Kolombiya, hem Karayip Denizi'ne ve hem de Pasifik Okyanusu'na açılabilen tek Güney Amerika ülkesidir. Ayrıca, And Dağları kuzeyden güneye doğru üç sıra halinde (cordilleras) uzanarak, ülkeyi değişik coğrafi bölgelere ayırır. Kahve diyarı olarak tanıdığımız Kolombiya tahmin edilmesi güç bir zenginliğe sahiptir. Altın tohumu kahvenin yanı sıra, Kolomb öncesi döneminin altınları ve görkemli sömürge yapılarıyla parıldayan bir tarihe sahip şehirler; yeşilin tüm nüanslarını görebileceğiniz bir doğa; bu topraklardan çıkan dünyanın en değerli zümrütleri; cana yakın ve misafirperver bir halk, Kolombiya hazinelerinin sadece birkaç tanesi. Son derece ilginç ve gizemli bir ülke olan Kolombiya'ya yapacağınız bu yolculuk esnasında "Büyülü Gerçekçiliğin" öncüsü Nobel Ödüllü edebiyatçı Gabriel Garcia Marquez'in, hayallerinizi süsleyen tasfirlerini, gerçek hayatta ve gerçek mekanlarında keşfedeceksiniz... Hem Latin Amerika'nın tüm renklerinin bir sentezi olan, hem de kendine özgü bir kişilik sergileyen Kolombiya'nın, onu keşfeden tüm seyyahlar gibi sizleri de büyüleyeceği şüphesiz...

TURUN ÖZELLİKLERİ

 • Kolombiya'nın zengin doğal ve kültürel mirasını keşfedebileceğiniz çok kapsamlı bir seyahat: manzaraların sonsuz çeşitliği ve renkleri, gizemli Kolomb öncesi arkeolojik kalıntılar, göz kamaştıran sömürge şehirler, müzeler, Karayiplerin atmosferi, salsa dansının hareketli ve canlı ritmi...
 • Kolombiya tropikal bir iklime sahip olduğu için Bogota gibi yüksek olan yerleri dışında tüm yılı sıcak geçiriyor. Ancak kuru mevsim olan Aralık-Mart ya da Temmuz-Ağustos ayları arası en uygun seyahat dönemleridir.
 • Seyahat programında bulunan Karayiplerin incisi Cartagena, San Augustin Arkeolojik Parkı, zamanın durduğu şehir Santa Cruz de Mompox, Kahve Bölgesi'nin Kültürel Peyzajı UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almakta.
 • Karayolu ulaşımı zor olan Bogota-Armenia-Neiva-Santa Marta ve Cartagena-Bogota arası uçak yolculuğu.
 • Millî parklarda yorucu olmayan yürüyüşler.
 • Konaklamalar özel konumlu 4 yıldızlı otellerde (Sadece San Augustin'de 3 yıldızlı boutique otel).

02 Mart 2019 Cumartesiİstanbul - Paris - Bogota

Air France Hava Yolları ile saat 05:10'da hareketle 06:50'de Paris'e varış. Paris'e transfer ve Seine Nehri kıyısında keyifli bir kahvaltı ile güne başlama; ardından mimar Jean Nouvel'in eseri olan ve Afrika, Asya, Avustralya, Amerika uygarlıklarının sanat eserleri ile kültürleri üzerine muhteşem koleksiyonlar barındıran Quai Branly Müzesinde bulunan Kolombiya eserlerinin keşfi. Eğer bu müzeye hiç gitmediyseniz seyahatinize müthiş bir sürprizle başlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Gezi sonrasında serbest zaman ve havaalanına dönüş. Saat 17:00'da Paris'den hareketle 21:50'de Kolombiya'nın başkenti Bogota'ya varış. La Paz ve Quito'dan sonra Güney Amerika'nın üçüncü en yüksek rakımlı başkenti olan Bogota verimli Sabana Platosu'nda, "Cordillera Oriental" yani Doğu And Sıradağları'nın eteklerinde bulunmakta. 2600 metredeki başkent 8 milyondan fazla bir nüfusa sahip. Gelişte karşılama ve havalimanı bölgesindeki otele yerleşme.

