Alsace'nin Renkli Noel Pazarları

Fransa'nın Almanya sınırında yer alan Alsace Bölgesi, geçmişte iki ülke arasında pek çok savaşa neden olmuş ve birkaç kere el değiştirdikten sonra I. Dünya Savaşı'nın ardından Fransa'nın egemenliğine geçmiş. Alman ve Fransız kültürlerinin yoğun özelliklerini taşıyan Alsace’ın ev sahipliği yaptığı 180 kilometrelik Şarap Yolu enfes doğa manzaralarının yanı sıra bağları ile ünlü birbirinden güzel köy ve kasabaları barındırmakta. Vosges Dağları ile Ren Nehri arasında özel bir mikro klima etkisinde kalan ve bu nedenle kaliteli üzümler üreten Alsace'ın şarapları diğer Fransız bölgelerinden farklı olarak genellikle iki kategoriye ayrılan üzüm türleri ile anılır: Soylu olan Riesling, Gewurztraminer, Muscat, Tokay-Pinot Gris ve sıradan olan Sylvaner, Chasselas, Pinot Blanc. Bu gezide, Strasbourg’dan Colmar'a kadar Alsace’ın zengin tarihi, kültürel ve mimari mirasını tanımanın yanı sıra, Alman ve Fransız mutfaklarından etkilenmiş özgün mutfağını ve son derece aromatik şaraplarını tatma imkanı bularak, XIV. yüzyıldan beri Alsace kültürünün bir parçası olarak günümüze ulaşarak Noel’in masalsı heyecanını yansıtan Noel pazarlarının atmosferini yaşayarak, Fransa’nın değişik bir yüzünün keşfetmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • İlkbaharda düzenlediğimiz Alsace programından bir gün kısa olan bu seyahat, aynı anlayışla yaptığımız diğer kısa turlar gibi sadece şarap tadımı için değil, Alsace bölgesinin tarihi ve kültürel miraslarını da tanıyabilmeniz için hazırlandı.
 • Büyüleyici ışıklandırmaları ile Strasbourg ve Colmar’da ki Noel pazarlarını doya doya gezme imkanı.
 • Alsace’ın iki önemli şehri olan Strasbourg ve Colmar’ın şehir merkezlerinde konaklayarak, bu şehirleri rahat keşfedebileceğimiz gibi Şarap Yolu’nda ki gezilecek ilginç yerlere de kolayca ulaşabileceğiz.
 • Colmar’da Noel pazarlarının tadını çıkarmanız için bir akşam yemeğini serbest bıraktık.
 • Bütün 'gurme' seyahatlerdeki gibi yemeklere eşlik edecek şarapları titizlikle seçtik ve tur ücretine dahil ettik.

13 Aralık 2018 Perşembeİstanbul - Zürih - Strasbourg

Türk Hava Yolları ile saat 09:10'da hareket ederek saat 10:20’de İsviçre’de bulunan Zürih havalimanına varış. Özel tur otobüsüyle otoyolu takip ederek Fransa’nın Kuzeydoğusunda bulunan Alsace bölgesinin küzeyine doğru hareket. Yaklaşık iki saatlik bir yolculuk ve Şarap Yolu’nundaki tipik bir köyde öğle yemeğinden sonra, Ren Nehri’nin oluşturduğu Fransa-Almanya sınırında yer alan Alsace’ın en önemli şehri ve Brüksel’den sonra Avrupa Birliği'nin ikinci başkenti olan Strasbourg’a varış. Fransa’da Noel-Yılbaşı döneminde harika bir şekilde ışıklandırılan Strasbourg “Noel’in başkenti” unvanını taşımakta. İll Nehri’nin ortasında kalan ve Strasbourg’un kalbi olan tarihi “Grande Ile” in yakınlarında yer alan otelimize yerleşme. Ardından, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan “Grande Ile” in yürüyerek keşfi: Ortaçağ ve Rönesans dönemine ait muhteşem yarı ahşap evleri görüp, bin pırıltılı ışıklarıyla Katedral meydanında, 30 metre yüksekliğindeki Avrupa'nın en büyük Noel ağacıyla Place Kléber’de, Grand Rue ve Ofèvres sokaklarında, Küçük Fransa anlamına gelen Petite France semtindeki hediyelik eşyaların yanı sıra küçük Noel bisküvileri (bredel), bretzel, kugelhopf, baharatlı ekmek (pain d’épices), sıcak şarap gibi yerel lezzetlerinin satıldığı, kokularının birbirine karıştığı Noel pazarlarının gezilmesi. Gezinin sonunda Strasbourg’un lezzetiyle ünlü restoranlarından La Casserole restoranında akşam yemeği. Geceleme otelde.

