoranda lezzetli bir öğle yemeğinin ardından Sivas şehir turu: Ulu Cami, Gök Medrese, Çifte Minare Medresesi, Şifaiye Medresesi, Bürûciye Medresesi, Sivas Kongre Binası ve Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi gezileri. Daha sonra havalimanına transfer ve Pegasus Havayolları’nın 21.50’deki uçakla İstanbul’a uçuş. Saat 23.15’te İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'na varış.
Kemaliye:Yeşil Eğin Hotel Özel Kategori
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Sivas:Divriği Otel Özel KategoriWeb Adresine Git
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • Pegasus Havayolları ile İstanbul/Erzincan & Sivas/İstanbul uçak biletleri;
 • 1., 2. ve 3. gün, sizler için özel hazırlanan akşam yemekleri;
 • 1., 2., 3. ve 4. gün öğlen yemekleri;
 • Yeşil Eğin Otel'de geceleme ve kahvaltı;
 • Program belirtilen geziler
 • Rehberlik hizmetleri.
 • Tüm bahşişler ( Tur Rehberi Bahşişi hariç* ) ;
 • Seyahat sigorta paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Ören yerleri girişi için müze kart;
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Rehberi bahşişi için , bu turda kişi başına 60 TL düşünmek gerekir.

Vize