03 Mart 2019 PazarBogota - Kahve Bölgesi

Kahvaltının ardından, Avianca Hava Yolları ile UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne "kültürel peyzaj" olarak alınan ve Pereira, Manizales ve Armenia bölge sınırlarının arasında uzanan Kolombiya'nın meşhur "kahve üçgeni"ne uçuş. Quindio bölgesinin başkenti Armenia şehrine varışı takiben karşılama ve bir saat mesafedeki Kolombiya'nın en şirin yerlerinden Salento kasabasına hareket. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, balkonları çiçeklerle süslenmiş kolonyal evlerin ve zanaatkarların el işlerinin sergilendiği atölyelerin bulunduğu kasabanın renkli sokaklarında gezinti. Daha sonra, büyüleyici manzaralar eşliğinde bir yürüyüş yaparak, yemyeşil Cocora Vadisi'nin keşfi. Bu bölgeye has ve Kolombiya'nın simgesi olan dünyanın en uzun palmiye ağaçlarını görebilirsiniz. Yaklaşık 1800 metre irtifada yetişen ve tüm vadiyi kaplayan, boyları 60 metreye ulaşabilen koruma altındaki palmiyeler harikulade manzaralar oluşturmakta. "Palma de cera del quindio" (Ceroxylon quindiuense) olan palmiyenin adı, gövdesini kaplayan mumundan gelmekte. Gezinin ardından, yaklaşık bir saatlik sürüş mesafesindeki kır otelimize transfer ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

04 Mart 2019 PazartesiKahve Bölgesi - Cali

Kahve ve muz tarlaları ile çevrili otel, Parque del Cafe Milli Parkı'na 100 metre mesafede bulunmakta. Sabah, deniz seviyesinden 800-1500 metre arası yükseklikte, tepelerden oluşan bir bölge olan "Zona Cafetera"nın keşfi. Kolombiya, Brezilya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisidir. Kahve turu yapmak üzere ilk olarak bir kahve çiftliğini ziyaret. Kahve plantasyonlarının gezilmesinden sonra, altın tohum olarak andlandırılan kahvenin işlendiği binaları ve kahvenin güneşte kurutulduğu bölümleri görebilirsiniz. Burada kahvenin tarihçesi, yetiştirilmesi ve ekilmesinden ambalajlanmasına kadar geçirdiği evreler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Gezi ve yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Quindio bölgesini terk ederek, Cauca Nehri'nin aktığı Valle del Cauca bölgesinin ve Salsa'nın başkenti Cali'ye doğru yola çıkış. Cali'nin koruyucusu olan 26 metre yüksekliğindeki Cristo Rey Redentor yani Kurtarıcı İsa heykeli Cali şehrine tepeden bakan 1474 metre yükseklikteki Cerro de Los Cristales (kristaller) tepesinin üzerine yerleştirilmiş. Şehir turu sırasında, San Antonio Tepesi, kedi heykelleriyle El Gato del Rio Parkı, Plaza Caicedo Meydanı, şehrin en eski kilisesi Merced, Metropolitan katedrali görülecek yerler arasında. Gezinin ardından, tarihi merkezde yer alan otelimize yerleşme. Cali aynı zamanda salsanın başkenti olarakta isim yapmış. Salsa dansı, farklı kökenlerden gelen çeşitli stillerin bir karışımdan oluşmakta. İspanyolca "Salsa" sözcüğü, Latin Amerika ülkelerinde çeşitli baharatların karıştırılmasıyla hazırlanan "sos" anlamına gelmekte ve bu dans çok farklı kültürel öğenin karışımını içerdiğinden dolayı bu adla anılmış. Akşamüstü, insanların dünyanın dört bir yanından salsa öğrenmeye geldiği ve çok sayıda dans okulunun bulunduğu bu şehrin geleneğine uyarak, yerel bir restoranda akşam yemeği eşliğinde bir salsa gösterisi izleme. Geceleme otelde.

05 Mart 2019 SalıCali - Cauca Bölgesi - Popayan

Sabah erken, Cauca bölgesine geçerek Silvia kasabasına doğru yola çıkış. Çevredeki köylerden çıkarak, taşra bölgelerinde görülebilen "chivas" adlı renkli otobüslerle gelen Guambiano yerli halkı Silvia Pazarında buluşmakta. İnsanların çok uzaklardan bile geldiği en önemli pazar yeri olan Silvia'da renk ve ritm cümbüşünü keyifle izleyeceğiniz pazar gezisi. Giyim tarzları oldukça ilgi çekici olan Guambiano yerlileri meyve, sebze, et, geleneksel tıbbi malzemeler gibi ürünleri satmak, alışveriş yapmak ve en son haberleri öğrenmek için kasabaya gelmekte. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, bir saatlik mesafede bulunan Popayan'a doğru yola devam. Eski bir Fransisken manastırı olan otelimize yerleşmenin ardından, "La Ciudad Blanca" yani beyaz şehir olarak nitelendirilen Popayan'ın keşfi. 1537 yılında kurulan şehir, 30 kilise ve çok sayıda koloni yapısı ile barok mimarisinin bir hazinesi olarak kabul edilir. Kolombiya'nın bağımsızlığının ana kahramanları Sim?n Bol?var ve Francisco de Paula Santander tarafından 1827 yılında kurulan Popayan Cauca Üniversitesi, ülkenin en eski ve hala en prestijli üniversiteleri arasında yer almakta. Popayan bu şehirde doğan veya eğitim alan onaltı Kolombiya Cumhurbaşkanı'na ev sahipliği yapmış. Kolombiya'da köleliğin kaldırılması, Popayan doğumlu Cumhurbaşkanı José Hilario L?pez tarafından 1851 yılında (ABD'den on bir yıl önce) ilan edilmiş. Popayan, tanınmış özgün gastronomisi sayesinde, 2005 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Listesi'ne alınan ilk gastronomi şehirdir. 1983 yılında şiddetli bir deprem ile sarsılan Popayan'da yürütülen olağanüstü restorasyon çalışmaları sonucu depremin izleri hızlı bir şekilde kapatılmış. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