14 Aralık 2018 CumaStrasbourg - Şarap yolu - Colmar

Tarihi ve kültürel miraslarının zenginliği ile tanınan Strasbourg bir çok ünlü filozof ve bilim adamına da ev sahipliği yapmış: Gutenberg matbaayı burada icat etmiş; Rouget de Lisle de 1792'de Fransa milli marşı La Marseillaise'i burada bestelemiş; hümanizmin babası olarak anılan Hollandalı filozof Erasmus ve Alman yazar Goethe hayatlarının bir kısmını Strasbourg'da geçirmişler. Kahvaltının ardından, gotik mimarinin bir şaheseri olan Notre Dame Katedrali'nin gezilmesi. Daha sonra, Ren Nehri'nin bir kolu olan ve Grande Ile'i çevreleyen İll Nehri'nin çizdiği kanallar üzerinde bir tekne turu. Gezi sırasında Rohan Sarayı, Petite France semti, üstü kapalı köprü, Derici semti, görkemli sivil ve dinî yapılar, 1870-1918 yıllar arasında inşa edilen UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'nde yer alan "Neustadt" adlı Alman semti, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve İnsan Hakları Mahkemesi modern binaları gibi yerlerin keşfi. Tekne turunun ardından, Şarap Yolu'nun şirin bir kasabası olan Bergheim'e doğru hareket. Bergheim'de öğle yemeğinin ardından köyde kısa bir gezinti. Daha sonra, bağlar arasından geçerek "Fransa'nın en güzel köyleri" labeli taşıyan ve yaz aylarında adeta bir çiçek diyarı olan Eguisheim'a doğru yola devam. 1989'den beri ulusal çiçeklendirme yarışmasının Büyük Ödülü'ne sahip ve Avrupa çapındaki yarışlarında derece alan köyün bir başka cazibesi ise, Noel süsleriyle oyuncak bebek evini andıran yarı ahşap cepheli eski evlerin sıralandığı dar dolambaçlı sokakları ve çeşmeleridir. Vosges Dağları'nın eteklerinde bulunan Eguisheim'da gezintinin ardından, Şarap Yolu'nun başkenti Colmar'a hareket. Varışı takiben tarihi merkeze çok yakın bir konumdaki otelimize yerleşme. Ardından, şehrin sanat ve tarihi dolu, birbirinden güzel Noel pazarlarının keşfi. Colmar şehri, Noel zamanında "yıldızlar diyarında Noel'in büyüsü" sloganı ile kendini tanınlamakta. Akşamüstü, Ortaçağ'dan XIX. Yüzyıla kadar yapılmış sayısız mimari eserin hoş bir ışık oyunu aydınlatıldığını izleyebilir, nereye bakarsanız, renkli Noel süslemeleriyle bezenmiş ev ve vitrinleri, portakal ve tarçın kokularının karıştığı hareketli sokakları görebilirsiniz.
Noel döneminde tüm Alsace'da olduğu gibi Colmar'da da kendinizi farklı bir ortamda bulacaksınız. Çok renkli ve göz kamaştırırcasına ışıldayan satış standlarının hemen yanında kurulan, yerel yiyecek ve içecek ürünlerini satan tezgahlara uğramadan ve buralarda kısa molalar vermeden bu noel pazarlarından çıkabilmeniz mümkün değil. Bu nedenle, bir akşam yemeğini serbet bıraktık ki, bu ambiansı yaşayın ve doya doya tadını çıkartın. Geceleme otelde.

15 Aralık 2018 CumartesiColmar - Şarap Yolu - Colmar

Colmar IX. yüzyıllara dayanan zengin bir kültürel mirasa sahip. Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'nun kurucusu Charlemagne (Karolus Magnus) ve diğer Karolenj krallarının bir sayfiye yeri olmakla birlikte Colmar, ressam Martin Schongauer (Ykş. 1445-1491), Matthias Grünewald (XVI. yy.), dünyaca meşhur Özgürlük Heykeli’nin mimarı heykeltıraş Auguste Bartholdi (1834-1904), “Hansi” olarak tanınan yazar, suluboya ressamı ve karikatürist Jean-Jacques Waltz (1872-1951) gibi ünlü sanatçıların doğum yeridir. Kahvaltıdan sonra, yerel rehber eşliğinde yürüyerek yapılacak olan tarihi şehir turu için hareket. Belediye binası, Eski Gümrük Meydanı ve Binası, Pfister Evi, Aziz Martin Katedrali ve Küçük Venedik anlamına gelen “Petite Venise” semtini keşfedeceksiniz. Meşhur sanatçı Bartholdi'nin doğduğu evde bulunan müzesini gezdikten sonra, enfes bir Alsace kasabası ve Şarap Yolu’nun incisi olan Riquewihr’e hareket. Tipik bir lokantada öğle yemeğinin ardından, yürüyerek şehrin keşfi. XVI. yy’da Riesling şaraplarının sayesinde zengin olan Riquewihr’in eski evleri, sokakları ve surları hala ilk günkü ihtişamını korumakta. Daha sonra, Confrérie Saint-Etienne derneğinin bulunduğu şatoya hareket. Burada, şatonun olağanüstü bir mekanı olan büyük mahzende Alsace’ın prestijli AOC apelasyonlu Riesling, Pinot Gris, Muscat ve Gewutztraminer şaraplarının tanımı ve tadımı. Gezinin ardından, Colmar’a dönüş. İstediğiniz gibi Noel pazarlarını dolaşabilmeniz ve son alış verişleri yapabilmeniz için serbest zaman.
Akşam yemeği masal görünümlü tarihi şehrin Petite Venise mahallesinde yer alan bir Michelin yıldızlı JY’S restoranında. Geceleme otelde.

16 Aralık 2018 PazarColmar - Basel - İstanbul

Kahvaltının ardından, Basel-Mulhouse havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları ile saat 12:00'da hareket ederek saat 17:00’da İstanbul’a varış.
Strasbourg:Regent Contades 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Colmar:Novotel Suites Centre 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Zürih; Basel/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 1. ve 3. gün akşam yemekleri;
 • 1., 2. ve 3. gün öğle yemekleri;
 • Belirtilen yemeklerdeki şarap, su ve kahve ikramları;
 • 3. gün şarap degüstasyonu;
 • Yukarıda belirtilen otelde oda+kahvaltı geceleme;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Havaalanı vergisi;
 • Tüm bahşişler ( Tur Lideri Bahşişi hariç* ) ;
 • Seyahat sigorta paketi.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Vize ücretleri.

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %80'ini teminat altına almaktadır.
80 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.
* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için , bu turda kişi başına 20 $ düşünmek gerekir.


Vize

Fransa için Schengen vizesi gerekmekte.
ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.