06 Mart 2019 ÇarşambaPopayan - San Augustin

Kahvaltının ardından, ülkenin güneybatısında bulunan Huila bölgesine doğru, muhteşem manzaralar eşliğinde yolculuk. Öğlene doğru 1700 metre yükseklikteki küçük, sakin ve tipik bir yerleşim yeri olan San Augustin'e varış. San Augustin vadisine hakim, muhteşem manzaralı kırsal otelimize yerleşme. Bu bölgede geçireceğiniz bir buçuk gün süresince, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Kolombiya'nın en önemli arkeolojik alanı San Augustin Arkeolojik Parkını derinlemesine gezme imkanı bulacaksınız. Güney Amerika'nın en büyük dini anıtlar ve megalitik heykeller grubu, bu olağanüstü vahşi ve doğal ortamda bulunmakta. Tanrılar, insanlar ve mitolojik hayvanlar bazen soyut bazense realist stillerde, ustaca betimlenmiş. Bazı heykellerin boyu 7 metreyi bulmakta. Hala esrarını koruyan Kolomb öncesi dönemin esrarengiz San Augustin medeniyetine ait ve çok iyi korunmuş bu eserler I.-VIII. yüzyıllar arasında gelişen Kuzey And kültürünün yaratıcılığı ve hayal gücünü göstermekte. 116 hektarlık alana yayılan San Augustin Arkeolojik Parkı, "San Augustin" in yanı sıra "Alto de los Idolos" ve "Alto de Las Piedras" olarak bölünen toplam üç ayrı kısımdan oluşmakta. Bugün, en önemli kısım olan San Augustin'i keşfedeceksiniz. San Augustin alanı, bir müzeyi, megalitik mezar anıtlarını, heykelleri, terasları, mezar höyüklerini, mezar yapılarını ve dere yatağında oyulmuş bir dini yapı olan "Fuente de Lavapatas" çeşmesini barındırmakta. Dini ritüeller için kullanılan bu ilginç çeşme, oyulmuş kanallar ve havuzlar ile karmaşık bir labirent oluşturmakta. Çeşmenin çevresindeki kabartmalar insan yüzlü ve şekilli yılan, kertenkele, salamandra, iguana, bukalemun, kurbağa ve kaplumbağları betimlemekte. Nasıl yok olduğunu hakkında hiçbir ipucu bırakmayan bu gizemli uygarlık sizleri şüphesiz etkileyecek. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

07 Mart 2019 PerşembeSan Augustin

Sabah, bölgenin yeşil tepelerinden yolculuk ederek, Magdalena Nehri boğazının keşfi. Kolombiya'nın en uzun nehri ve Güney Amerika'nın en önemli nehirlerinden biri olan Magdalena, güney Huila bölgesindeki Paramo de las Papas Dağı'nda doğup, yaklaşık 1500 km boyunca güneyden kuzeye doğru akarak, Bocas de Ceniza'da Karayip Denizi'ne dökülür. 500 civarında kolu olan bu nehirde gemiler, Neiva'dan itibaren (Honda ve Caracoli'deki akıntı yerleri hariç) yaklaşık 1300 km boyunca seyredebilir. Gezi esnasında nehrin "Estrecho del Magdalena" adlı ve genişliği 3 metreyi aşmayan en dar kısmını görebilirsiniz. Daha sonra, Isnos yakınlarında Magdalena Nehri'ne dökülen 170 metre yükseklikteki El Mortiño Şelalesi'nin görülmesi. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, olağanüstü güzellikteki San Augustin Arkeolojik Parkı'nın keşfine "Alto de los Idolos" ve "Alto de Las Piedras" gezisiyle devam. Bu iki arkeolojik alanda, San Augustin daki gibi çok sayıda kalıntı ve anıt bulunmakta. Örneğin, eski yollar, duvarla çevrilmiş araziler, drenaj hendekleri, yapay platformlar, mezar anıtları ve antropomorfik veya zoomorfik steller… Bu kutsal topraklar, bir hac ve atalara ibadet yeri idi. Ayin biçiminde (hiératique) olan, 4 metre boyunda ve birkaç ton ağırlığındaki büyük "muhafızlar" tüf ve volkanik kayalara oyulmuş. Bu etkileyici heykeller cenaze odaları, monolitik lahitleri ve mezarlıkları korumakla görevliydiler. Gezinin sonunda San Augustin köyünde gezinti ve otele dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

08 Mart 2019 CumaSan Augustin - Neiva - Bogota - Zipaquira - Bogota

Kahvaltının ardından, Rio Magdalena Nehri'ni takip ederek Huila bölgesinin başkenti Neiva havalimanına doğru yolculuk. Rio Magdalena Nehri'nin Neiva'daki genişliği yaklaşık 130 metre bulmakta. Bir saat süren bir uçuşla Bogota'ya varış. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, eski bir tuz madeninin içinde oyulmuş ünlü "Tuz Katedrali"ni keşfetmek üzere Bogota'nın yaklaşık 50 km kuzeyinde, tuz madenlerinin bulunduğu Zipaquira şehrine doğru hareket. 1954 yılında açılan eski yeraltı kilisesinin ve madenin faaliyetine 1990 yılında bir tehlike yaratabileceği düşünülerek son verilmiş. Eski kiliseden 60 metre daha derin, çok daha büyük ebatta ve çok güzel ışıklandırılmış bir "katedral" inşa edilip 1995 yılında açılmış. Aslına bakılırsa hem dini mabet, hem müze işlevi gören Tuz Katedrali, maden, jeoloji ve doğal kaynaklara adanmış Tuz Parkı Kültür Kompleksinin bir bölümünü oluşturmakta. Tuz Katedrali, Kolombiya modern mimarisinin en önemli arkitektonik ve sanatsal başarılarından biri olarak kabul edilmekte. Bu sıradışı yeraltı yolculuğu, sizi 180 metre derinliğe kadar, dev bir tuz dağının kalbine götürecek. Gezinin ardından, genç Gabriel Garcia Marquez'in kazandığı bir burs sonucu yatılı lisede okuduğu ve Bakalorya diplomasını aldığı Zipaquira şehrini terk ederek, ülkenin en kalabalık şehri ve Güney Amerika'nın en hızlı büyüyen metropollarından biri olan Bogota'ya doğru geri dönüş. 2600 metre yükseklikte kurulmuş olan Bogota, La Paz ve Quito'dan sonra Güney Amerika'nın en yüksek üçüncü ve dünyanın en yüksek dördüncü başkentidir. Tarihi şehir merkezinde yer alan otelimize transfer ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

09 Mart 2019 CumartesiBogota

Bogota, Orta Amerika'dan göç eden ilk yerli halkın yerleşimiyle oluşmuş bir kent. Karayip kıyısında bulunan Santa Marta'dan gelen İspanyol "Conquistador" Gonzalo Jiménez de Quesada, yerlilerden aldığı duyumlarla Muiska yerlilerinin parlak medeniyetinin yerleşiminin evvelce bu bölgede olduğunu tespit eder ve "El Dorado" yani Altın Efsanesi sayesinde Santa Fe de Bogota 1538 yılında doğar. Sonraki yüzyıllarda Bogota, İspanyol vilayetlerinin başkenti ve Kolombiya, Ecuador, Panama ve Venezuela'dan oluşan Yeni Granada'nın genel valiliğini yaptıktan sonra 1811 yılında, Simon Bolivar önderliğinde bağımsızlık ilan edilince de, Büyük Kolombiya'nın başkenti olur. 1886 yılında Kolombiya Cumhuriyeti'nin ilan edilmesiyle, Cumhuriyet'in başkenti oldur.
Kahvaltının ardından, tarihi şehir merkezi turu için otelden hareket ile sömürge ve cumhuriyet dönemlerine ait görkemli mimarisiyle tanınan La Candelaria mahallesinin keşfi. Kalın duvarları, tipik balkonları ve iç havlulara açılan geniş ahşap kapıları ile eski kolonyal konutlar günümüzde müzeleri, restoranları ve birçok eğitim ve kültür kurumunu barındırmakta. "Libertador" yani kurtarıcı olarak andlandırılan Simon Bolivar anısına inşa edilen Plaza Bolivar meydanı şehrin kalbidir. Tarih dokusu ile bu muhteşem meydanda Primada Katedrali, Kardinal Sarayı, Parlamento Binası, Kongre Binası, Adalet Sarayı, Cumhurbaşkanlığına ev sahipliği yapan Nariño Sarayı, Bağımsızlık Müzesini barındıran Casa del Florero gibi önemli yapıları görebilirsiniz. Ardından dünyanın en güzel, en geniş altın koleksyonuna sahip "Museo Del Oro" müzesini ziyaret. Bogota'nın bir diğer önemli müzesi ise Botero Müzesidir. Son yüzyılın en çok merak uyandıran figüratif sanatçılarından Fernando Botero, betimlediği şişman figürlerle tanınmakta. Müze, Botero'nun eserlerinin yanı sıra birçok ünlü sanatçının eserlerini de barındırmakta. Öğle yemeği, geziler esnasında yerel bir restoranda. Son olarak, teleferik ile Bogota'nın ve çevresinin eşsiz bir panoramasına hakim 3512 m. yükselikteki Monserrate Tepesi'ne çıkış. Evvelce Muiska yerlilerinin döneminde kutsal bir yer olan tepede bir hac yeri olan El Senor de Montserrate Bazilikası bulunmakta. Gezinin ardında, otelimize dönüş. Akşam yemeği yerel bir restoranında. Geceleme otelde.

10 Mart 2019 PazarBogota - Santa Marta

Sabah, Bogota havalimanına transfer ve öğlene doğru Kolombiya'nın kuzeyinde bulunan Santa Marta'ya uçuş. Öğleden sonra, Karayip Denizi'nin kıyısında, dünyada denize kıyısı olan en yüksek dağı olan Sierra Nevada eteklerinde bulunan Santa Marta şehrine varış. Santa Marta, Kolombiya'nın hayatta kalan en eski sömürge şehridir. Rodrigo de Bastidas tarafından 1525 yılında kurulan Santa Marta, Kolombiya'nın hayatta kalan en eski sömürge şehridir. Bastidas'ın burayı seçmesinin nedeni Sierra Nevada'nın dağlarında yaşayan Tayrona yerlilerinin sayısız altın hazinelerinin olması. Sierra'nın "Conquistador"larca yağmalamasıyla çatışmalar ve yerlilerin direnişi sonucunda XVI. yüzyılın sonunda Tayrona yerlileri yok edildi. Muiska yerlilerinin parlak medeniyetinin izlerini sürmek üzere 1536 yılında Santa Marta'dan hareket ederek iki yıl sürecek olan bir keşif yolculuğuna çıkan ve Magdalena Vadisi'nde oldukça zor ilerleyebilen Jiménez de Quesada, Santa Fé de Bogota'yı kurdu. Ülke çapında hatırlanan önemli bir tarih ise, altı Latin Amerika ülkesine bağımsızlıklarını kazandıran Simon Bolivar'ın 17 Aralık 1830 yılında Santa Marta'da ölmesi. Santa Marta'ya varışı takiben karşılama ve tarihi şehir merkezinde yer alan butik otelimize yerleşme. Daha sonra, seyahatin en kuzey noktası olan Santa Marta'nın yürüyerek keşfi. Santa Marta, Kolombiya'nın Karayip kıyısındaki ikinci en önemli sömürge kentidir. "Parque De los Novios" adlı sevgililer parkı, kireç badanalı katedrali ve tarihi binaları ile Santa Marta'nın sokaklarında bir gezinti. Sahilde bulunan Simon Bolivar Parkı'nda güneş batımını seyredilmesinin ardından yerel bir restoranda akşam yemeği. Geceleme otelde.

11 Mart 2019 PazartesiSanta Marta - Aracataca - Mompox

Kahvaltının ardından, Mompox'a doğru otobüsle yola çıkış. Sonraki üç gün boyunca, Gabriel Garcia Marquez'in en tanınmış romanı "Yüzyıllık Yalnızlık" ve Simon Bolivar'ın yaşamının son aylarını konu eden ve etkileyici bir şekilde Mompox'tan bahseden "Labirenti'ndeki General" romanının ruhunu hissedebileceğiniz değişik manzaralar ve kasabaları göreceğiz. yaklaşık üç saatlik bir yolculuktan sonra Aracataca'ya varış. 11 çoçuklu bir ailenin en büyüğü olan Gabriel José de la Concordia Garcia Marquez 6 Mart 1927 yılında oldukça sapa bir kasaba olan Aracataca'da doğar. Telgraf operatorü olan babası, Marquez'in doğumundan sonra otodidakt olarak eczacı olmaya karar verir ve 1929'da annesiyle Aracataca'yı terkeder. Büyükannesiyle büyükbabasının evinde büyüyen Marquez entelektüel eğitimini ve bir bakıma aşırılık duygusunu dedesinden alır. Bir özgür düşünür olan Albay Marquez durgun zamanın oluşturduğu can sıkıntısını doldurmak için torununa 1899-1902 yılları arasında yer alan "Bin Gün Savaşı"nın anılarını anlatıp durur: Yeni kurulan Kolombiya Cumhuriyeti'nde bağlı ilerici liberal parti ile muhafazakar partilerin radikal grupları arasında gerçekleşen ve muhafazakarların zaferi ile sonuçlanan yıkıcı iç savaş... Ayrıca, sanki hepsi gerçekmiş gibi en olmadık masalları anlatan ninesinden aldığı ilhamla Marquez, bir büyülü gerçekçiliği okurlarına sunar. Büyüdüğü topraklar ve büyükannesi, büyükbabası, akrabaları, giden gelen misafirleri, hizmetçileri, yerlileri ve aynı zamanda hayaletler (babasının ve özellikle annesinin) ile dolu evi Gabo'nun hayatının şekillendirmesinde önemli rol oynar. Jose Buendia soyunun yedi kuşağını anlatan masalımsı hikâye "Yüzyıllık Yalnızlık" ın geçtiği efsanevi ama gerçek bir yer olan Macondo, aslında Marquez'in doğduğu köy olan Aracataca'dır. Marquez 1967 yıllında yayınlanan en büyük başyapıtlarından "Cien años de soledad" ile üne kavuşur. Müze haline getirilen Nobel Ödüllü yazarın doğduğu ve büyükbabasının ölümüne dek çoçukluğunu gerçirdiği evin gezisi ve ardından mompox'a doğru yola devam. Yol üzerindeki yerel bir restoranda öğle yemeği. Magdalena Deltası'na yaklaştıkça genişleyen ve ovalarda menderes çizerek akan nehir ve kanallar, sığı yerlerde alüvyonların birikmesiyle oluşan adalarla dolu. Yer yer muz ve palmiye ağacı plantasyonlarının süslediği manzaraların ortasından geçerek Rio Magdalena nehri kenarındaki Mompox'a varış ve kolonyal bir binada yer alan otelimize yerleşme. Ardından tarihi şehirde yürüyerek kısa bir keşif turu. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

12 Mart 2019 SalıMompox

Cartagena'nın kurucusu Pedro de Heredia'nın kardeşi Alonso de Heredia tarafından 1540 yılında Rio Magdalena'nın doğu kolu üzerinde kurulan Santa Cruz de Mompox, Cartagena'ya rakip önemli bir ticaret merkezi ve aktif bir limandı. Zenginleşen şehir, darphanesinde Yeni Dünya'daki İspanyol sömürgeleri için sikke basardı ve kuyumcularıyla ünlü idi. Günümüzde bunların izlerine, altın ve gümüş telkari takılarının yapıldığı atölyelerde rastlanabilir. 6 Ağustos 1810 yılında Mompox El Libertador Simon Bolivar'ın "Özgür Olmak Veya Ölmek" beyanı ile, İspanya'dan mutlak bağımsızlığını ilan eden Yeni Granada Krallığı'nın ilk şehri oldu. Alüvyonlarla dolan limanı büyük bir bataklık oluşturmasından ve gemi trafiğinin başka yöne çevrilmesinden sonra Mompox XIX. yüzyılın sonlarına doğru izole kalıp yavaş yavaş geriledi ve unutuldu. Günümüzde Mompox, Cartagena'nın tam aksine, sonsuz bir ağırkanlılık göstermekte. Güneşin altındaki hayatın yavaş akışı, yavaş akan nehirin ve bisikletle dolaşan halkın yaşamlarının yansıması gibidir.
UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Mompox, kolonyal döneminin gizli bir mücevheridir. Sabah yürüyerek yapıcağımız şehir turu sırasında Bolivar'ın "Caracas'a hayatımı borçluyum, Mompox'a ise şöhretimi" dediği ünlü yazısı ile heykelinin bulunduğu meydanı, parkları, kiliseleri, müzeyi, zengin tüccar ailelerinin ve bu şehrin tarihine damgasını vuran önemli kişilerin görkemli konaklarını ve zaanatkarların atölyelerini görebilirsiniz. Bu şehirde kendinizi, zamanın çok gerisine seyahat ediyor gibi hissedebilirsiniz: adeta geçmişten olduğu gibi günümüze akan bir açık hava müzesi. Bu şehrin atmosferi sizleri esir edebilir, tarif etmesi zor bir duygu sizi bu zaman ötesi yolculuğa çekebilir. Gabriel Garcia Marquez "Labirenti'ndeki General" romanında Mompox'tan çok etkileyici bir şekilde söz edilmekte. Mompox ayrıca, yazarın, Kolombiya'nın bir şehrinde onur uğruna işlenen bir cinayet çerçevesinde gelişen olayları kaleme aldığı "Kırmızı Pazartesi" romanının film seti olarak seçildi. Bu kitap yayınlandıktan bir sene sonra yazdığı tüm eserleri için Marquez 1982 yılında Nobel ödülünü kazandı.
Gezinin ardından öğle yemeği yerel bir restoranda. Mompox, bir mimari harikası olmanın yanında, zengin bir yaban hayatına ve güzel bir doğal çevreye de sahip. Mompox, Magdalena ve Cauca nehirleri arasında adeta bir iç delta olan "cienaga"nın mangrovları ile çevrili. Öğleden sonra, sele karşı Kolomb öncesi dönemde kazılan kanalların bulunduğu "cienaga"larda tekne gezisi sırasında, bu sulak alanların sucul bitki örtüsünün ortasında yaşayan çok sayıda kuş türünü ve hatta iguana ve maymunları görmek mümkün. Akşam üstü Mompox'a dönerken geleneksel kayıklarıyla ağ bırakan balıkçılarıda görebilirsiniz. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

13 Mart 2019 ÇarşambaMompox - Cartagena

Sabah, Mompox'un 250 km kuzeybatısındaki Kolombiya'nın kuzey kıyısındaki Karayiplerin incisi Cartagena kentine doğru yola çıkış. Turistik güzergahların dışında bulunan gizemli Mompox kasabasından Cartagena'ya, karadan yaklaşık altı saat süren, zaman zaman yemyeşil, zaman zaman ise kurak kır manzaraları seyrederek, alışılmadık bir yolculuk. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, surlar içinde yer alan otelimize yerleşme. Daha sonra, yürüyerek surlar içindeki tarihi şehrin keşfi. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan mimari mücevher Cartagena aynı zamanda Karayip atmosferiyle adeta baştan çıkarıcı bir şehir. Güney Amerika'daki İspanyol sömürge mimarisinin muhteşem bir örneği olan Cartagena Yeni Dünya'nın en eski ve Kolombiya'nın en güzel şehirlerindendir. Terk edilmiş bir Kızılderili köyünün yerinde Haziran 1533 yılında Pedro de Heredia tarafından kurulan Cartagena de Indias, bir koyun içindeki demirleme yeri sayesinde, stratejik bir sömürge limanı olmuş. İspanyollar Güney Amerika'yı kolonize ederken, yerlilerin inanılmaz zenginliklerini keşfedip talan etmişler. Kalesi ve surlarıyla iyi korunan Cartagena limanı da, bu yağmalamalardan büyük ölçüde yararlanmış. Gemilerle Ekvador ve Peru'dan gelen değerli mallar, daha sonra Panama kıstağından katır sırtında geçirilerek, Cartagena'ya ulaştırılıyordu. Kolombiya'nın iç kesimlerinden gelen diğer değerli mallar ise Magdalena Nehri yoluyla Cartagena limanına getirilirdi. Daha sonra, Cartagena'dan değişik mallarla yüklü hareket eden gemiler başka mal yüklemek için Küba'ya ve Porto Riko'ya uğrayıp en sonunda anavatan İspanya'ya ulaşırdı. Sömürge tarihi boyunca İngiliz, Holandalı ve Fransız korsanlarının hedefi olan Cartagena birkaç kere başarısız bir şekilde kuşatıldı. 1811 yılında bağımsızlığını ilan edip 1815 yılında yeniden İspanyolların eline geçen şehir, 1821 yılında bir daha kaybetmemek üzere hürriyetini kazandı. Simon Bolivar, Cartagena'ya "kahraman şehir" ünvanını verdi. Cartagena'yı ünlü kılan başka bir husus ise Tüm Latin Amerika'da "Gabo" olarak bilinen edebiyatçı Gabriel Garcia Marquez dir. Bogota üniversitesi kapandıktan sonra Cartagena'ya yerleşen Marquez'in, hukuk derslerinin ikinci senesini okuduğu üniversite, kariyerine gazeteci olarak başladığı eski "El Universal" gazetesinin ofisleri ve arada sırada oturduğu ev Cartagena'da bulunmakta. Ayrıca, Marquez'in "Kolera Günleri'nde Aşk", "Labirenti'ndeki General" ve "Aşk ve Öbür Cinler" romanlarında bahsettiği bazı mekanlar bu şehirde yer almakta. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

14 Mart 2019 PerşembeCartagena

Sabah, surların dışındaki bazı ilginç yerlerin gezilmesiyle Cartagena'nın keşfine devam. Bir askeri mühendislik harikası olan "Las Murallas" adlı surlar, XX. yüzyılın ortalarında 'ilerici' belediye tarafından yıkılan küçük bir kısımı hariç çok iyi korunmuş durumda. Tarihi şehrin doğusunda 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Castillo San Felipe Kalesi gezisi. 1657-1762 yılları arasında San Lazaro Tepesi'nde inşa edilen Castillo San Felipe tüm İspanyol kolonilerinin gelmiş geçmiş en büyük kalesidir. Gerçekten zaptedilemez olan kale sayısız girişimlere rağmen, asla düşmemiş. Tedarik dağıtımını ve acil durumlarda tahliyeyi kolaylaştırmak için karmaşık bir tünel sistemi (bazıları ziyaretçilere açıktır) kalenin stratejik noktalarına bağlıydı. Şehrin en yüksek noktasında bulunan Convento La Popa Manastırı ile geziye devam. Manastırın tepesi, tarihi şehir ve geniş plajlara sahip tüm modern Cartagena'nın semtlerinin (Bocagrande, Laguito), Cartagena Körfezi'nin ve Karayip Denizi'nin enfes panoramasına hakim. Yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra, Cartagena'nın keşfine devam. Tarihi şehri oluşturan ve birbirinden farklı üç önemli mahalle olan Santo Domingo, San Diego ve Getsemani'nin büyüleyici meydanlarında ve dar sokaklarında gezinti. Bohem atmosferli Getsemani, duvar resimleri, barları, küçük restoranları ve külüpleriyle eğlenceli bir mahalle. Daha sonra, Cartagena Minor Katedrali, San Pedro Claver Manastırı ve Engizisyon Sarayı ziyaretleri. Santo Domingo Meydanı'nda Kolombiyalı ünlü sanatçı Fernando Botero'nın yatan kadın anlamına gelen "Mujer Reclinada" heykelini görebilirsiniz. Santo Domingo, Bolivar, Los Coches, La Aduana gibi meydanlar ve çevrelerindeki sokaklar çeşitli sanatçılar, rengarenk geleneksel elbiseli seyyar meyve satıcıları, beyaz kıyafetli dansçıları ve müzisyenleriyle özellikle akşamları oldukça hareketli oluyor. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.
Bogota:Hotel Habitel 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Kahve Bölgesi:Hotel Las Camelias 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Cali:Hotel Dann Carlton Cali 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Popayan:Hotel Dann Monasterio 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
San Augustin:Boutique Hotel Akawanka Lodge 3 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Bogota:Hotel Augusta 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Santa Marta:Boutique Hotel Casa de Leda 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Mompox:Boutique Hotel Bioma 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Cartegena:Boutique Hotel Bantu 4 *
video thumbnail
video thumbnail
video thumbnail
Rezervasyon Şartları:
Talebiniz üzerine tura kaydınız opsiyonlu olarak 7 gün tutulur. Bu süre sona ermeden toplam tur bedelinin % 25 ini kapsayan ön ödemeyi yaptığınız takdirde rezervasyonunuz kesinlik kazanacaktır. Opsiyon süresi sonunda ön ödeme yapılmadığı takdirde talebiniz otomatik olarak iptal edilecektir. Bakiye, yurtiçi gezilerde seyahatin başlamasından 30 gün öncesine kadar, yurtdışı gezilerde seyahatin başlamasından 45 gün öncesine kadar tamamlanmalıdır. Ödemelerin belirtilen süre içinde yapılmaması durumunda rezervasyon iptal olmuş sayılır.
Ücrete dahil olan hizmetlerimiz
 • İstanbul/Bogota/Armenia; Neiva/Bogota/Santa Marta; Cartagena/Bogota/İstanbul biletleri (ekonomi sınıfı);
 • 2. günden 13. güne kadar 12 akşam yemeği;
 • 2. günden 14. güne kadar 12 öğle yemeği;
 • Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
 • Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç*);
 • Havaalanı vergileri;
 • Rehberlik hizmetleri;
 • Seyahat sigorta paketi*.
Ücrete dahil olmayan hizmetlerimiz
 • Programda belirtilmeyen geziler;
 • Tur lideri bahşişi**;
 • Her türlü kişisel harcama;
 • Vize ücretleri;

* Dünyanın Renkleri özel seyahat sigortası paketi tüm seyahat ücretlerine dahil olup, Dünyanın Renkleri Seyahatleri'ne katılan bütün yolcuları kapsar. İlk ödemeyi yaptığınız anda size verilen poliçenin : Mesleki Sorumluk bölümü ödenen ücretin % 100 'ünü, Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali bölümü ise ödenen ücretin %80'ini teminat altına almaktadır.
80 yaş ve üstü yolcularda Zorunlu Nedenlerle Seyahat İptali durumunda ödenen ücreti sigorta kapsamamaktadır.


* Turlarımızda, sizin takdirinize bağlı olduğunu düşündüğümüzden dolayı ücrete dahil etmediğimiz Tur Lideri bahşişi için, bu turda kişi başına 75 $ düşünmek gerekir.

Aşılar:
Kolombiya'da seyahat edecek olanlara sarı humma aşısı mecbur olmamakla birlikte tavsiye edilmektedir. Bu konu ile ilgili uyarıları Türkiye Hudut ve Sahiller Şağlık Genel Müdürlüğü internet sayfasından takip edebilirsiniz: http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/SaglikBilgisi/CO. Korunma amaçlı sıtma ilaçları alınması tavsiye edilir.

Vize

Kolombiya için vize uygulanmıyor ancak pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gerekli.

ÖNEMLİ DUYURU:
Seyahate katılacak gezginlerin pasaportlarında (yeşil pasaportlar dahil) gidecekleri her ülke için, en az ve karşılıklı iki boş sayfaları olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde karşılıklı iki sayfanın boş olmaması sorun yaratabilmektedir.